מה היצ'קוק היה אומר על זה?

5 פניות התקבלו בארבעת החודשים האחרונים בשל עורבים מאיימים * בשירות הווטרינרי בעיר מסבירים למה זה קורה ואיך ניתן להתמודד עם התופעה שנוצרת כשהעורבים מגוננים על גוזליהם שנפלו בעקבות ניסיונות תעופה ראשוניים

זה מתחיל בחודשי האביב וממשיך עד לקיץ, הגוזלים הבוגרים של העורבים (פירחונים) מתחילים בניסיונות התעופה הראשונים שלהם מחוץ לקן, לעיתים, הפירחונים הלא מיומנים מתרסקים לאדמה ושם, בעידוד הוריהם הבוגרים, הם ממשיכים בניסיונות. אולם העובדה שהפירחונים התרחקו במעט מהוריהם העורבים, לא מחסירה מהדאגה ומרשת הביטחון שהם מעניקים לגוזלים. וכך, כל התקרבות של בני אדם לגוזלים יכולה להתפרש כאיום, והעורבים מגיבים בהתעופפות מעל ראש ה"גורם המאיים" לצווח ובמקרים נדירים, אף לתקוף, במיוחד אם מנסים לגעת בגוזלים. אגב- בלא מעט מקרים דווח על חתולים שנפגעו בעימות מול העורבים, לאחר שאלה ניסו להתקרב לגוזלים שצנחו לקרקע. זה המקום לציין כי עורב היא חיה טריטוריאלית ומאוד אינטליגנטית ורכושנית, היא בעלת זיכרון חזותי מפותח ונמשכת לחפצים נוצצים, עובדה זו עלולה להיות גורם נוסף לתקיפה.
בארבעת החודשים האחרונים התקבלו בשירות הווטרינרי כ-70 פניות הקשורות לעורבים, ברוב המקרים, מדובר בעורבים פצועים. 25 פניות עסקו באיומים ותקיפות של העורבים. יחד עם זאת, וטרינר הרשות, ד"ר תומר ניסימיאן מרגיע ומסביר כי מדובר ב "אופי של החיה וצריך לכבד אותה. אין אזורים ספציפיים, זה מתרחש בכל הארץ עם תחילת האביב, בעיקר באזורים שיש בהם עצים". ד"ר ניסימיאן מוסיף בישראל יש כמה מינים של עורבים , העורב הנפוץ בישראל הוא העורב האפור.
אז איך מתמודדים? ד"ר ניסימיאן מסביר כי ראשית אין להתקרב לגוזלים ובטח שלא לגעת בהם, כמו כן, לא להגיב לצווחות והאיומים של העורבים, אלא פשוט להתרחק מהמקום. היה ובכל זאת העורבים תוקפים, יש להיכנס למקום סגור ולפנות למוקד רשות הטבע והגנים במספר: *6911 מכיוון שמדובר בחיית בר והסמכות לטיפול בה היא של הרשות. במידה והבעיה לא נפתרת אם הבעיה לא נפתרת, ניתן לפנות לשירות הווטרינרי העירוני דרך המוקד העירוני. ויש עוד מסר מרגיע, בחודש הקרוב צפויה להסתיים תקופת טיסת המבחן של הגוזלים.

כתב:   יניב אוחנה,סגן דוברת עיריית ראשון לציון 27.9.2013