פרויקט הכשרה והכנה להשתלבות נשים חד הוריות בשוק העבודה

  הסתיים פרויקט הכשרה והכנה להשתלבות נשים חד הוריות בשוק העבודה – למעלה מ-80% כבר מצאו עבודה

השבוע הגיע לסיומו פרויקט להכשרה והכנה של השתלבות נשים חד הוריות בעולם התעסוקה, בו השתתפו 18 נשים חד הוריות תושבות העיר. מתוך 18 נשים שהגיעו לסדנה, סיימו אותה 16 נשים, ומתוכן, 14 נשים כבר מצאו עבודה חדשה. 

הפרויקט נערך במסגרת שיתוף פעולה של האגף לתמיכה ושילוב במינהל לשירותים חברתיים בעירייה עם תכנית STRIVE Israel (סטרייב ישראל). תכנית סטרייב הינה תכנית חברתית ייחודית מבית תבת - תנופה בתעסוקה, מיזם של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל. התוכנית מכשירה אנשים לעצמאות כלכלית ופיתוח קריירה, על ידי מתן כלים למימוש הפוטנציאל האישי והתעסוקתי. תוכנית סטרייב מעניקה למשתתפיה ליווי ארוך טווח בדרך לתעסוקה נאותה, באמצעות כלים מגוונים: סדנא מכינה לעבודה, תהליך השמה, אימון אישי לפיתוח מסוגלות תעסוקתית, ייעוץ תעסוקתי, הכשרה מקצועית וליווי בפיתוח מסלול קריירה.

כיום פועלת התכנית במרכזים של סטרייב בירושלים, תל-אביב וחיפה, אך בעיריית ראשון לציון ראו חשיבות רבה בקידום אוכלוסיית הנשים החד-הוריות והחליטו לממן את התכנית ממקורות עירוניים ולהביא את המנחים לעיר.

אילנה כהן, ראש האגף לתמיכה ושילוב, ויוזמת הסדנה, אומרת כי "נשים חד הוריות מוצאות עצמן פעמים רבות ללא סיוע או דמי מזונות, ולעתים נשענות על דמי מזונות נמוכים שאינם מכסים את כל צרכי הבית. במקרים רבים אין להן יכולת להוציא את עצמן מהמצב הזה, אין להן כיוון או שאינן די בטוחות בעצמן שיצליחו לעמוד באתגר של חיפוש עבודה חדשה והצלחה בה. על רקע זה החלטנו להקים את הקבוצה. הנשים באו 3 פעמים בשבוע בשעות הבוקר – כדי שיתרגלו לדרישות של שוק העבודה ויוכיחו שהן יכולות לעמוד בהן. בסדנה הן קיבלו כלים רבים, למדו מחשבים וקיבלו הכשרה להשתלב בשוק התעסוקה. לשמחתנו הרבה 16 נשים סיימו את הסדנה ו-14 נשים כבר מצאו עבודה, ביניהן, צלמת, קלדנית בבית משפט, מוכרת בחנות צעצועים, מטפלת בצהרון ועוד".

אילנה הודתה למ"מ ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, ולראש המינהל לשירותים חברתיים, נעמי אחימור, על התמיכה בפרויקט.

הנשים גם יזכו לליווי למשך חצי שנה למפגשי הערכה בכל 3 שבועות ופגישות אישיות.

רותם פיליפס, מנהל פיתוח אסטרטגי בסטרייב ישראל, בירך את העירייה על היוזמה, ואמר כי "זו פעם ראשונה שסטרייב מקיימת שיתוף פעולה מסוג זה, בו אנחנו מגיעים אל העיר ומכשירים קבוצה רק של נשים חד-הוריות. התוצאות מדהימות- מעל 80% מהמשתתפות כבר מצאו עבודה ותיארו שינוי משמעותי שעברו בחייהן".

 רינת בן לולו, תושבת העיר, גרושה ואם לשתי בנות בגילאים 7 ו-10, השתתפה בסדנה ומספרת על השינוי שחל בה: "מאז הגירושין, כבר 4 שנים, אני עובדת בסיעוד קשישים – זה נוח ונגיש, ומכיוון שאין לי כל כך עזרה לא יכולתי לעשות שינוי. תמיד רציתי לשדרג ולפרוץ קדימה, אבל לא הייתה הזדמנות. ואז שמעתי על הסדנה, וכמעט שלא השתתפתי בה כי היא התקיימה בשעות הבוקר – שעות העבודה. למרות זאת, אמרתי לעצמי שאני חייבת להשתתף. למזלי, הצלחתי לשכנע בעבודה שזה יכול לשדרג לי את החיים וכולם הבינו. למדתי בבקרים ואחר כך הייתי הולכת לעבודה. בפעם הראשונה הרגלתי את הבנות לחזור לבד הביתה ולחמם לבד ארוחת צהריים. היה לי חלום – להיות קלדנית בית משפט, וכשהסדנה הסתיימה, בסיוע הצוות, התחלתי לחפש מקום עבודה והתקבלתי להיות קלדנית בבית משפט. ב-1 בפברואר אני מתחילה!"

בן לולו אומרת כי בזכות הסדנה היא קיבלה אומץ להציע עצמה למשרה: "לא היה לי אומץ. מרוב שזמן ממושך את עובדת במקום גמיש ונוח, קשה לחשוב בכלל על מציאת עבודה וכניסה לשגרה חדשה ומאתגרת. הסדנה נתנה לי ביטחון וכלים – איך לפנות למקום עבודה, איך להתכוונן למה שאת רוצה. אם יש לך חלום, איך כחסרת ניסיון את מוצאת משרת פתיחה שתקרב אותך אליו, איך לכתוב קורות חיים ואיך להתלבש לראיון עבודה (לא עם ג'ינס)".

רינת גם מספרת שלקבוצת הנשים יש כוח גדול, "כל אחת מהנשים באה מרקע שונה. היו איתי בקבוצה נשים אקדמאיות ונשים שלא עבדו שנים, וכולנו יחד הגענו למקום הזה. פתאום את אומרת לעצמך, זה לא רק אני, וזה נתן לי המון כוח לצאת מהמצב שהייתי בו. הרבה נשים שהשתתפו שדרגו את החיים שלהן בזכות הסדנה. תודה לכל מי שסייע לנו".

23 ינואר 2012