מסע לעולם השחמט - אלופים כבר בגן הילדים

תמונת האלופים
עדיין לא בני חמש וכבר עוסקים באסטרטגיות ובטקטיקות- כך עולה מביקורה של ראש מינהל החינוך בגן "מגדל של קוביות" בשבוע שעבר

בזמן שהכוכב המקומי בוריס גלפנד מתכונן לשחק את הדו קרב של חייו על תואר אלוף העולם ולהביא כבוד לישראל ולראשון לציון, בגן "מגדל של קוביות" גדלים האלופים הבאים. בשבוע שעבר, הזמינה מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי, שולמית זכאי,  את ראש מינהל החינוך, ד"ר שוש נחום, לראות כיצד ילדים, שטרם מלאו להם חמש שנים, נהנים ומתקדמים בשיעורי השחמט בגן.

ילדי הגן, שמחו לשתף את האורחות בחוויית השיעור, ביסודות המשחק שלמדו, באסטרטגיות ובטקטיקות בהן הם נוהגים להשתמש בבחירת מהלכים וכיצד מתכננים מספר צעדים קדימה.

התכנית "מסע לעולם השחמט" מועברת בחסות ובמימון עיריית ראשון לציון בארבעים גני ילדים ברחבי העיר זו השנה שלישית ולאחרונה אף הוחלט בעירייה להרחיב את פעילות התכנית בגנים לחמישים גני חובה בשנת הלימודים הבאה.

השיעורים מהם נהנים הילדים מדי שבוע בהנחיית המדריכים המוסמכים של מועדון השחמט ראשון לציון ואקדמיית השחמט אלתרמן, כוללים סיפורים ומשחקים על לוח השחמט הריצפתי הגדול, שירים ודקלומים. הילדים מתרגלים בחוברות עבודה אישיות, מתקדמים עם תוכנת מחשב מרתקת ולומדים באמצעים מגוונים רבים נוספים.

 לדבריה של שולמית זכאי, במסגרת תוכנית השחמט בגן, רוכשים הילדים מיומנויות חשיבה גבוהות אשר מסייעות להם בתחומים אחרים-מתמטיקה, אוריינות, היבטים חברתיים ועוד:"לא פלא שעד כה, צברה התוכנית כל כך הרבה תשואות ומחמאות", מספרת זכאי.

 ראש מינהל החינוך, ד"ר שוש נחום, אשר הופתעה לטובה מרמת המשחק המרשימה אותה הפגינו ילדי הגן:"אני רואה חשיבות רבה בהשקעה בחינוך הגיל הרך מכיוון שבגיל זה נבנים תבניות ותהליכי חשיבה של האדם הצעיר. במיוחד בגיל זה מקבל משחק השחמט חשיבות רבה".

 המפקחת המתאמת של גני הילדים איזור המרכז וגני ראשון לציון, אורנה פז, ציינה כי הצלחת התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין הצוות המקצועי של מועדון השחמט לבין הצוות החינוכי של הגן ושיבחה את העבודה המצוינת של מנהלת הגן אביטל גלב.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

8 במאי 2012