דו"ח אחריות עירונית הראשון בארץ

ראש העיר עם מכובדים
ראשון לציון היא הרשות המקומית  הראשונה שפרסמה דו"ח אחריות תאגידית -עירונית

השבוע, בטקס חגיגי, הוצג דו"ח אחריות עירונית לעיריית ראשון לציון. ארגונים עסקיים וציבוריים מובילים בארץ ובעולם מאמצים את עקרון השקיפות כחלק מרכזי מתפישת הניהול שלהם ובמסגרת זו כותבים דו"חות אחריות תאגידית/קיימות. לראשונה, הצטרפה לרשימה גם רשות מקומית בישראל. עיריית ראשון לציון פרסמה דו"ח אחריות עירונית לשנת 2011. הדו"ח נכתב בסיוע חברת Good Vision, יועצים לאחריות תאגידית.

הטקס נערך במעמד ראש העירייה, דב צור, המשנה לראש העירייה, חבר המועצה, רז קינסטליך, ובהשתתפות מנכ"ל העירייה, סמנכ"לי העירייה, ראשי מינהלים וראשי אגפים. את האירוע כיבד בנוכחותו השופט שלמה שוהם, שכיהן כנציב הדורות הבאים בכנסת.

ראש העירייה, דב צור, אמר בטקס השקת הדו"ח, "כעירייה המנוהלת בצורה עסקית, מודרנית ושקופה, אימצנו את הנוהג ואת מהות הדיווח והתאמנו אותו לאופי פעילותנו, ומכאן שמו "דו"ח אחריות עירונית".

אנו גאים להיות העיר הראשונה בישראל שמפרסמת דו"ח כזה, ושמחים להימנות עם החברות המובילות במשק שפרסמו דו"חות דומים".

מנכ"ל חברת גוד ויז'ן, עברי ורבין, אמר בטקס, כי אחריות תאגידית היא נקודת מפגש בין פעילותה העסקית של פירמה לבין ערכיה החברתיים-סביבתיים, תוך הבאה בחשבון של צרכי מחזיקי העניין בעשייה העסקית.

בניגוד לגופים עסקיים, אומר ורבין, אשר מסתכלים בסוף היום על שורת הרווח, רשות מקומית היא שירותית ביסודה ומוכוונת לשירות הציבור ולקידום נושאים הקשורים לתושבים ולאורח חייהם בכל תחומי העיסוק שלה, ולכן הניתוח הוא אחר. יחד עם זאת, גם בתחום העירוני ראוי להציב יעדים לקיימות, ולמדוד עמידה בהם.

הדו"ח נכתב ברוח הנחיות ה– GRI  (Global Reporting Initiative) - הנחיות וולונטריות המהוות מסגרת ליצירת מבנה אחיד לדיווח. הדו"ח כולל את האינדיקטורים הרלוונטיים לעיריית ראשון לציון והוא נכתב בהתאמה לאופייה של העיריה כגוף ציבורי, להבדיל מחברה מסחרית.

דו"חות אחריות עירוניים נעשים בעולם מזה מספר שנים. הערים הבולטות שפרסמו דו"ח מסוג זה הן ברצלונה, מלבורן, דבלין, מיניאפוליס, בולטימור ועוד. רשות מקיימת sustainable city)) היא רשות בה רמת החיים של האזרחים מבוססת על כיבוד גבולות יכולת הנתינה וההתחדשות של הטבע, על צדק חברתי, על כלכלה בת-קיימא, על דאגה לבריאות והקפדה על איכות הקרקע, האוויר והמים. עירייה שמבצעת תהליכי ניהול סביבתיים במוסדותיה, משמשת דוגמא לתושביה ויכולה במצפון נקי לבקש גם מהם להצטרף לעשייה הסביבתית.

צור: "הדו"ח הזה הוא מבחינתי צילום מצב, והוא כשלעצמו פחות חשוב. הדו"ח הבא שנפרסם, שבו נראה בדיוק איפה היינו ואיפה אנו נמצאים - הוא החשוב. הדו"ח הזה הוא כלי בקרה, שקוף למחזיקי העניין שלנו – התושבים, עובדי העירייה, הספקים, משרדי ממשלה, ערים שכנות, המגזר עסקי ועוד - שמאפשר לראות את מדיניות העירייה והיקף העשייה שלה. הדו"ח גם מאפשר לנו להגדיר לעצמנו להיכן אנו מכוונים וכעבור זמן גם לבחון האם עמדנו ביעדים.

סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, שהובילה את תהליך כתיבת הדו"ח בעירייה, אמרה כי "התהליך עצמו היווה סוג של מראה על העשייה. שיתוף הפעולה של ראשי המינהלים בתהליך ביטא פתיחות ומקצועיות  תוך בחינה ושיפור מתבקש במגמות העשייה בכל התחומים. חלקם בוצעו מיידית, וחלקם נמצאים ביעדי העבודה לשנים הבאות ".

הדו"ח מדגים את פעילות העירייה בתחומי הקהילה, הסביבה והכלכלה בשנת 2011 ומסמן את הראייה לעתיד המימד הקהילתי, שמתייחס  למגוון תכניות ופרויקטים המיועדים להבטיח חיים בטוחים, נעימים, בריאים ועשירים לתושבי העיר, תוך עידוד עזרה הדדית ותרומה לקהילה. במרכז החלק הזה עומד נושא החינוך, כתחום בו העירייה משקיעה למען ההווה ולמען הדורת הבאים. 

במימד הסביבתי, פועלת העירייה לפיתוח בר-קיימא בכל תחומי החיים העירוניים למען שימור ושיפור איכות החיים של התושבים ולמען הדורות הבאים. בין הפעולות: הקמת מערך מחזור, סיירת ירוקה, מסלולי אופניים, הרחבת השטחים הירוקים, יישום תוכניות של חינוך סביבתי, תכניות לחיסכון באנרגיה ובמים ועוד. 

במימד הכלכלי, מציג הדו"ח את כוונת העירייה לשנות את מפת העסקים בישראל ולהפוך את ראשון לציון למרכז עסקים לתעשייה מתקדמת, אשר ישרת את תושבי העיר והסביבה.

לעיון בדו"ח לחצו  כאן   

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

1 בינואר 2013