גובשה נבחרת השחמט בגני הילדים

 

הבחירה לא הייתה קלה, אבל בסופו של דבר, כל גן ילדים בחר את שני המתמודדים המצטיינים שלו והשבוע התקיים אירוע אלופי השחמט בו כל הילדים קיבלו את אות ההצטיינות *  לאור הביקוש הוחלט להרחיב את התוכנית לעשרה גנים נוספים

מתברר שראשון לציון הופכת להיות לאט לאט למעצמת שחמט, אם סגן אלוף העולם, בוריס גלפנד, מתגורר בעיר, אך טבעי שהממשיכים שלו יהיו מהעיר. תוכנית השחמט העירונית הנתמכת על ידי העירייה, נחשבת לתוכנית העירונית הגדולה בארץ, בה משתתפים כ- 4000 תלמידים אשר לומדים שחמט כשיעור חובה בבתי הספר והגנים. השבוע התקיים אירוע אלופי השחמט לגיל הרך. 50 גני הילדים שבהם מתקיימים שיעורי שחמט בחרו את שני המתמודדים המצטיינים שלהם לאירוע. מאה ילדים השתתפו באירוע, שיחקו שחמט על לוחות ענקיים, התמודדו מול המדריכים שלהם במשחקים שנערכו על שולחן ארוך עם לוח שחמט שהילדים ובתום האירוע קיבלו אותות הצטיינות על כך שהגיעו למקומות הראשונים בגן.

המודעות והעניין למשחק קיבצו לאירוע שהתקיים במועדון השחמט במקיף ג', את ההורים, הסבים והסבתות שבאו לעודד ולהתרשם מהצעירים המבריקים. לאור הביקוש והעניין, החליטה העירייה לתקצב שיעורי שחמט בעשרה גנים נוספים.

בעירייה ובמינהל החינוך התרשמו מהילדים: "המצטיינים ניחנו בחשיבה אסטרטגית, הם מנתחים את מי שמולם ומצליחים לקרוא כמה צעדים קדימה. השאיפה שלנו היא לאתגר את הילדים בשלב מוקדם ובמקביל לעניין אותם במשחק חברתי ומעניין".

במינהל החינוך ובמועדון השחמט שמו לב כי כאשר הילדים רוכשים את מיומנויות המשחק בשלב מוקדם, הם ממשיכים לגלות בו עניין גם בבתי הספר, נציין למשל כי רק לפני כחודשיים התקיימה אליפות השחמט העירונית לבתי הספר היסודיים. לא פחות מ-250 תלמידים מ-54 נבחרות ועשרים בתי ספר ברחבי העיר הגיעו ביום שישי בבוקר להתמודדות הגדולה, ואלו היו רק חברי הנבחרות שנבחרו בקפידה לאחר התמודדויות בבית ספרם. כך שככל הנראה הדור הצעיר מתעניין בעוד כמה דברים מלבד פייסבוק וסמארטפונים.

                                                   

 

צילום: עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

1 ביולי 2013