עושים שינוי בגימנסיה הריאלית

  בעקבות מדיניותו של ראש העירייה לפיה ילמדו תלמידי העיר  שיעורים במעורבות חברתית:

 התקיימה בגימנסיה הריאלית פעילות בנושא- "חושבים שינוי- עושים שינוי"

 "אני ואתה נשנה את העולם": השנה, על פי תכנית שיזם ראש העירייה, דב צור, יילמד מקצוע ההתנדבות מגיל הגן ועד כתה יב', כמקצוע מן המניין בתוכנית הלימודים הפורמאלית, לצד מערכת השעות הרגילה. למעשה, כפי שמתקיימים בבתי הספר שיעורי מתמטיקה ואנגלית, מעתה, במערכת השעות השבועית של התלמידים בכל חלקי העיר יתקיימו שיעורים בהתנדבות ובמעורבות חברתית. במסגרת זאת, כחלק בלתי נפרד מאירועי ה-130 שנה לעיר ראשון לציון  התקיימה בגימנסיה הריאלית פעילות ערכית  בנושא- "חושבים שינוי- עושים שינוי".

 הפעילות נפתחה בהרצאה, שהועברה על ידי אור-לי להט בנושא "לחשוב שינוי". יובל דותן, מעיין פאר ורון פיטרו, תלמידי הגימנסיה הריאלית, סיפרו: "להט הציג בפנינו מספר אירועים מחיי היום-יום ושאל אותנו באילו מהמקרים היינו "קמים על הרגליים"- מה היה גורם לנו לפעול?- וביקש שנעמוד כאשר הסיטואציה המוצגת חשובה בעינינו. לאחר שיותר מ2/3 מהתלמידים קמו ממקומם, ובכך הביעו רצון לפעול למען השינוי, הסביר לנו להט כי יש הבדל בין רצון, למעשים- בין התיאוריה, לביצוע בפועל. בחלקו השני של היום דיברנו על הפוטנציאל הלא ממומש שיש למדינת ישראל, להפוך לאחת מהמדינות המשפיעות והחזקות בעולם בתור מדינה חזקה ובעלת משאבים רבים".

בחלקו השלישי של היום, התכנסו התלמידים בכיתות לסדנא שהדגימה כי  בעזרת שיתוף פעולה, יצירתיות ומחשבה מחוץ לקופסא, כל אחד יכול לפתור בעיות. בסדנא, הציג המדריך את סוגיית תאונות הדרכים שמקורן בבני נוער שיוצאים לבלות ונוהגים בעודם שיכורים. בהמשך נשאלו התלמידים כיצד לדעתם אפשר לצמצם תאונות מסוג זה. יחד, העלו התלמידים רעיונות לפתרון הבעיה, והבינו שרק אם יכללו בפתרון את כל הגורמים, וייצרו סיטואציה בה כל הצדדים מרוויחים, הפתרון יהיה ריאלי ואפקטיבי. בחלקו הרביעי והמסכם של היום, התכנסו התלמידים להרצאה נוספת שהפעם- בשונה מההרצאה הראשונה, עסקה ב-"עושים שינוי".

יובל דותן, מעיין פאר ורון פיטרו, תלמידי הגימנסיה הריאלית, הוסיפו:" דיברנו על המסרים שקיבלנו מהסדנא, ועל תחושותינו בנוגע לעתידה של מדינת ישראל וליכולתנו לעורר שינוי. צפינו בסרטון מרגש על נערה בת 16 שהחליטה שהיא עושה שינוי, והקימה את תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", לילדים בעלי צרכים מיוחדים. מתוך הסרטון הבנו כי יש בנו את הכוח לבצע שינוי, וכי גם האזרח הקטן, יכול לחולל שינוי גדול. נהנינו מאוד מיום הפעילות, ואף השכלנו להבין כי התרומה לחברה מסייעת לאחר, ומפתחת את הסובלנות וההבנה בנו כבני אדם". 

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

29 באוקטובר 2012