פרס משרד החינוך לזהירות בדרכים לבית הספר נווה עוז

ילדים במתקן זה"ב
 

 בית הספר שם לו למטרה לשלב את החינוך לזהירות בדרכים כערך מוסף לתוכנית הלימודים.  מנהלת בית הספר, דורית קראדי, אמרה: "הפרס האמיתי הוא הטמעת המודעות  לשמירה על החיים באמצעות שמירה על חוקי התנועה וכיבוד הזולת בכביש"

 עומסי התנועה בכביש הכניסה לבית הספר נווה עוז נעלמו כלא היו. לא הורחב הכביש ולא הוצבו רמזורים חדשים. הפתרון, מתברר, היה פשוט הרבה יותר ומקורו בשיתוף פעולה יוצא דופן וראוי להערכה של הורי התלמידים, צוות ההוראה בבית הספר והתלמידים. במסגרת פרויקט הנקרא ״נשק וסע״, הורים מתנדבים מידי בוקר עומדים בחנייה של בית הספר, ומכוונים את ההורים שמסיעים את ילדיהם ברכב אל עמדת חניה שצבועה בירוק. ההורים המתנדבים פותחים את הדלת הרכב הפרטי, מסייעים לילדים לצאת מהרכב, ומשחררים את ההורים הממהרים לדרכם. מאז שהחל הפרויקט נעלמו פקקי התנועה בכניסה לבית הספר. פרויקט זה הוא רק חלק מפעילויות נוספות שמקדם בית הספר במסגרת ההחלטה לשלב את החינוך לזהירות בדרכים כערך מוסף לתוכנית הלימודים. במשרד החינוך שמו לב לתוכניות שמוביל בית הספר והעניקו לו את הפרס הארצי החינוך לזהירות בדרכים.

מנהלת בית הספר, דורית קארדי, אמרה עם קבלת הפרס: ״זה מאוד מחמיא לקבל את פרס החינוך הארצי. אולם, הפרס האמיתי הוא אם נדע שבאמת הצלחנו לשנות התנהגות בשמירה על הכללים כמשתמשי דרך הן כהולכי רגל והן כמי שמסיעים את ילדיהם ברכב הפרטי.

חשוב להטמיע בתלמידים כבר בגיל קטן את המודעות לשמירה על החיים באמצעות שמירה על חוקי התנועה וכיבוד הזולת בכביש״.

חברי וועדת הפרס התקבלו במסדר בוקר חגיגי של תלמידי בית הספר שהציגו ושרו בנושא בטיחות בדרכים. משם המשיכו לפעילות בית ספרית שבה כל כיתה התייצבה בתחנה שבה נלמדו כללי זהירות בדרכים, תחנה שבה למדו להכיר את התמרורים שאנו נתקלים בהם כהולכי רגל, תחנת מעבר חצייה, תחנה שבה לומדים על כללי הנסיעה של ילדים ברכב ובעיקר להקפיד להזכיר להורים שחורגים את כולם וגם מאחור לפני כל נסיעה. בלובי של בית הספר הוצגה תערוכה של עבודות מעשי התלמידים. חברי וועדת הפרס קראו חיבורים של תלמידים בנושא זהירות בדרכים. כמו כן, נערכו חידונים בנושא.

את היום סיימו חברי וועדת הפרס בצפייה במשפט מבוים אותו הציגו תלמידי כיתה ב׳. על פי פרטי המקרה הנאשם, רוכב האופנוע משה אופניה, דרס את התלמיד דני שובבני, שהתפרץ לכביש ליד בית הספר. התלמידים ניהלו את המשפט לפי כל כללי המשפט הישראלי, שבו יש שופט, תביעה, נאשם שלצידו סנגור ועדים.   

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

14 באפריל 2013