מגיע לה פרס נובל

אליזבת וייסברוד
 

בין אלפי בוגרי בתי הספר בעיר המסיימים בימים אלה את בחינות הבגרות ובמקביל מתכוננים לגיוס,  ישנה תלמידה אחת ששקדה בשנה האחרונה על עבודה הבוחנת תאים סרטניים * התרשמתם? גם מכון ויצמן שהעניק לה את המקום הראשון  בעבודות גמר במדעים *
הפרס: ייצוג מדינת ישראל באירועי פרס נובל בשטוקהולם, שוודיה *

בבית הספר משוכנעים- בקצב הזה היא עוד תשוב לשם בעתיד 

60 תלמידים נבחרים מכל קצות הארץ התמודדו בשבוע שעבר בכנס הארצי לעבודות גמר במדעים שמקיים כמדי שנה מכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן למדע. כל תלמיד שקד על עבודה בתחומים שונים כגון: ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב, גאולוגיה ומדעי כדוה"א. אחת מהתלמידות שהשתתפו היא אליזבט וייסברוד, תלמידת כיתה יב' בגימנסיה הריאלית בראשון לציון. בזמן שחבריה בילו בחופשת הקיץ, אליזבט פקדה את המעבדה במכון ויצמן ותחת הנחייתו של אמיר אפלבאום מהמחלקה לביולוגיה כימית ופרופ' גדעון שרייבר, היא עמלה על עבודה המשלבת בין תחומי האימונולוגיה והביוכימיה.

אליזבט בחנה את מסלול הכניסה של תאי עור סרטניים למסלול האפופטוזיס ("התאבדות" תאית) וזאת לאחר מתן אינטרפרון שהינה מולקולה חלבונית המשמשת כבר היום לטיפולים אנטי- נגיפיים ואנטי- סרטניים שונים. במילים אחרות, אליזבט ערכה מיפוי מלא של השפעות האינטרפרון על תאים בכלל, ועל תאים סרטניים בפרט, התוצאות יסייעו בשיפור תרופות קיימות ואף עשויות לתרום לפיתוח תרופות חדשות.

"ככל שזה נשמע מוזר, נהניתי מאוד" מספרת אליזבט על חופשת הקיץ שלה במעבדה "מאוד עניין אותי לעשות מחקר ברמה אקדמאית". ומוסיפה: "אומנם אנחנו לא שנכנסים למעבדה ואומרים שהנה, עכשיו אנחנו הולכים למצוא תרופה לסרטן, הדרך היא עוד ארוכה, אבל זה משהו גדול". במכון דוידסון התרשמו עמוקות מבחירת הנושא וביצועו והעניקו לאליזבט את המקום הראשון. אחד מהשופטים בתחרות, פרופסור בעל שם בתחום הביולוגיה, אמר לה בתום התחרות שהיא הצליחה לענות על שאלות שאפילו הסטודנטים שלו לא ידעו לענות.

הפרס מרשים לא פחות- אליזבט תייצג את מדינת ישראל בסמינר מדענים צעירים שייערך בשטוקהולם, שוודיה, בדצמבר 2013 ותיקח חלק באירועי פרס נובל הכוללים בין היתר את טקס חלוקת הפרסים, הארוחה המלכותית לכבוד הזוכים, הנשף והמסיבה שלאחריהם. "אני עדיין לא מעכלת, זוהי הרגשה מדהימה, לא ציפיתי שאנצח".

אליזבט היא תלמידה מצטיינת  ופעילה במועדון מודל האו"ם proMUNers מטעם אגף הנוער בעיר. הפעם הראשונה שעולם הביולוגיה קרץ לה היתה כשעוד למדה ביסודי "תמיד הייתי סקרנית, הייתה לי מורה מדהימה שהעבירה לי שיעורים בביוטכנולוגיה וככה נכנסתי לזה".

אגב, אליזבט זכתה גם במלגה כספית מטעם ארגון World Ort לקידום החינוך המדעי בפריפריה. "אני רוצה ללמוד ביולוגיה באוניברסיטה ולהמשיך במחקר, זה תהליך מרתק" מספרת אליזבט על העתיד הקרוב. אבל גם על העתיד הרחוק היה לה מה לומר "יש שאיפה גדולה לחזור לשם בעתיד הרחוק" אמרה על טקס חלוקת פרס נובל בשוודיה. "אם נשפוט לפי מידת ההשקעה, הרצינות, המסירות והיכולות שלה, היא עוד תהיה כלת פרס נובל" מבטיחה מנהלת בית הספר, דליה ישעיהו.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

3 ביוני 2013