פרויקט ציוני ייחודי בראשות אגף קשרי החוץ של עיריית ראשון לציון

  במסגרת הפרויקט, סטודנטים יהודים מאמריקה הלטינית מתגייסים למאבק כנגד הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם

 מזה למעלה משלוש שנים משמשת ראשון לציון מוקד לפעילותו של  פרויקט ציוני ייחודי בו שותפים כלל הארגונים המייצגים את קהילת יוצאי אמריקה הלטינית בישראל.

 ביוזמת הממונה על איזור אמריקה הלטינית באגף קשרי החוץ של עיריית ראשון לציון, אשר כהן, והתאחדות עולי אמריקה הלטינית, הוחלט להקים פורום משותף לפרויקט שמטרתו חיזוק הקשרים בין ישראל והקהילות היהודיות באמריקה הלטינית.

במסגרת הפרויקט ניתנה במה לדיונים משותפים, להעלאת רעיונות ולהצעת פתרונות לבעיות המעסיקות את הקהילה היהודית באמריקה הלטינית, בנושאי עליה, חינוך יהודי והמאבק באנטישמיות.

 עד כה נערכו בראשון לציון שלושה כנסים בינלאומיים בהשתתפות נציגים ומשלחות מישראל ומקהילות אמריקה הלטינית כאשר כל כנס הוקדש לנושא שונה, זהו "דיאלוג ישראל – אמריקה הלטינית".

 הכנס האחרון שהתקיים בשבוע שעבר בגימנסיה "גן נחום" בראשון לציון עמד בסימן המאבק של נוער וסטודנטים יהודיים מאמריקה הלטינית, במסע הדה-לגיטימציה נגד ישראל בקמפוסים וברחובות הערים במדינתם.

 נשיאי הפדרציות הציוניות משבע מדינות באמריקה הלטינית, חברי משלחת הקהילות לועידת הסוכנות, ראשי ארגונים ומוסדות מישראל ואיתם כ-200 סטודנטים יהודיים מ -12 מדינות אמריקה הלטינית, נטלו חלק בדיונים המרתקים שנערכו בשלושה מושבים נפרדים בהנחיית מומחים מתחום האקדמיה, התקשורת וההסברה. במהלך הדיונים התקבלו החלטות אופרטיביות שישמשו בסיס לפעילות הסטודנטים במאבק הסברתי.

 הצעירים, בטמפרמנט לטיני ידוע,  בצד להט ציוני, המאפיין את הנוער ביבשת הלטינו-אמריקנית, קיימו דיון סוער ומעמיק במטרה שבשובם לארצם ישמשו כשגרירי הסברה של ישראל בקרב הקהל המקומי.

 את הכנס פתח ד"ר לאון אמירס, סגן נשיא התאחדות עולי אמריקה הלטינית אשר הדגיש את חשיבותו של קיום דיאלוג קבוע בין הקהילה הלטינו – אמריקנית בארץ לבין אחיהם באמריקה הלטינית וחיזוק הקשר בין שני הגורמים.

 נשיא הקונפדרציה של התנועות הציוניות באמריקה הלטינית ד"ר חררדו סטוצינסקי, המשמש גם כיו"ר פורום ה"דיאלוג" התייחס להתחזקות המגמות האנטי ישראליות והאנטישמיות בחוגים רחבים של החברה הלטינו-אמריקנית כאשר במרכזן עומד מסע הדה-לגיטימציה נגד ישראל.  

 בשם עיריית ראשון לציון,  ברכה סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, אשר הביעה בראשית דבריה את התפעמותה מכמות המשתתפים המרשימה של הסטודנטים מאמריקה הלטינית ושבה והדגישה את תמיכתה המלאה של העירייה ב"דיאלוג": "בראשון לציון  נולדו פרויקטים חלוציים רבים בתולדות הציונות כגון הדגל העברי, ההמנון הלאומי ובית הספר העברי הראשון. על כן טבעי הוא שהעיר הזאת תשמש מרכז לפרויקט ציוני חשוב זה".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

11 ביולי 2011