פרויקט אדריכלי חדשני שיעניק לכל רחוב ייחודיות משלו

  פרויקט שפת רחוב יצא לדרך , החלו העבודות ברחוב אברבנאל במסגרתם ישודרג הרחוב מן הפרט הקטן ביותר ועד לפרטים הגדולים לכדי יצירת רחוב חדש אשר יעניק לתושבים תחושה של שיפור ניכר באיכות החיים

בימים האחרונים החלו העבודות לשדרוג רחוב אברבנאל, שמהוות שלב ראשון ביישומו של פרויקט "שפת רחוב". במסגרת תוכנית הפיתוח של העיר לשנים 2011-2014, צפויים מספר רחובות בעיר לעבור שדרוג וטיפול בחזות הרחוב כחלק מפרויקט "שפת רחוב"-בהשקעה של 150 מיליון שקלים. מדובר בשדרוג רחובות העיר מן הפרט הקטן ביותר ועד לפרטים הגדולים: ריצוף הרחוב, שילוט הרחוב, מיקום מפרצי חנייה, צבע מדרכה ושינוי הרחוב עד ליצירת רחוב חדש אשר יעניק לתושבים תחושה של שיפור ניכר באיכות החיים. מדובר בפרויקט אדריכלי חדשני שיעניק לכל רחוב, בעיקר בשכונות הותיקות, ייחודיות משלו.

רחוב אברבנאל הוא הרחוב הראשון מתוך 40 רחובות שפניהם ישונו בשנתיים הקרובות. שפת הרחוב עושה לרחוב משהו שונה, סיפר אדריכל העיר, אבנר אקרמן, העבודה תבוצע בעזרת חומרי הגלם האיכותיים ביותר אשר מיועדים לשמור על חזותם של הרחובות לאורך שנים. בכוונתנו, מספר אקרמן,  לרצף את הרחוב, להתקין בו תאורה חדשה, לנטוע עצים, ולהציב ספסלים חדשים, וכל זאת ברצועת שירות צרה, אשר תותיר את המדרכה בעיקר להולכי רגל. הכוונה היא לנקות את הרחוב מהעומס הרב שיש בו, ולייצר מצב בטיחותי יותר להולכי הרגל וליישם את חוקי הנגישות.

 במסגרת הפרויקט קיימת כוונה להוריד את מהירות תנועת כלי הרכב ברחוב על ידי ביצוע מספר פעולות כדוגמת, הרחבת המדרכות, שינוי הצמתים, וריצוף והגבהה של הצומת - כך למעשה נוצר מצב שרכבים צריכים להאט ולא מספיקים לפתח מהירות. הכוונה היא להוסיף מספר גדול של חניות, ולטעת כמה שיותר עצים כדי שיהיה ירוק ויפה.

 העבודה ברחוב תימשך 7 חודשים במהלכם תהיה גישה לכניסת הבתים. בעירייה תולים תקוות כי פרויקט זה יעניק מתיחת פנים משמעותית לרחובותיה הותיקים של העיר. בנוסף לכך, מציינים בעירייה את תכנית ההלוואות לשיפוץ חזיתות הבתים שצוברת תאוצה בעיר, וכי השילוב בין השניים – שיפוץ הבתים וההשקעה הרבה במרחב הציבורי- ישפרו באופן דרמטי את חזות העיר הותיקה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "בשעה טובה ומוצלחת החלו העבודות לשדרוג רחוב אברבנאל. במסגרת הפעילות שלנו לחידוש העיר הותיקה, אנו יוצאים לפרויקט רחב היקף שישנה את פניהם של הרחובות הותיקים. מדובר בפרויקט ייחודי, ראשון מסוגו בעיר, אותו בחרנו להתחיל ברחוב אברבנאל. דווקא משום היותו של הרחוב וותיק, ברצוננו לשפר את פניו באופן שלא נראה בעבר ולהעניק לו חזות משודרגת, חדישה, מקורית וייחודית".

 מנכ"ל עיריית ראשון לציון, פרנקו גונן, אמר לתושבים, כי בעת ביצוע העבודות תתכנן אי נוחות זמנית, אך הוסיף כי הוא בטוח שהתושבים יגלו הבנה:"על מנת לצמצם את אי הנוחות עד כמה שאפשר, נזדקק לשיתוף הפעולה של תושבי הרחוב-נבקש מכם להיות קשובים להוראות, בכדי לא לעכב את העבודות וכדי שנוכל לסיים את הפרויקט מהר ככל האפשר".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

22 באפריל 2012