החברה הכלכלית בראשון לציון החלה את הובלתם של פרויקטי תמ"א 38

 

במסגרת התוכנית: 2 בניינים כבר החלו בתהליך ועוד 3 בניינים בדרך

 מדיירי 2 הבניינים, ברחוב עולי הגרדום וברחוב הדרור, נאספו כ-100% חתימות-התהליך יצא לדרך

דירקטוריון החברה הכלכלית ראשון לציון אישר מודל עבודה במסגרתו תחזק החברה מבנים בפני רעידות אדמה במסגרת תמ"א 38 ותכנית עיבוי-בינוי מקומית (רצ/106/1), המאפשרת תוספת של עד ארבע קומות. בראשון לציון קיימים כ-1,000 מבנים הזקוקים לחיזוק במסגרת תמ"א 38. עד היום הוגשו בעיר כחמישים בקשות לעיבוי-בינוי (תמ"א 38 ורצ 106/1), ניתנו 12 היתרים וארבעה מבנים קיבלו טופס 4.

בשבוע שעבר, נכנסו 2 הבניינים הראשונים לתהליך, לאחר שנאספו כ-100% חתימות מכל דיירי הבניינים, ברחובות עולי הגרדום והדרור. כעת, משהחל התהליך, החלו בשלב הכנת התוכניות להיתר. בשבועיים הקרובים, ייכנסו לתהליך 3 בניינים נוספים.

 התוכנית החלה בעקבות בקשתו של ראש עיריית ראשון לציון, דב צור,  מדירקטוריון החברה לבחון הנושא, בשל החסמים הרבים בתהליך המונעים מיזמים ומתושבים להיכנס לפרויקט. בין השאר, אמר ראש העיר, כי תהליך קבלת היתר הבנייה הינו ארוך ומסרבל, היזמים בתחום הינם יזמים קטנים ובינוניים ופחות מוכרים, ולכן דיירים חוששים להתקשר עימם, לכך יש להוסיף מגבלות תכנוניות, היעדר מקומות חניה, התנגדויות דיירים ועוד. בעיריית ראשון לציון מונים את היתרונות ומציינים כי גוף עירוני הינו בעל אמינות בעיני התושבים, ויקל עליהם את הכניסה לפרויקט. בנוסף, מציינים, כי החברה הכלכלית תקבע סטנדרטים אחידים – מפרט טכני קבוע, מחירים, קבלנים -  כך שזה לא יהיה נושא למשא ומתן בכל בניין. כמו כן, החברה תפקח על התהליך.

יתרון נוסף שמונים בעירייה הוא היכולת לגשת לחיזוק בראייה תכנונית אזורית כוללת – יישום התמ"א 38 על מספר בניינים יחדיו, תוך אפשרות לניוד זכויות בין המבנים, וכן, למצוא פתרונות מרוכזים לתקן החנייה והתשתית הנדרשת לחיזוק.

עוד מציינים, כי בהיות החברה גוף עירוני היא תצליח לקיים התנהלות מהירה מול גורמי העירייה ופיקוד העורף, וגם תוכל לרכז הבעיות בנושא התמ"א בעיר ולהציגן לראש העירייה למתן פתרונות.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"המטרה הראשונה במעלה בקידום פרויקטים של תמ"א 38 היא חיזוקם של בניינים ברחבי העיר-ובזה אני רואה כמעיין משימה לאומית. אני שמח ומברך על תחילתו של הפרויקט בפועל ויודע כי דיירי הבניינים שנכנסו לפרויקט הרוויחו באופן כפול, מחיזוק בניין המגורים באופן המקצועי והטוב ביותר כל זאת תוך ליווי צמוד של החברה הכלכלית שתהפוך את התהליך קל ופשוט יותר עבור התושבים". 

 יו"ר הדירקטוריון, יוסי שניר:"ברצוני לברך על חתימתם של דיירי הבניינים ולומר כי החברה הכלכלית תפעל על מנת לקדם את התהליך עבור הדיירים באופן המהיר, היעיל והטוב ביותר. שלושה בניינים נוספים יכנסו לתהליך בימים הקרובים ואין לי ספק שמעתה הביקוש ילך ויגדל, משום שהרווח כולו של התושב. מטרת החברה בהובלת הפרויקט היא לסלול את הדרך, להקל על הקבלנים והיזמים בעיר ולעודד תמ"א 38 גם בבניינים אחרים".

 מנכ"ל החברה הכלכלית, ניצן פלג: "בשני הבניינים חתמו כל הדיירים והחברה רואה בזאת, הבעת אמון בדרך שבחרה ופועלת לקדם את היתר הבניינים. אנחנו נטפל בכל "העבודה השחורה", ההתקשרויות, וכל עבודת התכנון עד קבלת היתר. אחרי קבלת ההיתר, נמשיך, נלווה ונפקח על הליך הבניה עד קבלת תעודת גמר".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

31 ינואר 2012