ראשון ירוקה

  על מנת להגביר אכיפה בנושא הורחבה היחידה לאיכות הסביבה בחברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי

בעיריית ראשון לציון החליטו להרחיב את תחום האכיפה בנושא איכות הסביבה וניקיון העיר, ולהגדיל ביותר מפי שניים את יחידת הפקחים של איכות הסביבה בחברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי. מטרתה העיקרית של פעילות היחידה היא שמירה על עיר נקייה מפסולת בשטחים הפתוחים ומניעת פעילויות כרייה או גניבת חול בלתי חוקיות.

 עיריית ראשון לציון מוציאה מידי שנה מיליוני שקלים לפינוי פסולת בניין, המושלכת על ידי קבלנים ומשפצים באזורים השונים בעיר ומתמודדת עם סוגיות בתחום גניבות החול. לשם כך ולשם התמודדות עם סוגיות נוספות בתחום איכות הסביבה, הוקמה יחידת איכות הסביבה בחברה לביטחון. עד כה פעלה היחידה במתכונת של 6 פקחים, תחת אגף סיור ושיטור בראשותו של אשר חן, ואילו כעת התווספו 8 פקחים נוספים והיחידה פועלת 24 שעות ביממה, במתכונת מורחבת של 14 פקחים.

באחריותה של היחידה: אכיפה נגד השלכת פסולת בניין בפאתי העיר ובאתרי בניה, בקרבתם, ובמכולות אשפה; אכיפה נגד השלכת פסולת המושלכת על הקרקע בכל רחבי העיר ובגינות הציבוריות; מניעת גניבת חול או כרייה בלתי חוקית; אכיפה נגד בעלי כלבים המשחררים אותם ללא רצועה וכן אכיפה נגד אי איסוף צואת כלבים, וכמובן, יצירת אוירה של שמירת חוק ברחבי העיר והגברת ההרתעה כנגד המלכלכים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, על הרחבתה של היחידה לאיכות הסביבה:"מדובר בצעד נוסף, מיני רבים, לשפר את רמת הניקיון של העיר. הפעולה הזו של הגברת האכיפה מתווספת להכפלת תדירות ניקיון הרחובות בעיר בשלוש שנים האחרונות, הקמת פארקים לכלבים, הצבת פחים טמוני קרקע במקום ה"צפרדעים" שצפויה השנה, הצבת מתקני מחזור בכל פינה בעיר, ועוד מגוון של צעדים שמיועדים לסייע בהעלאת איכות החיים לתושבי העיר. אני קורא לתושבים לשתף איתנו פעולה בשמירה על ראשון נקייה!". 

 חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הביטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות: "החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי ממשיכה לגדול ולהתרחב על מנת להבטיח את איכות חייהם של תושבי העיר ראשון לציון, בכל תחומי החיים. זיהום סביבתי ועבירות על החוקים הסביבתיים, מהווים פגיעה חמורה בעיר ובתושביה ואנו פועלים למנוע זאת".

עוד הוסיף גנות: "היחידה פועלת מזה כשנה וכעת, במסגרת מדיניות ראש העירייה,  עלה הצורך בפקחים נוספים לאכיפה מוגברת בתחום זה. המטרה היא להגביר את האכיפה עד לכדי חיסול מקסימאלי של עברות סביבתיות, החל מעברות של תושבים פרטיים ועד לעברות של בעלי עסקים, תעשייה ומסחר. כעת, משהכפילה היחידה את גודלה, נשיג שליטה גדולה יותר באכיפה אפקטיבית ותכופה יותר מבעבר".

 מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני:"החברה לביטחון תפעל בצורה רחבה, תוך שילוב אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, על מנת למגר למינימום את העברות בתחום איכות הסביבה. במסגרת זאת, תמסד החברה  את היחסים עם יחידות חיצוניות כמו משטרה, המשרד להגנת הסביבה, סיירת ירוקה, רשות שמורות הטבע ועוד.

על מנת לתת מענה כולל בכל רחבי העיר, היחידה תחולק לשלוש גזרות: מזרח, מרכז ומערב ותפעל בכל אחת מהן להשגת מטרותיה המרכזיות, בתחומי מניעת גניבות חול, פיקוח על שינוע חול לפי היתרים בלבד, מניעת השלכת פסולת בניין, פיקוח על אתרי בניה ותשתיות, פיקוח על שטחי התארגנות, מניעת זיהום קרקע (שמנים /דלקים), כל אלו ייעשו בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה.

אני קורא לציבור תושבי העיר לדווח למוקד 106 על כל מקרה שבו מתבצעת עבירה בתחום איכות הסביבה".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

9 ינואר 2012