שם את שיכון המזרח במרכז

ראש העיר בתמונה עם השלט על שם יצחק ולד
 

הוא חיבר את שיכון מזרח לעיר ועמד מאחורי העלאת יהודים רבים מאירופה. את שיכון גורדון כולם מכירים מהיום שבו הציב שלט עם שם השכונה בתחנה המרכזית הישנה.

עיריית ראשון לציון קראה לרחוב על שמו של מנהל לשכת העבודה בעיר וחבר המועצה, יצחק ולד ז"ל 

עיריית ראשון לציון קיימה בשבוע שעבר טקס חנוכת רחוב על שמו של יצחק (איגו) ולד ז"ל, אז יו"ר ועד שכונת שיכון מזרח ומי שעמד מאחורי קירובה של השכונה למרכז העיר. יצחק נולד ב-1926 ברומניה ונפטר ב-1987.

באמצע שנות החמישים, הייתה שכונת שיכון מזרח, מחוברת גיאוגרפית לשאר השכונות בראשון לציון, אך בפועל הייתה שכונת העולים מנותקת משאר העיר ברמת השירותים לתושב. הכל השתנה כאשר יצחק, לימים מנהל לשכת העבודה העירונית, השקיע את כל קשריו ומרצו כדי שסוף סוף יתקינו טלפון ציבורי ראשון בשכונה, ולהזכיר שאלו היו ימים שכמעט לאף אחד בשכונה לא היה טלפון בבית, אפילו בביתו של יצחק הותקן טלפון מספר שנים לאחר מכן.

"היום זה נשמע פשוט" מספר בן עמי, בנו של יצחק ולד "אבל בזמנו היה צריך לבצע הזמנה מיוחדת לטלפון. התור הרגיל היה שנתיים שלוש עד שבאים להתקין אצלך בבית. שיכון מזרח היתה סוג של מחנה עולים, מרכז קליטה גדול והיה צריך לבנות תשתית שלמה ולמתוח חוטים עד לשכונה בשביל טלפון ציבורי. הוא ישב על זה חזק, לחץ על מי שהיה צריך וחיבר את השכונה לעולם החיצוני". בן עמי מספר שעם התקנת הטלפון היה לו ביקוש גבוה מאוד ותורים לא קצרים.

אבל יצחק לא עצר שם, כיו"ר ועד השכונה, הוא היה נחוש לעזור לתושבי האזור בכל מחיר, היעד הבא שלו היה חיבור השכונה לתשתיות החשמל, שוב, היום זה נשמע הזוי, אבל בזמנו זו הייתה המציאות. יצחק שוב הפעיל את קשריו ופעל מול חברת החשמל על לחיבור השכונה.

אחד הסיפורים המפורסמים על יצחק ולד יכול להמחיש עד כמה הוא סחף אחריו אנשים וכמה היה משפיע בקהילה. יום אחד הוא ניגש לתחנת האוטובוס בתחנה המרכזית הישנה בעיר והציב שם שלט מלוח עץ ועליו כתב "שיכון גורדון", אחר כך הוא הציב שלט דומה בשיכון גורדון. הפעולה הפשוטה הזאת הספיקה כדי שיקרו שני דברים: האחד, יצחק העניק לחלקה הדרומי של שיכון מזרח את שמו- שיכון גורדון. השני- יצחק "פתח" קו אוטובוס חדש לשיכון גורדון ובכך פרץ שוב את המחסום שבין השכונה לשאר חלקי העיר."הוא ידע איך להטמיע דברים" מספר בנו, בן עמי "זו המומחיות שלו, היה לו רעיון והוא ידע שהוא יצא לפועל דרך האוטובוס. תושבים פשוט עלו לאוטובוס וביקשו לנסוע לשיכון גורדון".

ובכל זאת, בן עמי חושב שתרומתו הגדולה ביותר של אביו הייתה בהעלאת יהודים מאירופה עם הקמת מדינת ישראל. בן עמי מספר שאביו ניהל מחנה מעבר באוסטריה וארגן קבוצות יהודים שעלו לארץ "ולחשוב שהוא היה בסך הכל בן עשרים" מתגאה בן עמי.

יש לציין עוד כי יצחק ולד שימש גם כמזכיר הסתדרות הפקידים וכחבר מועצת העיר בשנים 1957-1963, כממונה על נכסי העירייה.

ראש העירייה, דב צור: "אני רואה חשיבות רבה בהנצחת אותם אנשים שאת שמם לא רבים מכירים, אך הם תרמו תרומה חשובה ומשמעותית לפיתוח העיר. אנו גאים לקרוא רחוב על שמו של ולד ומקווים שבכך תרומתו תיחקק בספר הימים של העיר ראשון לציון".  

קרדיט צילום: אריק מור

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 במאי 2013