ניסיון פריצה בגן העיר

צילום של גן העיר
  בעקבות ניסיון פריצה בגן העיר-  התוכים לקו בטראומה

אלמונים פרצו בשבוע שעבר לתצוגת בעלי הכנף בגן העיר ויתכן שהם ניסו לגנוב זני תוכים ייחודיים,  מה שהם לא לקחו בחשבון שגובה הכלובים מגיע לשישה מטרים ושהתוכים לא מתכוונים לשתף עימם פעולה. מנהל החי-כיף, בצלאל פורת: "צביטה בלב, התוכים עברו טראומה והם הפסיקו לדגור, אנו חוששים לגורל הביצים"

 צוות העובדים של החי כיף הגיע בבוקר יום ראשון שעבר לתצוגת בעליי כנף בגן העיר ונדהם לגלות חורים ברשתות המקיפות. מבדיקה במקום נראה שאלמונים גרמו להרס רב של הצמחייה, בעטו ברשתות וחתכו אותן עם כלי חיתוך באופן די מדויק המאפשר לאדם להיכנס למקום. ההשערות שהם ניסו לגנוב את התוכים, להריח אותם או סתם ונדליזם לשמו.

האלמונים כנראה לא לקחו בחשבון שהאירוע יפחיד את התוכים ויוביל אותם להתרכז בחלק העליון של הכלובים, גובה של שישה מטרים. למעשה, התנהגות התוכים מנעה מהאלמונים להשיג את מבוקשם והתוכים לא נגנבו או הוברחו.

אלא שכעת מתברר שככל הנראה התוכים לקו בטראומה ומאז המקרה הם הפסיקו לדגור על הביצים בשבוע האחרון. הביצים, כידוע, דורשות רצף קבוע של חום והחשש הוא שהן לא יבקעו.

תצוגת בעלי כנף בגן העיר הושלמה לפני כשמונה חודשים בהשקעה של כ-300 אלף שקלים. בשני המבנים נמצאים למעלה מ-60 תוכים, במבנה אחד ישנם 40 תוכים מסוג קוקטייל, הגדולים במעט מהתוכים הרגילים והמצויים בבתים רבים, ובמבנה השני ישנם 24 תוכים קוניורים, הנחשבים "לפטפטנים" לא קטנים ובעלי צבעים מרהיבים בהתאם לסוג.

בצלאל פורת מנהל החי-כיף, מספר: "אין מילים לתאר את התחושה לאחר גילוי המעשים. השימוש בכלי חיתוך מעיד על כך שהנזקים נעשו בכוונה תחילה. עמל רב הושקע בהקמת המקום ובתחזוקתו השוטפת כולל צמחיה שטופחה במשך קרוב לשנה.

גם בעליי הכנף חוו טראומה. ונדרשה עבודה עדינה ורגישה של המטפל כדי להרגיע אותם. בחלק מהקינים במקום כבר היו ביצים וספק גדול אם ימשיכו לדגור עליהם. כל מי שעובד עם בעליי חיים יכול להבין את הקשר שנוצר בין המטפל למקום ואת תחושת 'הצביטה שבלב'. אנו כמובן נעשה הכול כדי להחזיר את המצב לקדמותו אך לפצע שנוצר אצל הציפורים ובכל אחד מאתנו יידרש פרק זמן ארוך להגליד".  

כתב:,יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

21 באפריל 2013