תוכנית הפיתוח לשנת 2011-2014

הדמיה של שדרת עצים
  מבשורות תוכנית הפיתוח: השקעה מאסיבית בתשתיות חינוך, במתקנים לנוער, טיפול בחזות הרחובות בעיקר בעיר הותיקה, שדרוג גינות ציבוריות, הקמת מרכזי ספורט, מקבץ דיור לעולים, דיור בר השגה לצעירים, מסלולי אופניים ופיתוח נופי במאות מיליוני שקלים

בתחילת השבוע הציג ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, את תוכנית הפיתוח לשנים 2011-2014, אשר אושרה בהנהלת העירייה ותאושר במועצת העירייה בהמשך השבוע. תוכנית הפיתוח מהווה את תכנית העבודה לעירייה בארבע השנים הקרובות ומגלמת בתוכה השקעה חסרת תקדים בכל חלקי העיר בשווי 2.25 מיליארד שקלים.

 צור ציין כי התכנית הזו באה לשרת את המטרות המרכזיות שלנו בעשייה: צמצום הפערים בין חלקי העיר וטיפוח העיר הותיקה, שדרוג תשתיות החינוך והנוער, שדרוג המרחב הציבורי – הרחוב והגינות הציבוריות, פיתוח חדשני ואיכותי של העיר - והכל במטרה להעלות את איכות החיים של תושבי העיר.

 לדבריו של צור, התכנית נוגעת לכל שכונה בעיר, "אני מקווה שבמהלכה כל תושב בראשון לציון ירגיש שהוא חי בעיר איכותית בעלת תשתיות חינוך מהטובות בארץ ומרחב ציבורי נעים ומאיר עיניים, עיר שמספקת פעילות איכותית וערכית לבני הנוער שלה ומספקת תעסוקה איכותית לתושביה".

צור הוסיף ואמר כי ראשון לציון נמצאת היום בתנופת פיתוח חסרת תקדים. תכניות הפיתוח שלנו כבר נושאות פירות, מרכזי התעסוקה המתוכננים נמצאים כבר על המסלול, ההכנסות עולות, הארנונה ירדה ותמשיך לרדת, ואפשר בהחלט להתגאות בכיוון אליו צועדת העיר.

 במסגרת תהליך גיבוש תוכנית הפיתוח התבקשו מחלקות העירייה לרכז את כל הצרכים בתחומם. צורכי האגפים רוכזו, וביחס לתקציב העומד לרשות העירייה, גובשה תוכנית כוללת ורחבה לפיה תפעל העירייה בתחומים השונים.

 מעיקרי תוכנית הפיתוח:

 השקעה בתשתיות חינוך- בהשקעה של למעלה מ-400 מיליון שקלים, כוללת התוכנית את הקמתם מחדש של בתי ספר בעיר כדוגמת הגימנסיה הריאלית, בית הספר רמז, בית ספר בנחלת יהודה והאולפנה לבנות בראשון לציון. כמו כן ייבנו מחדש בתי הספר ויתקין וישורון. מלבד אלו,  סכום של 50 מיליון שקלים ישמש לשיפוץ מוסדות החינוך בעיר בשנים הללו.

 גינון ופיתוח נופי - השקעה חסרת תקדים של 360 מיליון שקלים, בעיקר בעיר הותיקה, במטרה לצמצם את הפערים בין חלקי העיר. מדובר בשדרוג של גינות קיימות, בין השאר, גינון, החלפת מתקני משחק, ומעבר למשטחי גומי ודשא סינטטי בפארקים וגנים, וכן, הקמתם של פארקים ברחבי העיר באיכות גבוהה ביותר. פארק צריפין-יוקם בהשקעה של 35.5 מיליון שקלים וישתרע על שטח של כ-50 דונם. כמו כן, יוקם פארק במרכז העיר באזור שדרות תש"ח.

