פותחים את שנת הלימודים תשע"ב

ראש העיר בישיבה
  41,555 תלמידים יחלו ב-1 בספטמבר את הלימודים

 ראש העירייה: "המערכת בשיא של העשור האחרון ויש עוד לאן לשאוף"

בתחילת השבוע קיים ראש העירייה, דב צור, עם צוות מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון, מסיבת עיתונאים לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ב. ההתכנסות הועברה, לראשונה, בשידור חי באתר האינטרנט של עיריית ראשון לציון, מה שאפשר קשר ישיר עם הצופים ששאלו שאלות וקיבלו תשובות בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.

41,555 תלמידים יחלו ב-1 בספטמבר את הלימודים, מתוכם 7,038 במערכת החינוך הקדם יסודית, 18,272 במערכת החינוך היסודית ו-15,975 במערכת החינוך העל-יסודית. תקציב החינוך עומד השנה על שיא של של השנים האחרונות ועומד על כ-392 מיליון שקלים, לעומת כ-300 מיליון שקלים בשנת 2007 (תקציב משרד החינוך ותקציב העירייה).

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"אנו פותחים את שנת הלימודים תשע"ב כאשר המערכת נמצאת בשיא של העשור האחרון – שיא של השקעה תקציבית, שיא של כלים למנהלים ומורים, שיא של השקעה בסביבה הפיזית - ואנחנו מתכוונים להמשיך ולשבור את השיא הזה בכל שנה עד שנגיע למקום הרצוי. המטרה שלנו היא לא להתפשר על מקום טוב באמצע, אלא להתמקם בצמרת המפה החינוכית בישראל. אנחנו עוד לא שם, אבל בהחלט עלינו על המסלול הנכון ואני בהזדמנות זו רוצה להודות למנהלים ולמורים שעושים את העבודה בשטח".

עוד הוסיף צור:"בשלוש השנים האחרונות הוספנו כ-38 מיליון שקלים למערכת החינוך  ואנו עומדים היום על השקעה עירונית של 3,165 ₪ בכל תלמיד, לעומת 1,600 ₪ בשנת 2007, ואני מתכוון להעלות את ההשקעה בחינוך גם בשנת 2012".

משמעות המיליונים המושקעים, לדבריו של צור, הם שעות תגבור לבתי הספר היסודיים, לחטיבות הביניים ולבתי הספר התיכונים, בהם ניתנו תוספת שעות למתקשים, לימוד בקבוצות קטנות, תכניות הכנה לבגרות, תכניות מצוינות וכלים נוספים שמאפשרים למנהלים ולמורים לתת לכל תלמיד את ההזדמנות הטובה ביותר להצלחה.

באשר לתוצאות, הן כבר נראות בשטח. הנתונים מראים בנושא הנשירה והיציאה ללימודים מחוץ לעיר, כי שעות ההוראה הנוספות, פיצול הכיתות וקבוצות הלמידה הקטנות מצליחות להשאיר במערכת ילדים שבעבר נפלטו ממנה.

בשנת הלימודים תש"ע סיימו את כיתה ט' 2697 תלמידים, מתוכם 2482 למדו במערכת העירונית בשנת הלימודים תשע"א. כלומר – 215 עזבו את המערכת העירונית. בשנת הלימודים תשע"א סיימו כיתה ט' 2699 תלמידים, מתוכם 2650 המשיכו לכיתה י' במערכת העירונית. כלומר – 49 עזבו את המערכת העירונית. מדובר בירידה של 77% בעזיבת תלמידים את המערכת, וזה הישג אדיר.

במסיבת העיתונאים סקרה ראש מינהל החינוך, אריאלה ישראלי, את המטרות, התוכניות, השינויים והתוספות לבתי הספר בשנת הלימודים הקרובה. המטרות הן המשך שיפור התשתיות וסביבות הלמידה, השגת הישגים לימודיים גבוהים וטיפוח מצוינות, חיזוק הרצפים הפדגוגיים, וחינוך לסובלנות ומניעת אלימות.

במסגרת שיפור ההישגים הלימודיים, תשקיע העירייה השנה סכום של כמיליון שקלים בכדי לתקצב אבחוני לקויות למידה בכל שכבות הגיל. כל תלמיד יוכל לעבור אבחון, שעלותו מסתכמת ב-1800 ₪, בהשתתפות של 300 שקלים בלבד מצד הוריו. מימון האבחונים יינתן ברובו  על ידי העירייה. לא זאת בלבד, לאחר האבחון תותאם לתלמיד תוכנית לימודים ייחודית לפי תוצאות האבחון, עם שעות תגבור לקידום הישגיו הלימודיים. במסגרת זו תוקצבו על ידי העירייה 2 תקנים נוספים לפסיכולוגים שיסייעו בבניית תוכניות לימוד לתלמידים המאובחנים.

