פרוייקט מיחזור פסולת אלקטרונית

ממחזור-פסולת-אלקטרונית
פרויקט משותף של עיריית ראשון לציון ובנק הפועלים   - עיר ראשון לציון תאסוף פסולת אלקטרונית למיחזור 

בנק הפועלים, בשיתוף עם עיריית ראשון לציון, מתחילים ליישם בראשון לציון פרויקט חלוצי ומקיף למיחזור פסולת אלקטרונית, מתכות ומכשירי חשמל. מערך האיסוף והמיחזור יתבצע על ידי עובדים עם מוגבלויות.

כך יקודמו שתי מטרות לאומיות: תעסוקה מכובדת לעובדים עם צרכים מיוחדים ושמירה על הסביבה.

בטקס שנערך השבוע, חנכו ראש העירייה, דב צור ובכירי בנק הפועלים את הפרויקט.

קניתם מגהץ חדש ואתם רוצים לזרוק את הישן? התקלקל ה-DVD וחבל לתקן? המחשב הישן בדרך למיכל הפסולת בבניין: בפסולת אלקטרונית הנזרקת לפחי האשפה ישנן מתכות רעילות כגון עופרת, כספית, כרום, ניקל ואבץ שגורמים לזיהום הקרקע, המים והאוויר.

בנוסף: בעולם של משאבים מתכלים חיוני לעשות שימוש חוזר בחומרים במקום לזרוק אותם למזבלות.

לפי נתונים שבידי בנק הפועלים, רק אחוזים ספורים מתוך עשרות טונות פסולת אלקטרונית המיוצרת בישראל עוברים תהליכים של שימוש חוזר נאות.

בנק הפועלים בשיתוף פעולה עם עיריית ראשון לציון חברו, כאמור, לפיתרון מערכתי להצבת מכלים ייעודיים לאיסוף פסולת אלקטרונית ומתכות,  שימוקמו בשלב ראשון ב 29 מקומות מרכזיים בעיר, הנגישים לחניה ולפריקה, לנוחות התושבים. את המיקומים ניתן למצוא באתר האינטרנט של העירייה. המיכלים פותחו במיוחד למטרה זו על ידי הבנק בשיתוף העירייה ויוצרו על ידי מפעל ישראלי.

מערך האיסוף והמיחזור יתבצע על ידי "אקולוגיה לקהילה מוגנת", חברה שיעודה העסקת עובדים עם מוגבלות על בסיס עסקי, ובכך תושג המטרה של שמירה על הסביבה בד בבד עם מטרה חברתית: קידום העסקת אנשים עם צרכים מיוחדים.

 יצוין, כי העיר ראשון לציון חברה ב"פורום ה-15" – לוקחת חלק ביוזמה משותפת של המרכז לשלטון מקומי ושל 15 הערים הגדולות והמרכזיות במדינת ישראל להתמודדות עם יעדי הפחתת זיהום האוויר והגנת האקלים העולמי.

הטקס התקיים השבוע במעמד ראש העירייה, דב צור, ומובילי הפרויקט בעירייה, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, סמנכ"ל התפעול איתן דורון, ראש מינהל איכות הסביבה, איתמר לוי, וממונה תחום תברואה, אהרוני חג'בי. מטעם בנק הפועלים נכחו במפגש אברהם בר- אילן - מנהל אגף אחריות חברתית, רפי רפאל - מנהל אזור הדרום, אלי שם טוב- מנהל סניף השקד ויוסי גל - מנהל סניף ראשון לציון.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "ראשון לציון נוקטת בשורה של מהלכים על מנת להפוך את השמירה על הסביבה לנדבך מרכזי באורח החיים של כולנו. בשלוש השנים האחרונות הפכנו את המחזור לנגיש וזמין על ידי הצבת מתקנים בכל פינת רחוב. הצבנו מתקנים למחזור בקבוקי פלסטיק, נייר עיתון, קרטון, וטקסטיל, וכעת יתווספו לעיר באופן קבוע מתקנים לאיסוף פסולת אלקטרונית. 

אני שמח מאד, ורוצה להודות לבנק הפועלים, על השותפות בפרויקט חשוב זה. אני יודע שעל דגלו של הבנק חרות החזון של חדשנות ומובילות לצד קידום מטרות חברתיות וסביבתיות. במקרה זה הוכיח הבנק כי נאה דורש ונאה מקיים."

אברהם בר-אילן, מנהל אחריות תאגידי של בנק הפועלים אמר: "כארגון כלכלי חברתי מוביל, אנו רואים בפרויקט זה דגם לשיתוף פעולה פורה עם גורמים נוספים בחברה הישראלית לקידום מטרות סביבתיות וחברתיות. הבנק מעמיד את משאביו וניסיונו לרשות העירייה לשיפור איכות הסביבה, להקטנת פליטת גזי חממה, להקטנת נפח הפסולת העירונית, ולקידום שיתוף ומעורבות התושבים להשגת מטרות אלו. שיתוף "אקולוגיה לקהילה מוגנת" בפרויקט, שנועדה לספק תעסוקה מכובדת לעובדים עם מוגבלויות על ידי מיחזור ומכירת החומרים לשימוש חוזר, מקדמת מטרה לאומית ממדרגה ראשונה. בנוסף - ההחלטה לפתח וליצר את  המכלים הנאים והאיכותיים באמצעות מפעל שגב הישראלי במקום לייבא מכלים מוכנים מחו"ל, מסבה לנו סיפוק רב. לאחר תקופת הרצה של הפרויקט אנו נבחן קידום פרויקטים דומים גם בערים נוספות."
המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, אמר כי הוא גאה שהעיר ממשיכה במהפכת המחזור. השמירה על הסביבה היא משימה משותפת לעירייה ולתושבי העיר. העירייה נדרשת להעמיד לטובת התושבים את האמצעים הנגישים והזמינים על מנת לעודד מחזור, ומשם האחריות עוברת לתושבים. אנו לא מסתפקים רק בהעמדת מתקני המחזור, אנו גם משלבים חינוך סביבתי בבתי הספר ומנסים להטמיע את החשיבות של המחזור בכל בית בעיר. אני מודה לבנק הפועלים על היוזמה ומקווה שתושבי העיר יירתמו למהלך.
לרשימת  מיקומי  המיכלים למיחזור פסולת אלקטרונית לחצו כאן

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

7 בינואר 2013