וועדת הכספים של הכנסת אישרה פטור ממס לתאגידי המים

ראש העיר
בעקבות מאבק אותו הוביל ראש העירייה: ועדת הכספים אישרה את הפטור ממס על רווחי תאגידי המים
המשמעות: מאות מיליוני שקלים יוחזרו לרשויות המקומיות ויופנו לרווחת התושבים

 וועדת הכספים של הכנסת אישרה בשבוע שעבר את הצעת החוק אותה הוביל ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, יחד עם השלטון המקומי, לפטור ממס את הרווחים של תאגידי המים ברשויות המקומיות.

הצעת החוק נולדה כתוצאה מוועדת ניסן, וועדה משותפת לממשלה ולשלטון המקומי להסדרת יחסי השלטון המקומי בתאגידי המים והביוב, בה היה חבר צור כנציג פורום ה-15. למעלה משנה וחצי אחרי שהוקמה הוועדה, אושרה בוועדת הכספים אחת ההמלצות המרכזיות שלה: רשויות מקומיות שמשק המים בתחומן נוהל על ידי התאגיד באופן יעיל ואחראי, כך שנוצרו רווחים לתאגיד, תקבלנה פטור ממס על רווחים ועל משיכת דיבידנד. הכספים שיושגו ממיסוי זה ישמשו לפיתוח השירות לאזרח על ידי הרשויות המקומיות. הוועדה גם אישרה הגדלת סבסוד המים לנזקקים.

בשלטון המקומי מקווים כי במהלך הפגרה תאשר הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את החוק וכי הרשויות המקומיות אשר מנהלות ביעילות ובאופן אחראי את משק המים שלהן תוכלנה כבר השנה להחזיר את הרווחים ממחיר המים הגבוה חזרה לתושבים.

 דב צור, ראש עיריית ראשון לציון ונציג פורום ה-15 בוועדת ניסן, שהוביל את המהלך, בירך על החלטת וועדת הכספים ואמר, "בימים של גזירות כלכליות ומשק במיתון, המיליונים שנצברו בקופות תאגידי המים יחזרו לתושבי הרשויות וישמשו לרווחתם. זאת לאחר שהשקענו די במשק מים יעיל ובריא. בזכות אישור הצעת החוק, מאות מיליוני שקלים יוחזרו מהתאגידים לקופת העיריות וישמשו לתקציבי החינוך, הרווחה, התשתיות ועוד, בצד שיפור תשתיות המים והביוב".

עוד הוסיף צור, "ההחלטה מעבירה מסר ברור, התושב משלם די על המוצר הבסיסי ביותר – מים. אין צורך לגבות עוד מס מהציבור בשיטות בירוקרטיות שונות. לאחר אישור הצעת החוק בכנסת, תושבי רשויות שתנהלנה משק מים נכון, יוכלו ליהנות מרווחי התאגיד מבלי שהממשלה תשלח ידה לקופה".

 צור הדגיש, כי במקביל, הוא מנהל מאבק בבג"צ להורדת מחירי המים לתושבי העיר, כך שכל תושב ירגיש את ההקלה בכיסו. צור: "אנחנו לא מתכוונים לוותר על המשך המאבק, אבל אישור החוק בוועדת הכספים הוא התחלה טובה".

 צור בירך את שר האוצר, את חברי הוועדה ואת שותפיו לשלטון המקומי, ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס וראש עיריית קריית אונו, יוסי נשרי, שהובילו להחלטה שמובילה את משק המים לכיוון הנכון והביע תקווה כי הכנסת תשכיל להעביר את החוק בהקדם.

כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה

22 באוקטובר 2012