פרוייקט המצלמות בראשון לציון יוצא לדרך

תמונה של בנין בעיר

  עיר בטוחה: שלב נוסף בפרויקט הצבת המצלמות ברחבי העיר יוצא לדרך

לאחר שהחלה עיריית ראשון לציון להפעיל את שלב א' בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר, אישרה מועצת עיריית ראשון לציון, בהתכנסותה האחרונה את השלב הנוסף בהצבתן של מצלמות ברחבי העיר; המוקדים המצולמים החדשים: מתחם הבילויים "הרובע", חוף הים, מדרחוב רוטשילד, שכונת רמת אליהו ועוד.

בשבוע שעבר אישרה מועצת עיריית ראשון לציון את יישומו של שלב נוסף בפרויקט הצבת המצלמות ברחבי העיר, במסגרת פרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל אותו מיישמת עיריית ראשון לציון. במסגרת שלב א' של הפרויקט כבר מוצבות כ-200 מצלמות ברחבי העיר המשדרות ישירות למרכז השליטה הממוקם במוקד העירוני החדש בעירייה.

כעת, יוצבו מצלמות נוספות במוקדים שונים ביניהם: מתחם הבילויים באזור התעשייה הישן "הרובע" אשר שופץ ושודרג על ידי עיריית ראשון לציון, מצלמות נוספות יוצבו בחוף הים, בבית העלמין הצבאי, במדרחוב רוטשילד ובשכונת רמת אליהו.

במסגרת פרויקט המצלמות, המבוצע בהשקעה של 25 מיליון שקלים, ממשיכה העירייה, באמצעות החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, להציב מצלמות ברחבי העיר. בסיומו של הפרויקט  יפרסו ברחבי העיר 1,000 מצלמות אשר יעבירו מידע למוקד העירוני. המצלמות כוללות גם מערכת כריזה. מדובר בפרויקט המצלמות הנרחב ביותר בישראל ובעל הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בזכות העובדה כי המידע עובר על גבי סיבים אופטיים שפרושים ברחבי העיר.

לטובת שימוש נכון ומיטבי במצלמות הפרושות, הקימה עיריית ראשון לציון מוקד עירוני חדש הנבנה כמרכז שליטה ובקרה ראשון מסוגו בארץ, שמשלב את מוקד 106 המסורתי, המתבסס על מערכת הטלפוניה יחד עם מערכת וידאו. כך, יכולים המוקדנים לצפות במתרחש במוקדים מרכזיים רבים ברחבי העיר בזמן אמת. למטרה זו, נהרס המוקד העירוני הישן ונבנה במתכונתו החדשה לאור  הצרכים החדשים בהתמודדות עם מצבי שגרה וחירום. המוקד החדש, המורחב והמשודרג נבנה על שטח של 400 מטרים וכולל 2 קירות מסכים, 12 עמדות של מוקדנים ו-10 עמדות סיירי מצלמות.
 
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"אני מברך על התרחבותו הצפויה של הפרויקט שמאפשר לנו לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר ליצירת עיר בטוחה. מערכת השליטה והבקרה מאפשרת לנו לספק ביטחון, הרתעה ולתת מענה בתחומים אחרים, כגון, זיהוי מפגעים בטיחותיים, תברואתיים ואחרים וטיפול בהם. מוטת השליטה מאפשרת לנו לצפות במתרחש ולתת מענה בזמן אמת. מדובר בפרויקט שיעלה משמעותית את איכות החיים, הביטחון ותחושת הביטחון בעיר".

 חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הבטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות:"עיריית ראשון לציון עושה שימוש במיטב הטכנולוגיה כדי לשמור על ביטחונם של תושבי העיר גם במצבי שגרה וגם במצבי חירום. מאז הצבתן של המצלמות הראשונות אנו מבינים את חשיבותו של הפרויקט, גם כאשר מתרחשת תאונת דרכים מצולמת ובאפשרותנו לסייע למעורבים ולמשטרה וגם במצבי חירום, בהם התנסינו במהלך החודש שעבר, הוכיחו המצלמות את יעילותן ונוכחנו לדעת כיצד הטכנולוגיה משמשת אותנו לתפעול מערך החירום בעיר. הכול,  תוך הקפדה מדוקדקת על נהלים נוקשים לשמירת והגנת פרטיות תושבי העיר. אני מברך על אישור השלב הנוסף בפרויקט ומקווה כי תושבי ראשון לציון יחושו את השיפור בתחושת הביטחון בעיר".

עוד הוסיף גנות: "לאור מבצע עמוד ענן, ביקשתי לכלול כבר בשלב הזה של הפרויקט, מצלמות גובה שיאפשרו לעקוב אחר נפילת טילים בזמן חירום ובשגרה ומאפשרים מתן אינפורמציה במגבלות צנעת הפרט לתושבי העיר על צירי תנועה ומגרשי חנייה, לרבות חוף הים. אני סבור שהתוספת הזו תיתן מענה גם לחירום והתוכנית לכלול את שכונת רמת אליהו, תסייע להתמודד עם תופעות של אלימות תוך העלאת רמת איכות החיים בשכונה".

מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני: "התוספת לפרויקט תאפשר הרחבה של האזורים שנמצאים תחת פיקוח ותגרום לנדידה של האירועים אל מחוץ לעיר, תוך מיקוד היכולת של יחידות החב' לביטחון והמשטרה להתמודדות עם תופעות פשיעה ואלימות בזמן אמת. אני בטוח שהפרויקט ישפר את רמת הביטחון האישי ויעלה את רמת איכות החיים בעיר, ככל שנגיע לסיום הפריסה כולה".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

4 בדצמבר 2012