שימור המושבה ההיסטורית בעיר

הממשלה תסייע בשימור ובהתחדשות  המושבה ההיסטורית ראשון לציון

מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ביקר במושבה ההיסטורית של ראשון לציון יחד עם ראש העיר, דב צור, שביקש להראות למזכיר את בית הספר העברי הראשון בעולם ובו צפוי לקום מרכז עברית עולמי. האוזר בישר כי הממשלה תעניק סיוע בגובה שמונה מיליון שקלים עבור יוזמת שימור המבנים במושבה ההיסטורית  בראשון לציון וכנגד זה תשקיע העירייה תקציב בהתאמה

 מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ביקר אתמול בחלקה ההיסטורי של ראשון לציון ושמע מפי ראש העיר, דב צור, על התוכנית המקיפה לשמר את המבנים ההיסטוריים בעיר. האוזר, שמבין תפקידו מוביל את תוכנית תשתיות מורשת לאומיות במשרד ראש הממשלה, בישר על הענקת סיוע בגובה שמונה מיליון שקלים לטובת הפרויקט, שני מיליוני שקלים מתוכם מיועדים להקמת מרכז עברית עולמי, פרויקט ראשון מסוגו בעולם, שמטרתו להנשים, להעצים ולממש את העברית כשפה וכתרבות.

בארבע השנים האחרונות פועלת העירייה באופן אינטנסיבי בנושא השימור בראשון לציון. לצד שימור המבנים בבעלות העירייה, פועלת העירייה על מנת לרכוש מבנים היסטוריים במתחם, ביניהם, היקב ההיסטורי, הראשון במדינת ישראל. בנוסף, בחודשים האחרונים הוציאה העירייה מכרז להפעלה של בית העירייה הישן ושני בניינים סמוכים אליו כמלון בוטיק. הזוכה יידרש לבצע עבודות שימור למבנים ההיסטוריים.

הביקור החל ביקבי כרמל מזרחי, האוזר הפגין בקיאות מרשימה בתולדות היקב ובפרט על יצור הבירות, ראשוניה ונשר, בתחילת דרכו של היקב, ואף הביע תמיכה בכוונת העירייה לרכוש את מתחם היקב ולהופכו למרכז תרבותי והיסטורי שוקק חיים. בהמשך הסיור התרשם האוזר מהתקדמות עבודות השדרוג והחידוש במדרחוב רוטשילד וכן מפינות השימור לאורכו.

עוד ביקר המזכיר במוזיאון העיר בו נוצרו נכסי צאן ברזל בהוויית המדינה שבדרך – הדגל, ההמנון הלאומי,קרן קימת ואף בבית הספר העברי הראשון בעולם, בית הספר "חביב" שהוקם ב-1886 ובו למד גם ראש העיר דב צור שתיאר באוזני האוזר על נוף ילדותו מביתו הסמוך למקום לחצר בית הספר. במתחם חביב החלה בעת האחרונה הקמתו של מרכז עברית עולמי בניהולה של פארה חודורוב. בין פעילויות המרכז המתקיימות בימים אלו, פעילויות המשלבות בני נוער, יוצרים ומומחים מתחומי דעת מגוונים. את הקמת המראת תכנונו הפיזי של המיזם יוביל משרד אפרת קובלסקי אדריכלים.

האוזר הפתיע כאשר במהלך הסיור שלף מפה ישנה שמצא בילדותו בפח הזבל ורק בשנים האחרונות גילה, באמצעות פרסום המפה ברשת, כי הישוב במפה הוא ראשון לציון בימיה הראשונים. נאווה קסלר, מנהלת המוזיאון ביקשה מהמזכיר לסרוק את המפה לטובת ארכיון המוזיאון.

צור סיכם את הביקור ואמר כי "העיר ראשון לציון שחוגגת השנה את שנתה ה-130 תרמה תרומה משמעותי לעיצוב הזהות הישראלית בארץ ישראל. ראשון לציון רואה עצמה כחלוצה בעלת זכות ראשונים מחד ובעלת אחריות לעתיד מאידך. מתפקידנו לשמר את המסורת והרוח שאפיינה את ראשון-לציון של פעם לצד עיר צומחת, שוקקת חיים ומתקדמת".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

30 בדצמבר 2012