שימור מסורת הישוב הוותיק

תמונה של יער
  העירייה תשמר מטע אבוקדו בנחלת יהודה הותיקה כזיכרון למורשת החקלאית של האזור

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, החליט בעת האחרונה לשמר מטע אבוקדו בשכונת נחלת יהודה הותיקה (א'), כזיכרון למורשת החקלאית של נחלת יהודה.

מטע האבוקדו שהיה בעבר של משפחת גורן, הועבר לידי עיריית ראשון לציון לפני מספר שנים. הרעיון לפעולה נולד כחלק ממאמציו של ראש העיר לשמר את מסורת היישוב הוותיק לצד העיר ההולכת ומתחדשת.

 נחלת יהודה נוסדה בשנת 1914-15 כמושב עובדים בן 40 מתיישבים. הענף הכלכלי העיקרי  ביישוב היה פרי הדר, בעיקר משום שבמקום השתרע פרדס עצום מימדים על שטח של למעלה מ-1000 דונם. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה פסק לחלוטין יצוא פרי ההדר לאירופה והענף התמוטט. כל מטעי ההדר נעקרו והיום לא ניתן למצוא באזור נחלת יהודה כמעט עץ הדר אחד.

מספר מטעי אבוקדו שנשתלו על ידי החקלאים באותם ימים, נעקרו גם הם מסיבה של אי כדאיות כלכלית. לצד כל ההתרחשויות הללו, שמונה דונם של מטע אבוקדו נשמרו במשק משפחת גורן, אך בעקבות שינוי יעוד הקרקע והפקעת הקרקע השאירה משפחת גורן את מטע האבוקדו שהפך ברבות הימים לנכס עיריית ראשון לציון, כפי שהוא. למרות שפורמאלית לא היה המטע רכושה של משפחת גורן המשיכה המשפחה לטפל בחלקה ולטפח אותה, עד שבעת האחרונה הועבר הטיפול במטע לעירייה הממשיכה לטפח חלקה זו בכוונה לשמרה כפנינת טבע ייחודית בעיר.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"כוחה של ראשון לציון נובע משורשיה העבותים, והתפקיד שלנו הוא לשמר את הסמלים הללו למען הדורות הבאים. כפי שאנו מעלים על נס את בית הספר חביב ואת מגדל המים, אנו גם מעלים על נס את השורשים של נחלת יהודה החקלאית. מטע האבוקדו בנחלת יהודה הותיקה הוא המטע היחיד באזור כולו ובכוונתי לשמור על פינה זו  כזיכרון למורשת החקלאית המפוארת". עוד הוסיף צור, כי "השילוב של נחלת יהודה המתחדשת, יחד עם שימור המבנים ושימור הפרדס, מהווה את השילוב המיוחד והיפה בין ישן לחדש שמתקיים בעיר שלנו".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

3 באוקטובר 2011