"פרח לכל ניצול שואה"

  פרח לניצול – ביקור ניצולי שואה בראשון לציון 

עיריית ראשון לציון בפרויקט שבו יבקרו מתנדבים את כל ניצולי השואה החיים בעיר,

יעניקו לכל אחד מהניצולים פרח, ימלאו עימם את השאלון ולאחר מכן יבחן כיצד העירייה תוכל לסייע לכל אחד מהם

 בחודשים האחרונים החליטה הנהלת העיר ראשון לציון בראשות דב צור להעמיק עוד את מעורבותה בכל הקשור לסיוע והעזרה לניצולי השואה החיים בעיר. בעקבות החלטה זו הוקם לפני כשלושה חודשים צוות היגוי בראשות מ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה מוטי עג'מי. עוד השתתפו בצוות ההיגוי – חבר המועצה ומחזיק תיק הצעירים דורון אוזן, ראש המינהל לשילוב חברתי נעמי אחימור, איריס בן גוב ראש תחום טיפול בזקן, רחל בטיטו ראש האגף לפעולות חברתיות, דלילה אשכנזי ראש האגף לחינוך על יסודי וסגניתה שוש אבטליון, זכי ניסים מנכ"ל העמותה למען הקשיש ונציגי אגף הנוער והצעירים. בתחילת הדרך עסק הצוות ביצירת מאגר נתונים מאוחד אשר כולל כיום את כל ניצולי השואה החיים בעיר ואשר מוכרים לגורמים ולארגונים אשר לוקחים חלק בפרויקט. תהליך המיפוי וסנכרון הרשימות ארך מס' שבועות ובסופו נוצר מאגר ובו מעל 2600 ניצולי שואה. עם סיום תהליך המיפוי המליץ הצוות לראש העיר על פרויקט במסגרתו יבקרו את כלל הניצולים.

ועדת ההיגוי גיבשה את מתכונת ביקורם של הניצולים וקבעה כי את הביקור יבצעו מתנדבים מבוגרים ביחד עם בני נוער. האגף לפעולות חברתיות אשר מרכז את פעילות המתנדבים המבוגרים בעיר ביחד עם מינהל החינוך ואגף הנוער והצעירים נרתמו לפרויקט והחלו בגיוסם של מתנדבים. ועדת ההיגוי ניסחה את השאלון אשר ימולא בכל ביקור על מנת לעמוד על מצבו של כל אחד מהניצולים. תהליך ההכנה של המתנדבים לביקור הניצולים כלל מפגש תדרוך של ראשי ארגוני המתנדבים בעיר עם מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי אשר מוביל את הפרויקט ושלושה מפגשי הדרכה אשר נועדו להכיר למתנדבים את מתכונת הביקור, מבנה השאלון והבעיות שעלולות לצוץ במהלך המפגשים.

ביום ראשון השבוע (7.4.13), ערב יום השואה, החל הפרויקט ובמסגרת הפעימה הראשונה שלו יבוצעו בערב יום השואה וביום השואה עצמו מאות ביקורים על ידי למעלה מ - 350 מתנדבים מטעם העירייה. המתנדבים יעניקו לכל אחד מהניצולים פרח, ימלאו עימם את השאלון, יעמדו על מצבם הכללי וחשוב מכל – יעניקו להם את היחס ותשומת הלב לה הם ראויים. הפרויקט ימשיך גם לאחר יום השואה עד לסיום ביקורם של כל הניצולים החיים בעיר ותוצאות הביקורים והשאלונים ינותחו ע"י צוות ההיגוי על מנת לבחון במה יכולה העירייה לסייע לכל אחד מהניצולים וכיצד ניתן לשמור עימו על קשר.

ראש העירייה, דב צור, בירך על החלת הפרויקט והוסיף: "כולי תקווה שבמסגרת הפרויקט נאתר את כולם עד האחרון. המתנדבים ישמעו את עדותם וינציחו אותה למען הדורות הבאים, בד בבד הם יהוו עבורנו שליחים שיעידו מקרוב על מצבם ועל מי שנזקק לסיוע שלנו. 

מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי: "למדינת ישראל עומדת מחויבות מוסרית עמוקה לדור ניצולי השואה, מחויבות שנזנחה שנים רבות. עיריית ראשון לציון בראשות דב צור עושה ככל הניתן על מנת לצמצם את נזקיו של העוול הזה ולנצל את ההזדמנות האחרונה שנותרה לדאוג לניצולים ולשמור על כבודם. מטרתו של הביקור היא בראש ובראשונה יצירת קשר עם הניצולים והתרשמות ממצבם אך לביקור יש גם ערך מוסף ערכי וחברתי ולכן מצאנו לנכון לצרף את בני הנוער למתנדבים המבוגרים. בכוונתי להצטרף למתנדבים ביום השואה ולבקר ניצולי שואה אשר חיים בשכונת רמת אליהו".

תושבים ומתנדבים המעוניינים להצטרף לפרויקט בהמשך ולבקר ניצולי שואה מתבקשים ליצור קשר עם לשכת מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי – 03-9547444 (שלומי) או עם האגף לפעולות חברתיות בעיריית ראשל"צ (03-9689809).

כתב:  יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

9 באפריל 2013