מספר העבירות שבוצעו בעיר-הנמוך ביותר בעשור האחרון

ניידות ובניין המשטרה
נתוני משטרת ישראל מצביעים: מספר העבירות שבוצעו בעיר- הנמוך ביותר בעשור האחרון

מספר העבירות שבוצעו בעיר בשנה האחרונה נמוך ב-7.8% מהשנה הקודמת * ירידה של כעשרה אחוזים

בעבירות העיקריות- סדר ציבורי ורכוש * בעירייה ובמשטרה מייחסים זאת לשיתוף הפעולה בין המשטרה לחברה לביטחון

וכן לפריסת המצלמות * יחד עם זאת ראש העירייה לא מסתפק בכך וממשיך בקריאתו לשר לביטחון פנים להקים יחידת שיטור עירונית 

מרכז מידע ומחקר ריכז את נתוני מדור לסטטיסטיקה של משטרת ישראל מהם עולה כי מספר העבירות שבוצעו בעיר בשנת 2012, ירד ב-7.8% לעומת שנת 2011. זהו הנתון הנמוך ביותר מזה 13 שנים. שלושת העבירות העיקריות הן: עבירות רכוש, בהן חלה ירידה של 9.4%, עבירות סדר ציבורי, בהן חלה ירידה של 11.7% ועבירות כלפי גופו של אדם, בהן חלה עלייה מינורית של 1.7%.

בעבירות נוספות כמו מרמה, חלה ירידה של 23% ובעבירות מוסר, חלה עלייה של 29.3% - אשר מעידה על עלייה בחשיפת עבירות מסוג זה. אגב, גם באשר למספר החשודים, בעלי רישום משטרתי, חלה ירידה של 12% לעומת השנה שעברה.

מהנתונים עולה כי פרופיל החשודים כפי שנרשמו בנתוני משטרת ישראל, רובם גברים (85%). בנוסף, רוב החשודים בוגרים ורק 14% צעירים.

שיעור החשודים בעבירות כלפי גופו של אדם גבוה באופן משמעותי אצל נשים בהשוואה לגברים (43.6% לעומת 28%) ואצל צעירים בהשוואה לבוגרים (40.5% לעומת 28.5%).

בעירייה מייחסים את הנתונים לשיתוף הפעולה ההדוק בין משטרת ישראל לחברה לביטחון, אשר מקיימים פעילויות משותפות ותיאום תוכניות עבודה, כמו כן גם הכפלת מספר ניידות הסיור של החברה לביטחון תרמה לשיפור הביטחון, תוכנית עיר ללא אלימות שמגיעה לכל חלקי העיר, הפעלת מערך המתנדבים הגדול בישראל המונה מאות הורים וכן פריסת המצלמות שהחלה בשנת 2012. יש לציין כי לאחרונה הסתיים שלב א' בפרויקט "מבט ראשוני" והחברה לביטחון נערכת לפריסת 800 מצלמות נוספות על 200 המצלמות הקיימות היום.

למרות נתונים אלו, בעירייה לא מסתפקים בכך ודורשים מהשר לביטחון פנים להפעיל בעיר שיטור עירוני, אשר צפוי להגדיל את כוח השיטור בעיר ולהרחיב את סמכויות הפקחים.

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, אומר כי למרות השיפור הניכר, ראש העירייה סבור כי המענה של העירייה והמשטרה לכל סוגי העבירות הפוגעות באיכות חייהם של התושבים יכול להיות אפקטיבי יותר במידה ויינתנו לנו הכלים הנכונים – סמכויות מורחבות לפקחים ויחידת שיטור משולבת.

נחמני הוסיף ואמר כי רק השבוע הצליחו צוות משולב של פקח ושוטרת, יחד עם ניידת פיקוח עירוני לתפוס פורץ. הניידות קיבלו תיאור של הפורץ, סיירו באזור, איתרו את הרכב והפורץ לפי התיאור ותפסו אותו. אילו הפקחים היו לבדם בזירה, הם לא היו יכולים לעכב את הפורץ או לערוך חיפוש בחפציו, ואילו השוטרת הייתה לבדה, לא בטוח שהייתה מצליחה לאתר אותו ולעצור אותו – השילוב הזה, של משאבים יחד עם סמכויות מתאימות עושה את כל ההבדל.

 כתב:  יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 ביולי 2013