הישג: פינוי מתחם העובדים הזרים במערב העיר

הישג לעירייה:  מתחם העובדים הזרים במערב העיר יפונה עד ה-18 בינואר

צור:"אנו מברכים על החלטתו של בית המשפט שתאפשר לנו להשיב את הסדר הציבורי באזור על כנו למען איכות חיי התושבים בשכונות מערב העיר"

בדיון שנערך בשבוע שעבר בבית משפט השלום בעיר, פסקה השופטת לטובת העירייה והורתה לפנות את מתחם העובדים הזרים במערב העיר עד ליום ה-18 בינואר.  המתחם הוקם במהלך שנות התשעים, בתקופת תנופת הבניה במערב העיר. האתר, ששימש ללינת עובדים זרים, ממוקם בחלקת מקרקעין שבבעלות מנהל מקרקעי ישראל בסמיכות לכביש איילון. המתחם, שהיה ידוע בעיר בשם "צ'יינה טאון", היווה מפגע תברואתי וסביבתי ובעקבות תלונות של תושבי השכונות הסמוכות (נווה דקלים ופרס נובל), הגישה העירייה בשנת 2008 תביעה לסילוק יד ופינוי המקרקעין, למרות שמנהל מקרקעי ישראל הוא בעל המקרקעין ולא העירייה. בעקבות מעורבותו האישית של ראש העירייה בנושא בסופו של משא ומתן הגיעו הצדדים, בשלהי שנת 2009, להסכם פשרה לפיו נקבעו מועדים מוסכמים לפינוי הדרגתי של אתר העובדים הזרים עד להפסקת הפעילות ופינוי האתר מכל חפץ ואדם בחודש יוני 2012.

בהתאם להנחיית ראש העירייה, מר דב צור, פעלו בעלי התפקיד בעירייה על מנת לאכוף על חב' זורגו בע"מ, שמפעילה את אתר העובדים הזרים, את הוראות הסכם הפשרה בכל הנוגע לפינוי ההדרגתי של חלקים מהמקרקעין ששמשו כאתר עובדים זרים.

אולם, בסמוך למועד המוסכם להפסקת הפעילות באתר ופינויו מכל חפץ ואדם בחודש יוני 2012, בחרה החברה שלא לעמוד בהתחייבותה ולא פינתה את השטח.

בעקבות זאת הורה ראש העירייה על נקיטת הליך משפטי נוסף כנגד חב' זורגו לצורך פינוי האתר מכל חפץ ואדם.

ביום 19.11.12 התקיים דיון בבית משפט השלום בראשון לציון, בפני כבוד השופטת מיכל עמית אניסמן, במסגרתו ניתן פסק דין לפינוי המקרקעין מכל חפץ ואדם עד ליום 18.1.13. את העירייה ייצג עו"ד מוטי גל ממשרד עו"ד אברהם בר.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"המתחם, הוקם ונועד לשמש באופן זמני בלבד, אך פינויו ההדרגתי, שסוכם על ידי הצדדים, נדחה באופן שיטתי על ידי חברת זורגו. מאות העובדים הזרים שהתגוררו במקום, נהגו להסתובב בשכונות מערב העיר, דבר שיצר חיכוכים רבים עם תושבי האזור. עקב כך, פעלה העירייה, בכל האמצעים שברשותה, על מנת לפנות את המתחם. היום אנו  מברכים על החלטתו של בית המשפט, לפנות את השטח, שתאפשר לנו להשיב את הסדר הציבורי באזור על כנו למען איכות חיי התושבים בשכונות מערב העיר".

כתבה: יפעת חמו  , סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

4 בדצמבר 2012