התעללות בזקנים על ידי צאצאיהם- משפחה רב דורית במשבר

 

מוטי עג'מי: ההגנה על האדם הקשיש – בראש סדר העדיפויות של מערך הרווחה

במסגרת חודש הקשיש הבינלאומי התקיים בשבוע שעבר בבית יד לבנים יום עיון שערכה הלשכה לזקן ומשפחתו במינהל לשילוב חברתי בעיריית ראשל"צ. יום העיון עסק בהעמקת המודעות בקרב אנשי המקצוע והנהגת העיר בנוגע לתופעה הכואבת של התעללות בזקנים על ידי בני משפחותיהם. התופעה של התעללות, הזנחה וניצול כלכלי של זקנים גורמת לסבל, עליה ברמת הסיכון ופגיעה בשלומו, בריאותו ובטחונו של הזקן ולעיתים אף בחייו. האלימות כלפי קשישים, בדגש על אלימות מצד בני משפחה, מתרחשת בדרך כלל בחדרי חדרים ומעלה תחושות אשמה, תסכול, בושה וחוסר אונים בקרב הקשישים הנפגעים. עובדות אלה וחוסר המודעות של הציבור בכלל ושל הזקנים בפרט - מקשות מאוד על גילוי המקרים ועל חשיפתם. יום העיון נערך במטרה לעלות את המודעות לתופעה ולהיאבק בה.

 על פי מחקרים שנערכו בנושא, הדרכים היעילות ביותר להתמודדות עם התופעה הן פיתוח התערבות רב מערכתית כוללת והתערבות של הרשויות במישורים שונים: חוקי, משפטי, אכיפתי, הגנתי והטיפול בנפגעים ובפוגעים ובמעגל משפחתי כולו. העלאת המודעות לתופעה בקרב הקהילה היא חלק מהטיפול המונע. עו"ס איריס בן גוב, מנהלת הלשכה לזקן ומשפחתו בעיריית ראשל"צ הודתה בכנס למשרד הרווחה, השרות לזקן, לארגון "אשל" ולעמותה למען הקשיש על שותפות בפיתוח תוכניות התערבות בנושא התעללות בזקנים והקמת היחידה לטיפול ומניעת התעללות בזקנים בלשכה לזקן ומשפחתו. עו"ס מרלין מק, מרכזת היחידה לטיפול ומניעת התעללות כלפי זקנים ומארגנת יום העיון יצאה בקריאה לגלות ערנות ולדווח בכל מקרה של חשש להתעללות מכל סוג שהוא.

 בכנס השתתפו בין היתר מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה מוטי עג'מי, סמנכ"לית העירייה חיה ברנפלד, יו"ר העמותה למען הקשיש דבורה אלקלעי, מנכ"ל העמותה למען הקשיש זכי ניסים, נציגי משרד הרווחה והד"ר שרה אלון מ"אשל". במהלך האירוע קרא מוטי עג'מי למאבק כולל בתופעת האלימות כלפי קשישים והתחייב כי שירותי הרווחה בעיריית ראשל"צ לא ירפו ולא יחסכו כל מאמץ ע"מ למגר את התופעה, עג'מי: "האלימות כלפי קשישים היא אחת הפינות החשוכות ביותר בחברה שלנו. הדרישה הציבורית לצדק חברתי היא, בין היתר, קריאה למדינה לטפל באנשים החלשים ביותר בחברה הישראלית – אלה שקולם לא נשמע ושלא מסוגלים להגן על עצמם. במקרה הזה מדובר בדור הותיקים שהולך ונחלש ושסביבתם הקרובה ביותר מתעמרת בהם במקום לתמוך ולעטוף אותם באהבה. לצערי עד כה המדינה אינה מעבירה את סכומי הכסף הנדרשים לסיוע חומרי לקשישים נזקקים וכמו כן בתקצוב כ"א מקצועי אשר אמור לשרת את אוכלוסיית הקשישים בעיר והעירייה נדרשת להקציב סכומים בלתי מבוטלים ללא מימון מקביל של משרד הרווחה עבור שירותים אלו".

 במידה ואתה מכיר אדם זקן שפוגעים בו, ו/או שנוהגים בו בגסות, ו/או שמישהו משתמש בכספו ללא הסכמתו וללא ידיעתו, ו/או שמכריחים אותו לעשות דברים שבניגוד לרצונו?

אנא פנה אלינו, הלשכה לזקן ומשפחתו לטלפון:03-9547909, 03-9547527