ראשון איילון - מתחם העסקים הבא של ישראל

תמונת הדמיה
ראשון לציון בדרך להפוך למרכז העסקים הבא של ישראל – הוועדה המחוזית אישרה להפקדה תכנית להפוך את אזור התעשייה "ראשון איילון" למתחם עסקים מתקדם

חזון העירייה להפוך את ראשון לציון למרכז עסקים הולך וקורם עור וגידים. תכנית מרכזית של העירייה זכתה לאחרונה לאישור להפקדה  של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. התכנית תהפוך את מתחם "ראשון איילון", הנמצא במערב העיר, מאזור בתי מלאכה לפארק היי-טק. העיר נהנית היום משטחי תעסוקה העוסקים בעיקר במסחר ובילוי (איקאה, קניון הזהב, סינמה סיטי ועוד). יחד עם זאת, לא הצליחה עד היום העיר לספק מקומות תעסוקה איכותיים לתושביה וכ-60 אחוז מכוח העבודה בעיר יוצא מידי יום לעבודה מחוץ לעיר.  בעיריית ראשון לציון הוחלטה החלטה אסטרטגית לקדם את מרכיב התעסוקה המתקדמת שכה חסר בעיר – משרדים, מוסדות פיננסיים ועסקיים, מיזמי הייטק ועוד. כעת מקדמת העירייה תכניות להקמת 3 מתחמי עסקים מרכזיים, היושבים על נתיבי איילון, כביש 4 וכביש 431 וסמוכים לתחנות הרכבת בעיר.

המתחם הראשון, שאף זכה לאישור הוועדה המחוזית, הוא מתחם "ראשון איילון" - אזור תעשייה במערב העיר הנמצא ממערב לנתיבי איילון. מדובר באזור תעשייה בו נמצאים בעיקר בתי מלאכה קטנים ומפעלי תעשייה, כגון מפעל אלקטרה. תכנית העירייה היא לשדרג את אזור התעשייה הקיים למרכז תעסוקה ועסקים מתקדם, על ידי קביעת שימושים לתעשייה עתירת ידע, משרדים, תעשיה קלה, מלאכה ומסחר, והעיקר: תוספת זכויות בנייה שכמעט מכפילות את הקיים היום (תוספת של 360,000 מ"ר ל- 400 אלף מ"ר הקיימים היום). תוספת הזכויות תאפשר הקמת מגדלים של עד 20 קומות. המתחם נמצא בצמוד לתחנת רכבת משה דיין, בה צפויים גם לעבור 3 קווים של הרכבת הקלה של גוש דן. בשנים האחרונות משקיעה העירייה בחזות המתחם על מנת להכין אותו לשינוי הצפוי, ההשקעה כוללת שדרוג מערכת הכבישים והמדרכות, הכשרת מתחמי חנייה ועוד.

למתחם זה מצטרפים שני מתחמים נוספים, מתחם שורק, שכבר מאוכלס בחלקו, בין השאר על ידי איקאה. המתחם בן ה-475 דונם שווק כולו ובעוד כשנתיים יהיה מאוכלס בחברות רבות, כגון, חברת המחשוב של הבנק הבינלאומי, ההנהלה הראשית של אלבר, רנואר, חברות רכב רבות, והמטה של מחוז הדרום של חברת חשמל שצפוי להעביר את כל עובדיו (3,500 עובדים) מתל אביב לראשון לציון. במתחם גם צפוי לקום מרכז ירידים על גבי שטח של 200 דונם שצפוי להוות תחרות למרכז הירידים בתל-אביב.    

המתחם השלישי הוא מתחם העתיד של ראשון לציון – מתחם האלף, המתחם המהווה עתודת קרקע משמעותית לפיתוח העיר ועם יתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לתחנת רכבת משה דיין, קווי רכבת קלה עתידיים, נגישות לכבישים ארציים (20 ו - 431), בסמיכות לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון – שדרות משה דיין / רחבעם זאבי ושדרות רבין, וכן בשל קרבתו לחוף הים.

התכנית שהוגשה מציעה מתחם תעסוקה משולב בשטח של כ- 1,000 דונם המשלב בין תעשיה עתירת ידע (היי–טק), משרדים, עסקים, מסעדות, מוסדות מחקר ומוסדות חינוך יעודי, מתחמי פנאי ומגורים משולבים. התכנית נמצאת על שולחנה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

 מהנדס העיר, אדריכל אלי יהלום: "בשעה טובה, חזון ראש העירייה הולך ומתממש. לפני חמש שנים, כאשר הוא דיבר על ראשון לציון כמרכז עסקי, היו מי שאמרו שהדבר לא אפשרי. היום, לאחר עבודת תכנון מדוקדקת, אנחנו בדרך הנכונה. מתחם "ראשון איילון" הוא המתחם הראשון שאושר ובתוך כמה שנים הוא צפוי להיות מרכז עסקי שוקק. היתרון בו הוא הנגישות המצוינת שלו – אזור שיושב על נתיבי איילון, תחנת רכבת משה דיין וגישה מהירה לכביש 431".

יהלום מסביר כי מדובר במתחם שמאכלס היום מפעלי תעשייה ובתי מלאכה, "בזכות אישור התכנית, אנו מאמינים שיזמים רבים יראו את הפוטנציאל הטמון בו והשוק יעשה את שלו". "לא רחוק היום", אומר יהלום, "שהמתחם הזה יהפוך מאזור תעשייה מסורתי לפארק הייטק חדשני".     

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

8 ביולי 2013