בנוסף, השקיעה עיריית ראשון לציון כ- 10 מיליון שקלים, בשנת הלימודים תשע"ב, במחשוב כל מערכת החינוך בראשון לציון. הילדים יוכלו ללמוד, להכין שיעורי בית ואף לצפות בשיעורים המועברים דרך המחשב. לשנת הלימודים תשע"ד אושרו 25 מיליון ₪ נוספים לנושא.

חידוש נוסף שנכנס השנה למערכת החינוך העירונית הוא "אופק חדש" בגני הילדים. במסגרת התוכנית יתארך יום הלימודים בכל גני הילדים בעיר עד לשעה 14:00, מדובר בחצי שעה נוספת מידי יום, אותה ינצלו הגננות לטובת זמן פרטני, למידה בקבוצות קטנות וחיזוק הקשר עם ילדי הגן.

בתחום הפיזי, שופצו במהלך הקיץ, מוסדות החינוך בעיר בהשקעה של 25 מיליון שקלים. כמו כן, הושקעו כ-6 מיליון שקלים בהתקנת מיזוג חדש ובהשבחת מיזוג קיים במוסדות החינוך. צור:"השנים הבאות תהיינה שנים של תהפוכות פיזיות לטובה. השקענו סכומים חסרי תקדים בשיפוץ מוסדות חינוך בקיץ הזה ואנו מתכוונים להשקיע כך גם בקיץ הבא – כדי להביא את מוסדות החינוך בעיר לרמה אחרת".

במסגרת העבודות שיבוצעו בשנה הקרובה, ייבנו מחדש בית הספר העל יסודי "הגימנסיה הריאלית", בית הספר "ויתקין" (12 מתוך 18 כתות), בית הספר "ארזים", בנחלת יהודה יבנו בית ספר יסודי ובית ספר שש שנתי חדשים לחלוטין ועוד. ההנחה העומדת בבסיס ההשקעה הפיזית הרבה, לדבריה של ראש מנהל החינוך, אריאלה ישראלי, היא ששיפור הסביבה הלימודית מביא לשיפור ההתנהגות, לירידה באלימות ולשיפור ההישגים הלימודיים. כמו כן, סיפרה ישראלי, כי ראשון לציון נבחרה עם 9 ערים נוספות להשתתף בתוכנית ניסיונית של משרד החינוך לפיה כל בית ספר יהיה ייחודי בתחום מסוים (אומנות, טבע, מדע וכדומה) והתלמידים יחד עם הוריהם יוכלו לבחור בבחירה מבוקרת היכן הם רוצים ללמוד לפי ייחוד, סוגו וטיבו של בית הספר אותו יקבעו צוותי המנהלים.

בתי הספר יצוידו השנה באולמות ספורט ובמתקני ספורט חדשים בהיקפים חסרי תקדים, בין היתר, בבית הספר איתמר, נווה דקלים, מרחבים, ניצנים, מישור החוף ועוד. צור ציין כי עבודות שטרם נעשו ייעשו עד חג סוכות הקרוב.

נושאים נוספים המוצבים בראש סדר העדיפויות של מנהל החינוך בשנה הבאה עלינו לטובה הם בעיקר חיזוק הרצף הפדגוגי- לפיו כבר השנה יתחילו כל הגננות בגני החובה לעבוד עם מורות כתות א', חיזוק הרצף השש שנתי- שעל פי תהליך ההערכה שליווה את השנה הראשונה, משיג את תוצאותיו, חיזוק אוכלוסיות חלשות שזקוקות לתשומת לב נוספת-על ידי תוספת שעות תגבור למתקשים, תוספת שעות פרטניות, תוכנית חומש לילדי ציבור יוצאי אתיופיה בעיר, וחיזוק מצטיינים על ידי תוכניות ייחודיות למצטיינים כדוגמת-"מצוינות 2000" ומרכז חוג"ה לקידום מצוינות ולהעצמת יכולות התלמידים.

לקראת פתיחת שנת הלימודים, ציינו בעירייה כי מערכת החינוך העירונית ערוכה בכל ההיבטים לפתיחת שנת הלימודים. כל המערכת מאוישת מבחינת מאבטחים בעלי נשקים שעברו הכשרה מקצועית.

צור ביקש להודות לראש מנהל החינוך, אריאלה ישראלי, ולכל עובדי מנהל החינוך שעובדים קשה  מידי יום ביומו, במשך כל השנה ובייחוד בתקופה זו ולמנהל שפ"ע שעסק בפרויקט שיפוצי הקיץ במוסדות החינוך תחת מגבלת זמן קשה, ועמד במשימתו בכבוד.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

23 באוגוסט 2011