זוכרים את נופלי מג"ב

טקס הסרת הלוט
ועדת ההנצחה בעיריית ראשון לציון קראה לכיכר בשכונת שיכון מזרח "כיכר מג"ב" על שם חמישה נופלי היחידה.
ענת אברם, אחותו של מקים ומפקד יחידת המסתערבים, אלי אברם ז"ל, אמרה: "זו גאווה גדולה שאלי מונצח בכיכר ליד ההורים"

במעמד ראש העירייה, דב צור ומפקד מג"ב, ניצב עמוס יעקב, נחנכה השבוע כיכר מג"ב בפינת הרחובות יעקב – עזרא בשכונת שיכון מזרח.  הכיכר על שמם של חמישה נופלי משמר הגבול תושבי העיר: רפ"ק שלום דדוש ז"ל, רס"ל ציפורה אהרוני ז"ל,  סמ"ש דוד שריקי ז"ל, סמ"ר טיגטאו גיא אברה ז"ל ורפ"ק אלי אברם ז"ל, שמשפחתו שותפה ליוזמה להנצחת הנופלים בשכונה. בטקס השתתפו גם ניצב בדימוס ז'ק דדון מפקד הימ"מ הנוכחי, קצינים ולוחמים מהיחידה, וכמובן משפחות שכולות ואורחים נוספים.

ראש העירייה, דב צור, אמר בטקס: "עיריית ראשון לציון גאה לקרוא היום את הכיכר כאן על שם בני העיר, לוחמי ולוחמות משמר הגבול, אשר נפלו במערכות ישראל. יקיריכם יצאו לשרת את העם והמדינה ולא שבו. הם הקריבו את עתידם האישי, את החלומות, האהבות והתקוות, למען עתידה של מדינת ישראל ושילמו את המחיר היקר מכל.

אנו מקווים כי בהנצחת הבנים והבנות יש מעט נחמה אשר מסייעת בהתמודדות. הכיכר הזו תהווה גל-עד לתרומתם לביטחון ישראל ותשאיר את זכרם חי וקיים". צור הוסיף כי למשמר הגבול  תרומה ייחודית לביטחונה של מדינת ישראל. אתגרי היחידה מורכבים ונוגעים הן בלחימה בטרור ובשמירה על גבולות המדינה והן במלחמה בפשע מבית.

מפקד משמר הגבול, ניצב עמוס יעקב, אמר בטקס: ״כל אחד מבין חמשת החללים ששמותיהם הוטבעו כאן היום על הכיכר הוא עולם ומלואו והותיר אחריו דרך אשר היוותה נדבך משמעותי ביצירת מורשת החיל ועליה אנו מחנכים דורות של לוחמים״.

אחד מהנופלים הוא אלי אברם, קצין ולוחם ימ"מ שעמד מאחורי הקמת יחידת המסתערבים במשמר הגבול ב- 1989 ופיקד עליה בהמשך. אלי קיבל בחייו את אות הנשיא לשוטר המצטיין והוביל את היחידה להישגים מרשימים, חלקם עלומים עד היום. ב-1992, בעת פעילות ללכידת מבוקש בג'נין הוא נהרג. לאחר מותו קיבל צל"ש המפכ"ל ועיטור האומץ ממפקד פיקוד מרכז. בעת נפילתו, היה בנו בן חמישה חודשים. השבוע הוא השתתף בטקס כשהוא לובש את מדי משמר הגבול ומשרת, כמו אביו, בימ"מ. אחותו, ענת אברם, שהגיעה עם הוריה, תושבי שיכון מזרח, אמרה: "זו גאווה גדולה שאלי מונצח בכיכר ליד ההורים".

צילום:עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

12 במאי 2013