שבוע בטיחות הילד בראשון לציון

 

לא מורידים את העיניים מהילדים

בשבוע שעבר, ציין ארגון "בטרם" ראשון לציון, את שבוע בטיחות הילד, כחלק מפעילות ארצית של הארגון; מאות מתנדבים הגיעו לגני השעשועים בעיר על מנת לחלק גלויות הסברה להורים בסימן:"עיניים פקוחות לרווחה"- לא מורידים את העיניים מהילדים בגני השעשועים

בשבוע שעבר, התקיימה בראשון לציון פעילות ענפה במסגרת שבוע בטיחות הילד. במהלך כל השבוע, יצאו מאות מתנדבים לגני השעשועים בעיר, על מנת לחדד את מודעות ההורים באשר לגורמים המסכנים את הילדים בגני  השעשועים והדרכים בהן ניתן למנוע פגיעות מסכנות אלה. המתנדבים עסקו בהסברה לאחריות והשגחה הורית בגני השעשועים שכותרתה, עיניים פקוחות לרווחה – הורים, לא מורידים את העיניים מהילדים בגני השעשועים.

ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, אשר יזם את מסע ההסברה, מפרסם נתונים מפתיעים בנושא פגיעות ילדים בגני השעשועים. מן הנתונים עולה כי 40% מהפגיעות בגן השעשועים מיוחסים לחוסר השגחה נאותה של מבוגר, ב – 30% ממקרי ההיפגעות של ילדים בגני השעשועים לא הייתה נוכחות של מבוגר,   ב – 21% מהמקרים היה מבוגר בסביבה אך לא ראה את הילד, ב – 6% מהמקרים מבוגר לא היה כלל בסביבתו של  הילד וליותר ממחצית מהילדים בגני השעשועים בגילי 4-0 שנים אין השגחה ראויה.

במסגרת שבוע בטיחות הילד, מפרסם ארגון "בטרם" המלצות להורים בנושא השגחה על הילדים בגני השעשועים, אותם הנחילו המתנדבים בגני השעשועים להורי הילדים :

·         כשבוחרים גן לשחק בו, יש לוודא כי המתקנים המצויים בו מתאימים לגילם של ילדיכם.

·         גם במקום המיועד לבילוי של ילדים - האחריות לשלום ילדכם, היא שלכם.  

·         בחנו את שטח גן השעשועים והמתקנים וודאו שאין מפגעי בטיחות במתקנים ובסביבתם. במידה ונתקלתם במפגע, דווחו למוקד העירוני.

·         בחרו בגן שעשועים שמתקניו ממוקמים במקום מוצל. בימי הקיץ החמים המתקנים מתלהטים ועלולים לגרום לכוויה בקרב פעוטות וילדים.

·         השגיחו באופן פעיל על ילדים מתחת לגיל 4 שנים: הישארו בטווח נגיעה מהילד ושמרו על קשר עין רציף עימו.

·         שמרו על קשר עין רציף עם ילדים מעל גיל 4 שנים בעת המשחק בגן השעשועים.

·         דאגו ללבוש נוח למשחק ולשעשוע, מכנסיים וחולצה צמודים, ללא שרוכים ואביזרים משתלשלים העלולים להיתפס במתקן,

           או לגרום להילכדות הילד במתקן או בחלקיו.

·         למדו את ילדיכם את כללי הבטיחות בגן השעשועים: הנחו את ילדיכם לשחק במתקני השעשועים בהתאם למטרה לה הם נועדו

          ובהתאם לאופן השימוש המקובל בהם.

·         אל תאפשרו לילדיכם לאכול בעת השימוש במתקנים, מחשש לחנק.

 אייל מושיוב, חבר המועצה ויו"ר הועדה לקידום בטיחות ילדים, אשר ביקר במהלך השבוע בגני השעשועים בעיר, בהם התקיימה הפעילות: "בטיחות הילדים היא נושא חשוב ממעלה ראשונה. בראשון לציון אנו פועלים באינטנסיביות לקידום בטיחות הילדים, הן במרחב הציבורי והן בהעלאת מודעות של הורים ואנשי מקצוע לנושא. הקמנו ועדה בה שותפים נציגים עירוניים ונציגים של מערכות הבריאות, מד"א, כיבוי אש וחיל רפואה- וכולנו עובדים יחד על שיפור הממשקים ועל הגברת פעולות המניעה בתחום. אנו תקווה כי הפעילות תישא פרי, ההורים יהיו מודעים יותר לסכנות והילדים יהיו בטוחים יותר".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

23 במאי 2011