פרויקט שפת רחוב יוצא לדרך

תמונה של הדמיית רחוב
  ראש עיריית ראשון לציון ואדריכל העיר נפגשו עם התושבים והציגו  בפניהם את העבודות המתוכננות ברחוב

במסגרת תוכנית הפיתוח של העיר לשנים 2011-2014, צפויים מספר רחובות בעיר לעבור שדרוג וטיפול בחזות הרחוב כחלק מפרויקט "שפת רחוב"-בהשקעה של 150 מיליון שקלים. מדובר בשדרוג רחובות העיר מן הפרט הקטן ביותר ועד לפרטים הגדולים: ריצוף הרחוב, שילוט הרחוב, מיקום מפרצי חנייה, צבע מדרכה ושינוי הרחוב עד ליצירת רחוב חדש אשר יעניק לתושבים תחושה של שיפור ניכר באיכות החיים. מדובר בפרויקט אדריכלי חדשני שיעניק לכל רחוב, בעיקר בשכונות הותיקות, ייחודיות משלו.

בחודש מרס יחל הפרויקט ברחוב אברבנאל בעיר ולכן כינס ראש העירייה מפגש ייחודי עם תושבי הרחוב במטרה להציג בפניהם את העבודות המתוכננות, את יעדי הפרויקט ואת מטרותיו.

הכנס הייחודי נערך בהשתתפות מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, אדריכל העיר, אבנר אקרמן, ראש מינהל שפ"ע ראובן הרשקוביץ, ראש אגף כבישים, יצחק בטיטו, מהנדסת תאגיד המים "מניב", שרה סימון מנהלת פינות הציבור בעירייה וראש מינהלת שיל"ת (שירות לתושב) בשכונה דנה גוזלן.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "במסגרת הפעילות שלנו לחידוש העיר הותיקה, אנו יוצאים לפרויקט רחב היקף שישנה את פניהם של הרחובות הותיקים. מדובר בפרויקט ייחודי, ראשון מסוגו בעיר, אותו בחרנו להתחיל ברחוב אברבנאל. דווקא משום היותו של הרחוב וותיק, ברצוננו לשפר את פניו באופן שלא נראה בעבר ולהעניק לו חזות משודרגת, חדישה, מקורית וייחודית".

 מנכ"ל עיריית ראשון לציון, פרנקו גונן, אמר לתושבים, כי בעת ביצוע העבודות תתכנן אי נוחות זמנית, אך הוסיף כי הוא בטוח שהתושבים יגלו הבנה:"על מנת לצמצם את אי הנוחות עד כמה שאפשר, נזדקק לשיתוף הפעולה של תושבי הרחוב-נבקש מכם להיות קשובים להוראות, בכדי לא לעכב את העבודות וכדי שנוכל לסיים את הפרויקט מהר ככל האפשר".

 במהלך המפגש, סקר אדריכל העיר, אבנר אקרמן, את תוכנית העבודה ברחוב במסגרת פרויקט "שפת רחוב" וסיפר כירחוב אברבנל הוא הרחוב הראשון מתוך 40 רחובות שפניהם ישונו בשנתיים הקרובות. שפת הרחוב עושה לרחוב משהו שונה, סיפר אקרמן, העבודה תבוצע בעזרת חומרי הגלם האיכותיים ביותר אשר מיודעים לשמור על חזותם לאורך שנים. בכוונתנו לרצף את הרחוב, להתקין בו תאורה חדשה, לנטוע עצים, ולהציב ספסלים חדשים, וכל זאת ברצועת שירות צרה, אשר תותיר את המדרכה בעיקר להולכי רגל. הכוונה היא לנקות את הרחוב מהעומס הרב שיש בו, ולייצר מצב בטיחותי יותר להולכי הרגל וליישם את חוקי הנגישות.

 לדבריו של אקרמן, במסגרת הפרויקט קיימת כוונה להוריד את מהירות תנועת כלי הרכב ברחוב על ידי ביצוע מספר פעולות כדוגמת, הרחבת המדרכות, שינוי הצמתים, וריצוף והגבהה של הצומת - כך למעשה יוצרים מצב שרכבים צריכים להאט ולא מספיקים לפתח מהירות:"ננסה להוסיף כמה שיותר חניות, וניטע כמה שיותר עצים כדי שיהיה ירוק ויפה".

 העבודה תחל במחצית השנייה של חודש מארס ותימשך 7 חודשים במהלכם תהיה גישה לכניסת הבתים. בעירייה תולים תקוות שפרויקט זה יעניק מתיחת פנים משמעותית לרחובות הותיקים. בנוסף לכך, מציינים בעירייה את תכנית ההלוואות לשיפוץ חזיתות בתים שצוברת תאוצה בעיר, והשילוב של השניים – שיפוץ הבתים הפרטיים יחד עם ההשקעה הרבה במרחב הציבורי- ישפר באופן דרמטי את חזות העיר הותיקה. כמו כן, יושקעו כ-800 אלף שקלים בכל שנה בהכשרת מגרשי חנייה זמניים.

 בסופו של המפגש הודו התושבים לעירייה ולנציגיה על שיתוף הפעולה ועל שקיפות המידע.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשל"צ

13 בפברואר 2012