לקראת ל"ג בעומר נזהרים מאש כמו מאש

 על פי סקר  ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים: למעלה מ – 60%  מההורים אינם מוודאים שישנו מבוגר אחראי שישמור על הילדים במדורות ל"ג בעומר

מדי שנה, בל"ג בעומר, קיימת עליה באחוז הפניות למיון עקב כוויות  - פי 3 בהשוואה לשאר ימות השנה. "כוויות מאש גלויה נחשבות כפגיעות חמורות ולרוב אף מסכנות חיים", מספרת אורלי סילבינגר, מנכ"ל ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים. מבדיקה שנעשתה באזור ראשון לציון עולה כי בין השנים 2009-2011 מרבית הילדים נפגעו מזרדים, גחלים בוערים, או ממסמרים הנמצאים בקרשים בעת ההכנות לל"ג בעומר.

מסקר שקיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים לקראת ל"ג בעומר, עולים ממצאים המצביעים על חוסר מודעות של ההורים בחשיבות השמירה על הילדים במהלך ערב המדורות.
למעלה מ – 60% מההורים כלל לא יוודאו אם מבוגר אחראי יהיה נוכח וישמור על הילדים במדורה. 31% מההורים דיווחו כי לא יגיעו כלל למדורה בה משתתף ילדם. שיעור ההורים שלא ישתתפו בקומזיץ עולה ככל שגיל הילדים גבוה יותר, ועומד על 56% בקרב הורים וסבים לבני 15-14  ו-35% בקרב הורים וסבים לבני 13-11. אי ההשתתפות בקומזיץ מאפיינת חילוניים (41%) יותר מאשר חרדים (18%). עוד עולה מהסקר, כי  רק
 44% מההורים ו-24% מהסבים ציינו כי יהיו נוכחים וישגיחו בקומזיץ כל הערב. כ – 8% מההורים ציינו כי יגיעו לעזור בהדלקת המדורה, 8% נוספים אמרו כי יגיעו מדי פעם למדורה ו1.5% יגיעו רק בסיום הקומזיץ לכיבוי המדורה. לשאלה "האם אתה מתכנן לעזור לילדך להתכונן לקומזיץ", 47% מההורים אמרו כי יזכירו לילדים כללי התנהגות בטוחה במדורה, כ – 37% ייעצו לילד איך לאסוף את הקרשים, 36% יבררו איזה מבוגר אחראי יהיה נוכח בקומזיץ ו – 25% טענו שהילד בוגר מספיק ולא זקוק לעזרה.

 אייל מושיוב, חבר המועצה ויו"ר הועדה לקידום בטיחות ילדים קורא להורים ללוות את הילדים בהכנת הקומזיץ ולהשתדל להגביר נוכחות הורית במדורה עצמה: "ל"ג בעומר הוא חג שמח וכיפי אך הוא גם טומן בחובו סכנות רבות. ברור לי שלא כל הילדים ששים שההורים שלהם נמצאים איתם במדורה. יחד עם זאת מדובר בהתעסקות עם אש ואנחנו יודעים כי לאש יכולות להיות תוצאות קטלניות. אני מבקש לגלות אחריות ולפחות להגיע לבקר במדורה ולהזכיר לילדים שלנו את הסכנות הטמונות בהתארגנות לא נכונה או בהתנהגות פרועה. בנוסף, מאחר והאירוע גורר אחריו בחלק מהמקרים גם שתיית אלכוהול- ממליץ להגביר נוכחות מבוגרים גם בהיבט הזה, על מנת למנוע או לסייע במקרים של שכרות ומצבי מסוכנות של בני הנוער".

 ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מפרסם כללי אש לבטיחות במדורה:

 ככלל: ממנים מבוגר אחראי שילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים ועד סיום המדורה.

אוספים קרשים ללא מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.
ממקמים את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים וממתקנים.
לא מבעירים מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
מוודאים שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.
מגדירים גבול בטיחות למדורה מאבנים, על מנת לסמן את הקו שאותו לא עוברים. 
נועלים נעליים גבוהות ולובשים מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.
רצוי להצטייד בטלפון נייד שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.
יש להצטייד בתיק עזרה ראשונה.
יש להחזיק בקרבת המדורה 2 דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.
לא משאירים את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.
מרחיקים כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מיכלי דלק ו/או מיכלי גז.
הפעלות ופעילויות לילדים מבצעים לצד המדורה ולא מסביבה.
את תפוחי-האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה ע"י מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי-אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

בסיום הקומזיץ: יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה, על ידי שפיכת חול או מים.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

6 במאי 2012