סדנא ייחודית לנערות תעסוק בדימוי עצמי ובדימוי גוף

  סדנא ייחודית לנערות תעסוק בדימוי עצמי ובדימוי גוף

 "בשנים האחרונות, עם עידן המדיה החברתית, נערות מתעסקות עם איך שהן נראות באופן תמידי" מסביר מנחת הסדנא, נעה ימר *

הסדנא כוללת שלושה מפגשים שיעסקו במודעות עצמית, דמות הנערה בחברה ותזונה ובריאות

ביוזמה משותפת של אגף הנוער והצעירים ,המשרד לקידום מעמד האישה בעיריית ראשון לציון ובשיתוף עם מרכז דפנה באוניברסיטת בר אילן ללימודי מגדר, גובשה תכנית ייחודית לנערות החשופות מדי יום, באמצעות ערוצי המדיה והתקשורת השונים, לאידיאל 'יופי' נשי בלתי אפשרי, להחפצה של האישה  וליחסי כוחות הלא-שוויוניים המושרשים בחברה, וכל זאת מבלי להיות מודעות לכך ומבלי היכולת לזהות את הסכנות המידיות הנגזרות מכך עבורן.

הסדנא המיועדת לנערות בכיתות ט' ו-י' תכיל שלושה מפגשים בנושא 'דימוי גוף', ותעשה שימוש בכלי הבעה יצירתיים- חווייתיים שירתמו לטובת העיסוק בשאלות הנוגעות לדימוי הגופני ולערך העצמי של הנערות, כמו גם ככלים לחידוד החשיבה הביקורתית שלהן כלפי המסרים החברתיים בנושאי גוף ומגדר.

מנחת הסדנא, נעה ימר, מנחה קבוצות לנוער, מסבירה את תכלית הסדנא: "בשנים האחרונות, עם עידן המדיה החברתית, שהכל כל כך נגיש, וכולם על הבמה, נערות מתעסקות עם איך שהן נראות באופן תמידי" זה משהו שמגדיר אותן, הן חיות את זה כל הזמן." ימר טוענת כי גם הפרסומות תורמות להשפעות על הנערות "הפרסומות מציגות מודל של 'איך נערה חייבת להיראות'. החברה מלמדת נערות להסתכל על מה רע ומה חסר להן. כששואלים אותן מה טוב בהן, הן לא יודעות לענות, אבל כששואלים אותן מה הן שונאות בגוף שלהן- יש להן רשימה ענקית."

במסגרת המפגשים, תבקש המנחה להעלות למודעות את המסרים החברתיים בנושאי גוף, את האופן שמסרים אלו משפיעים על הנערות ברמה האישית וכיצד ניתן להתמודד עימם.

כמו כן, יושם דגש על חיזוק הערך האישי של הנערות וליצירת 'חשיבה אחרת' וחיובית על הגוף, וזאת כדי לאפשר להן הכרות עם הכוחות הקיימים בהן שיסייעו להן להתמודד עם הלחצים החברתיים הנוגעים לגוף ולערך העצמי.

המפגש הראשון יעסוק ביחס של כל נערה לגוף שלה, המפגש שני יתמודד עם יצירת דמות האישה בפרסומות, סרטים וכל מה שקשור למדיה ומפגש שלישי יעסוק בין היתר בהפרעות אכילה, תזונה נכונה ובריאה. "מה שקורה בחוץ מחלחל מאוד פנימה" מסבירה ימר ומסכמת "ננסה יחד להכניס טוויסט חיובי לנקודת המבט שלהן."

להלן מועדי המפגשים:

מפגש ראשון- יום שני  (8. 7) בשעה 18:00

מפגש שני- יום רביעי (10.7) בשעה 16:00

מפגש שלישי- יום ראשון (14.7) בשעה 16:00

הכניסה ללא תשלום ובהרשמה דרך המשרד לקידום מעמד האישה בטלפון: 03-9678247

 

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

24 ביוני 2013