 טיפול בחזות הרחוב פרויקט "שפת רחוב"-בהשקעה של 150 מיליון שקלים. מדובר בשדרוג רחובות העיר מן הפרט הקטן ביותר ועד לפרטים הגדולים: ריצוף הרחוב, שילוט הרחוב, מיקום מפרצי חנייה, צבע מדרכה ואף צבע הכביש-שינוי הרחוב עד ליצירת רחוב חדש אשר יעניק לתושבים תחושה של שיפור ניכר באיכות החיים. מדובר בפרויקט אדריכלי חדשני שיעניק לכל רחוב, בעיקר בשכונות הותיקות, ייחודיות משלו. בקרוב יחל פיילוט ברחוב אברבנאל. בעירייה תולים תקוות שפרויקט זה יעניק מתיחת פנים משמעותית לרחובות הותיקים. בנוסף לכך, מציינים בעירייה את תכנית ההלוואות לשיפוץ חזיתות בתים שצוברת תאוצה בעיר, והשילוב של השניים – שיפוץ הבתים הפרטיים יחד עם ההשקעה הרבה במרחב הציבורי- ישפר באופן דרמטי את חזות העיר הותיקה. כמו כן, יושקעו כ-800 אלף שקלים בכל שנה בהכשרת מגרשי חנייה זמניים.

 דיור בר השגה-במסגרת תוכנית הפיתוח הושקעו תקציבים רבים בפתרונות דיור לזוגות צעירים ולאוכלוסיות חלשות. בין היתר, יוקם מקבץ דיור בן 200 דירות בשכר חודשי מוזל לעולים חדשים. כמו כן, תוכנית מגובשת לבניית 400 יחידות דיור בר השגה לצעירים, שעברה את הוועדה המחוזית.

 פיתוח תרבות וספורט-בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים. מדובר בהשקעה בהקמתם של אולמות ספורט בשכונות רבות בעיר, בין היתר ברביבים, בנווה דקלים, בנחלת יהודה , איתמר, נאות שקמה ובשכונות רבות נוספות. המשך פיתוח אצטדיון האתלטיקה, הקמת מגרשי ספורט חדשים, התקנת גגות קירוי בעשרה מגרשי ספורט בעיר, ומיזוג אולמות ספורט. נוסף לאלו, בין יתר הדברים, יוקם קומפלקס ספורטיבי עם בריכה חצי אולימפית בשכונת נחלת יהודה ומרכז ספורט שיכלול בריכה ומתקני ספורט לתושבי מערב העיר. בנוסף, כחלק מן ההשקעה ייבנו לאורכה של העיר מסלולי אופניים באורך 20 ק"מ ויוצבו 120 מעמדי אופניים.

בתחום התרבות מצביעה התוכנית על הקמת מספר פרויקטים מיוחדים וחד פעמיים בהיקפם, כדוגמת הקמתם של מוזיאון אגם, מרכז רון ורדי למחוננים, שימור מלון לונדון, שימור אורוות הברון, פיתוח מתחם הבילויים – "הרובע", וכן הקמתו של אמפיפארק בסמוך לאגם הסופרלנד.

 מבני רווחה-במסגרת תוכנית הפיתוח תשקיע העירייה בהקמתם של מרכזי נוער, מבני רווחה, מועדוני קשישים ומועדונים לנוער במצוקה 65 מיליון שקלים.

 שיפור תשתיות וכבישים - בהשקעה של כ-480 מיליון שקלים. בין היתר, סלילה מחדש ושדרוג של מאות רחובות ברחבי העיר, הרחבת צמתים מרכזיים (לדוג' - שד' משה דיין-רח' אברהם בר, שד' משה דיין-רח' הנחשול, דרך אחד העם ועוד), כמו כן, יוחלפו תחנות האוטובוסים ברחבי העיר.

 נוער - השקעה של 52 מיליון שקלים. הקמת 17 מתקנים חדשים לנוער, כולל מרכזי נוער בשכונות מבנים לתנועות נוער ומתחם נוער ענק בשד' תש"ח.

שירותי דת – 44 מיליון שקלים יושקעו בהקמת 10 בתי כנסת, מתוכם 3 לקהילה האתיופית בעיר (שניים ברמת אליהו ואחד במרכז העיר), וכן, הקמת 5 מקוואות.

כתבה: יפעת חמו , סגנית דוברת העירייה

26 ביולי 2011