פעמונים" - תוכנית לייעוץ והדרכה בתכנון התקציב המשפחתי

  "משפחה חורגת" בראשון לציון  - העירייה עוזרת לכם בניהול נכון של התקציב המשפחתי

30 משפחות הצטרפו השנה לתוכנית "פעמונים" - תוכנית לייעוץ והדרכה בתכנון התקציב המשפחתי

מסכמים שנה: 30 משפחות הצטרפו במהלך שנת 2010 לתכנית "פעמונים, שמפעילה העירייה, באמצעות המינהל לשילוב חברתי, אשר מטרתה יעוץ והדרכה בתכנון התקציב המשפחתי ומתן כלים לבקרת הוצאות המשפחה. "פעמונים" הוא ארגון חברתי ללא כוונת רווח, הפועל בקרב החברה האזרחית בכל הארץ מתוך שאיפה ליצור מציאות חיים שבה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים ואחראיים.

 המתנדבים המצטרפים לתוכנית הינם אנשי מקצוע מתחום הכלכלה אשר עוברים הכשרה של ארגון "פעמונים". תוכנית ההכשרה כוללת מספר מפגשים בהם מועברת תורת פעמונים, שביסודה ההבנה שלא די לספק תמיכה כלכלית, אלא יש צורך חיוני ללמוד להתנהל נכון. תורה זו מועברת, כאמור, למתנדבים ועם קבלת ההכשרה הם פונים אל המשפחות הפונות לעזרה ועוזרים להם להתנהל נכון כלכלית.

 מירי רטמן, רכזת התוכנית באגף הרווחה בעירייה, מציינת כי "הקשר עם המתנדב הוא על בסיס שבועי. במפגש ניתנים הכלים למשפחה, המלמדים אותם כיצד לנהל בקרה על ההוצאות המשפחתיות בצד ההכנסות, כיצד לקרוא נכון את המידע המתקבל מהבנק, לרשום את כל הוצאותיהם השוטפות ועוד הנחיות חשובות על מנת לסגל לעצמם התנהלות אחראית ומחושבת". "התהליך אורך בממוצע בין חצי שנה לשנה", מוסיפה מירי רטמן, "אך התנאי המרכזי להצלחת התוכנית היא מחויבות זוגית לתהליך. אלמלא הסכמת בני הזוג לשנות דפוסי התנהגות ולהסכים לתהליך השינוי לא יהיה ניתן לצרפם אל התוכנית ולהצליח להביא לשינוי המיוחל".

 ד' אב לשניים מראשון לציון, שהשתתף בתוכנית מספר כי המצב הקשה התחיל ממינוס קטן בבנק אשר עם הזמן הלך וגדל עד אשר נאלצו לקחת הלוואה מהבנק לכיסוי המינוס. לדבריו המצב לא השתנה במאום והטלפונים ממנהל הבנק הלכו ונעשו לעיתים תכופות יותר ויותר.  ד' ואשתו, אנשי עבודה אשר התמודדו עם הקושי במצבם הכלכלי, פנו ל"פעמונים" מתוך הרגשה כי זו תקוותם היחידה.

 ד' מראשון לציון: "לאחר מילוי הטפסים בפעמונים חיכינו בכיליון עיניים לקבלת העזרה. המלווה המקצועי שלנו הגיע אלינו, דיבר אלינו בגובה העיניים וגרם לנו להרגיש שאנו חשובים לו והתהליך אפשרי ובר השגה. אני התחלתי לעבוד בעבודה נוספת להגדלת ההכנסה וביחד עם אישתי קיבלנו על עצמנו מספר החלטות כגון צמצום ההוצאות המשפחתיות, בקרה מדוייקת של כל הוצאה ותוך מספר חודשים המינוס בבנק ירד וראה איזה פלא יש באפשרותנו להחזיר חובות – אנחנו בדרך הנכונה".

ד' מציין כי התהליך הפך עם הזמן להרגל, להתנהלות שוטפת והיום כל הוצאה מחושבת ויש להם יתרת כסף אפילו לצאת לחופשה מדי פעם. "תוכנית פעמונים שינתה את חיינו והעלתה אותנו על מסלול חיים בטוח בזכות צוות מקצועי, אדיב וסבלני." מסכם ד'.

בעירייה קוראים למשפחות נוספות לנצל את פתיחתה של השנה האזרחית החדשה, לצאת מהמינוס ולפתוח בדרך כלכלית חדשה ומאוזנת.

 כתב: עו"ד ינון אדלר, ס.דוברת עיריית ראשון לציון