גן על שם עזריה פרשקובסקי

ראש העיר בהסרת הלוט
 

גן על שם עזריה פרשקובסקי-  ממשפחת מייסדי המושבה ראשון לציון

מצד אחד הוא היה פסל, צייר ובוגר המחזור הראשון של ביה"ס "בצלאל" בירושלים,  מצד שני הוא היה אחד החקלאים הותיקים בארץ ישראל שכרמיו סיפקו את רוב הענבים ליקב בראשון לציון.  בנו, אמציה פורת: "השילוב היה ייחודי לו"

 עיריית ראשון לציון קראה לגן ברחוב צלליכין על שמו של עזריה פרשקובסקי ז"ל, בן למייסדי המושבה ראשון לציון, אמן ומראשוני החקלאי בארץ ישראל שגם ידע לשלב בין המקצוע שהיה כל עולמו לבין האהבה לפיסול ולציור.

עזריה נולד בראשון לציון ב- 1895 למייסדי המושבה- אריה ליב וגנסיה, הוא למד בבית הספר העממי "חביב" שם החל לאייר ולשרבט. כשרונו לא נעלם מעיני הסובבים אותו והוא קיבל מלגה ללימודים בבית הספר ענטבי לאומנות ומלאכה. בהמשך הוא החל את לימודי המחזור הראשון באקדמיה לאומנות ועיצוב ב"בצלאל", עם מוריו נמנו הצייר אבל פן ומייסד "בצלאל", הפרופ' בוריס שץ שהעניק לזכריה תעודת הצטיינות ואף העניק לו מלגת לימודים בפריז, אבל עזריה לא מימש זאת. בנו, אמציה פורת, מספר היו מה עמד מאחורי ההחלטה: "הוא היה אדם שעבודת האדמה הייתה בנשמתו והוא שילב את זה עם אומנות. הוא אומנם זכה להערכה גדולה והגיע לרמות גבוהות, אבל הוא לא התפרנס מזה ואמא שלי התנגדה לרעיון לצאת להרפתקה בפריז, כי חיי האומנים בפריז הם לא יציבים".

זכריה התמסר לחקלאות, ויחד עם אחיו בנימין הם גידלו כרמים שסיפקו את רוב הענבים ליקב בראשון לציון במשך שנים רבות. יחד הם הצליחו למצוא את הדרך לגידול ענבי "קברנה", זן הנחשב למיוחס מבין הענבים המיועדים לתעשיית היין ועד לשנות ה-60 לא ניתן היה לגדלו בארץ בשל תנאי אקלים ופגיעת מזיקים.

זכריה היה גם פעיל בועד החקלאי וחבר ב"בני ברית", שם עסק בתרומה לקהילה בנושאים שונים. כמו כן הוא נמנה עם מקימי מועדון הציירים והפסלים בראשון לציון.

אמציה פורת מוסיף: "כשבישרו לי לפני כמה חודשים וכמובן שזו הייתה הרגשה של סיפוק והמתנתי בקוצר רוח לטקס. חשוב שינציחו בעיר את שמו של אבי מכיוון שהוא היה מהחקלאים הראשונים בעיר ויחד עם זה שילב את האומנות, זה היה ייחודי לו בלבד, אני לא מכיר הרבה חקלאים שעסקו באומנות".

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר בטקס: " אחת המטרות המרכזיות שהצבנו לעצמנו בשנה הזו היא להנחיל את המורשת המפוארת של העיר לדור הצעיר שלנו. הנצחת אדם כמו עזריה פרשקובסקי היא חובה נעימה. העיר הזו חבה חובה גדולה למייסדיה ומקימיה ולבניהם ובנותיהם, שלמרות הקשיים והתלאות, היכו כאן שורש ובחייהם ופועלם בנו את העיר הזו. "

צילום: עידן גרוס

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

26 במאי  2013