קריאת רחוב על שם אשר אורנבך ז"ל

  בשבוע שעבר חנכה עיריית ראשון לציון רחוב על שמו של אשר אורנבך ז"ל

בשבוע שעבר חנכה עיריית ראשון לציון רחוב על שמו של אשר אורנבך ז"ל, שהקדיש את חייו לבית הכנסת הגדול בראשון לציון. הרחוב החדש נחנך בשכונת נחלת יהודה בעיר.

אשר אורנבך ז"ל נולד בפולין בשנת 1922 ועלה לארץ לאחר תום מלחמת העולם השנייה בשנת 1947 ישירות לראשון לציון. עם פרוץ מלחמת השחרור התגייס לחטיבת "גבעתי" והשתתף במבצעים לשחרור הנגב. אורנבך ז"ל הקדיש את חייו לבית הכנסת הגדול בראשון לציון, אותו הפך לביתו השני. הוא שימש כיו"ר הנהלת בית הכנסת במשך עשרות שנים בהתנדבות מלאה.

אורנבך דאג לשימורו וטיפוחו של בית הכנסת כסמל מרכזי של העיר ראשון לציון. הוא שימש כחזן קבוע בשבתות ובחגים וכבעל תוקע בימים הנוראים, לימד נערים חילוניים לקראת בר המצווה וכל זאת ללא כל תמורה. במסגרת פעילותו  בבית הכנסת הקים אורנבך  קרן סיוע לניצולי שואה באמצעותה סייע כלכלית לפונים מקרב תושבי העיר.

אורנבך פעל לקירוב הציבור החילוני שהגיע לחגוג טקסי בר מצווה ושבתות חתן בבית הכנסת. כניצול שואה דאג להעביר לדורות הבאים את סיפורו האישי ולשם כך עבר במשך שנים ארוכות בין בתי הספר בעיר וסיפור לתלמידים על קורותיו במהלך מלחמת העולם השנייה.

הבקשה לקריאת הרחוב על שמו של אשר אורנבך ז"ל הוגשה לוועדה העירונית על ידי ביתו לאה גולדברגר.

 עשרות אנשים הגיעו לטקס החנוכה המרגש שהתקיים בשכונת נחלת יהודה בנוכחות חבר מועצת העיר, אלי יבלון, רבה הראשי של ראשון לציון, הרב יהודה דוד הלוי וולפא, נציגות המשפחה, מנכ"ל החברה הכלכלית לראשון לציון, ניצן פלג, חברי וועדת השמות בעיריית ראשון לציון ורבים מתושבי העיר.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"כבוד גדול הוא לעיר לחנוך את הרחוב על שמו של אשר אורנבך ז"ל. איש דגול וערכי, שהקדיש את חייו לעשייה שכל כולה תרומה -דוגמה ומופת בכל קנה מידה".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

22 אוקטובר 2012