הרפורמה לאזרחים הוותיקים יוצאת לדרך בראשון לציון

ראש העיר בתמונה קבוצתית
  תוכנית האב היישובית, התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל, הושקה בשבוע שעבר בראשון לציון במעמד סגנית השר העומדת בראש המשרד לאזרחים וותיקים, לאה נס וראש עיריית ראשון לציון, דב צור

מפגש ההתנעה הראשון של תוכנית האב היישובית למען האזרחים הותיקים בישראל, התקיים ביום חמישי האחרון בראשון לציון במעמד סגנית השר העומדת בראש המשרד לאזרחים וותיקים, לאה נס, ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, סגן וממלא מקום ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, סמנכ"ל העירייה, חיה ברנפלד, ראשי מנהלים בעירייה ובמעמד היועץ לאזרחים וותיקים בראשון לציון והצוות המקצועי שיוביל את התוכנית.

 לאחר חצי שנה בה הופעלה התוכנית כפיילוט שהוגדר כהצלחה בעשרה יישובים, המייצגים את כלל היישובים במדינת ישראל, יחל בראשון לציון השלב היישומי של תוכנית האב היישובית שהיא התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר, שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל .

 על פי התוכנית, לראשונה, תקבל האוכלוסייה הוותיקה של המדינה מהרשויות יחס שווה בין שווים. עד כה, גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62 זוהו על ידי רשויות המדינה כנטל על התקציב, על מערכת הבריאות ועל שירותי הרווחה. המשרד לאזרחים ותיקים בראשות סגנית השר ד"ר לאה נס, מבקשים כעת לזהות את האזרחים הוותיקים כנכס כלכלי ולא כנטל על כלכלת המדינה.

 במהלך 2012 יכנסו לתוכנית האב היישובית 100 רשויות מרחבי המדינה ועד שנת 2014 כל הרשויות במדינה יהיו חלק מהרפורמה, אשר תשנה מהיסוד את תפיסת האזרח הוותיק בידי כל המוסדות והרשויות. סגנית השר לאזרחים ותיקים מאמינה שהמהפכה מתחילה משינוי תפיסתי. "שיניתי את השם של המשרד לפני שנה ממשרד לענייני גמלאים למשרד לאזרחים ותיקים, כי אני מאמינה שכמו בכל העולם התואר "אזרח וותיק", זהו תואר כבוד המצביע על מעמדו המיוחד,ומנטרל סטיגמות ותפיסות גילניות. אנו רואים בוותיקים המייסדים, סוללי דרך שמחובתנו לכבד ולהוקיר".

 במסגרת התוכנית ייבנה פרופיל יישובי הנוגע לכל תחומי חיי האזרח הוותיק באזור ראשון לציון. התוכנית תתבצע על ידי שולחן עגול של מומחים לתחום הזקנה מכל ההיבטים, אשר עברו הכנה על ידי מומחי המשרד לאזרחים ותיקים. במהלך בניית הפרופיל יוצרו תוכניות ביצועיות לשינוי ושיפור התשתיות הקהילתיות, חברתיות ועירוניות בהתאמה לאוכלוסיית הוותיקים במקום.

הפרויקט נעשה בשיתוף מלא של הציבור, זוהי התוכנית הממשלתית הראשונה שמשתפת באופן פעיל את הציבור הרחב, לו נוגעים השינויים הצפויים. בסוף השנה הראשונה לפרויקט, תוצג  תכנית אסטרטגית ליישום מיידי ועד לטווח של 15 השנים הבאות. אם כי מעשרת ערי הפיילוט ניכר כי תוצאות אופרטיביות נוצרו כבר במהלך ההיערכות והתכנון.

"אני שמחה להיות פה היום, בראשון לציון, ולהכריז על תחילתה של מהפכה של ממש, אשר תטיב עם כלל האזרחים הוותיקים במדינת ישראל", אמרה סגנית השר ד"ר לאה נס.

הרפורמה שיוצאת היום לדרך אמורה לשנות מהיסוד את תפיסת הוותיקים מצד כלל הרשויות במדינה. ראש העיר צור  וסגנית השר ד"ר לאה נס שוחחו על הפוטנציאל הטמון בוותיקי ראשון לציון, "האזרחים הוותיקים הם הצעירים החדשים. זו אוכלוסיה אשר מצד אחד מאופיינת בצרכים מיוחדים שהרשות המקומית לרוב אינה מודעת להם, ומצד שני פוטנציאל תרומה עצום לקהילה, התוכנית נותנת מענה ראוי וחדשני לפרמטרים אלו", ציינה  סגנית השר ד"ר לאה נס.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"אני מברך על יישומה של התוכנית בראשון לציון. כעיר רביעית בגודלה, עשירה בתעסוקה ובפעילויות לתושביה הותיקים, גם אנחנו מעוניינים לתת מענה ולהעמיד לרשות אוכלוסייה זו מגוון אפשרויות של תעסוקה איכותית מתוך ההבנה כי מדובר ברווח כפול; אוכלוסיית האזרחים הוותיקים מרוויחים תעסוקה, בריאות וסיבה טובה לשמור על אורח חיים פעלתני ואילו העיר זוכה גם היא ליהנות מאוכלוסייה יצרנית, מתנדבת ותורמת".

 מ"מ ראש העירייה מוטי עג'מי מוביל את תהליך הצטרפותה של ראשל"צ לפרויקט: "בסופו של דבר המטרה שלנו היא לחבר בין ממצאי המחקר האקדמי המקיף שנערך בשנים האחרונות בראשל"צ אודות אוכלוסיית האזרחים הותיקים ע"י הפרופ' יעקב גינדין לבין הפרויקט 'חיים בגיל' של המשרד לאזרחים ותיקים, זאת בכדי לבנות תשתית תכנונית המתבוננת בסוגיה בגישה רב שנתית. עיריית ראשל"צ בראשות דב צור עושה את המרב ע"מ להעניק לאוכלוסיית האזרחים והאזרחיות הותיקים את איכות החיים הטובה בישראל והצטרפותנו לפרויקט זה משקפת את המאמץ שלנו להמשיך ולהתקדם בתחום. ברצוני להודות למשרד לאזרחים ותיקים על האפשרות להצטרף לפרויקט והמימון לשנה של תקן למרכז פרויקט יישובי".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

2 באפריל 2012