פרויקט שיפוץ חזיתות הבתים מגביר תאוצה

  בחודש האחרון בלבד: הסתיימו שיפוצי החזיתות  ברוטשילד 117 ובבן אליעזר 29

בעזרת הלוואות על סך 30,000 ₪ לדייר, אותן מעמידה העירייה בתנאים נוחים לרשות התושבים, למטרת שיפוץ חזיתות בנייני העיר, יותר ויותר תושבים משדרגים את סביבת מגוריהם

בשבוע שעבר התכנסו דיירי  הבניין ברחוב בן אליעזר 29 יחד עם ראש העירייה, דב צור, ומנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, להדלקת נרות חגיגית לרגל חג החנוכה, בלובי הבניין, ששופץ בסיוע ההלוואות המיוחדות הניתנות על ידי עיריית ראשון לציון לשיפוץ חזיתות הבתים. דיירי הבניין ביקשו להציג בפני ראש העירייה את הגרסה המשופצת והמשודרגת של בניין מגוריהם.

 בשנה שעברה, יזם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, מהלך לפיו לרשות תושבי העיר תעמוד הלוואה להחזר בתנאים נוחים למטרת שיפוץ חזיתות הבתים. העירייה יצרה, בשיתוף עם בנק הפועלים, מערכת תומכת של העמדת הלוואות לטובת התושבים בראשון-לציון, בהיקף של 200 מיליון שקלים ובתנאים חסרי תקדים, שתאפשר מתן הלוואה לכל בעל נכס שיבקש לבצע שיפוץ חזית, בסכומים של עד 25,000 ₪ ליחידת דיור, ללא ריבית וללא הצמדה. לאחרונה, אף אושרו במועצת העיר הלוואות למטרה זו, על סך 30,000 ₪, בהחזר חודשי של עד 250 ₪.

 למעלה משנה מאז יצאה התוכנית לפועל והביקוש גבוה. 222 בניינים ברחבי העיר פנו בבקשה לשיפוץ חזיתות כאשר חלקם ביקשו גם לחזק את הבניין נגד רעידות אדמה. 60 בניינים נמצאים היום בשלב קבלת הצעות מחיר ומועמדים לשיפוץ, 12 בניינים קיבלו את כל האישורים וההלוואות וממתינים לתחילתו של השיפוץ. כמו כן, 4 בניינים נמצאים כבר בתהליך שיפוץ מתקדם ו-20 בניינים כבר שופצו בהצלחה.

 בבן אליעזר 29, קיבל כל אחד מדיירי הבניין 25,000 ₪ מעיריית ראשון לציון אותם יחזיר בתשלומים של 200 ₪ בחודש.  את ההחזר יוכלו הדיירים לפרוס לתקופה של עד 10 שנים כאשר עיריית ראשון לציון נושאת בעלויות הריבית וההצמדה.

במסגרת השיפוץ שודרגה חזית הבניין, חודש לובי הבניין, שופצו קירותיו של הבניין, שופץ חדר המדרגות והותקנה מערכת אינטרקום חדשה בבניין.

 ראש עיריית ראשון לציון דב צור, אמר כי "מדהים לראות את החזון קורם עור וגידים בשטח. עיריית ראשון לציון רואה חשיבות עליונה בחידוש פניהם של האזורים הוותיקים בעיר ולכן העמדנו לטובת התושבים הלוואות בתנאים נוחים לשיפוץ חזיתות הבתים. לעמוד כאן היום ולראות את התוצאות-זה מדהים. חזונה של העירייה הוא שיפור חזותם וערכם של בנייני העיר והאזור הוותיק -אני מקווה שנתחיל לראות בניינים רבים משתדרגים ומשדרגים את סביבתם".

 מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, אמר כי האגף לתרבות הדיור בעירייה מעניק סיוע וליווי לכל בית משותף שמבקש לשפץ את חזית הבניין. "אנו מעניקים מעטפת כלכלית והנדסית נוחה שהופכת את שיפוץ הבית המשותף מכאב ראש למשימה נוחה, יעילה וזולה. אני קורא לדיירי בתים משותפים לפנות אלינו ולקבל סיוע ובניין משופץ ונעים יותר".

 מלבד בן אליעזר 29, בחודש האחרון הסתיימו העבודות גם ברוטשילד 117. בניין זה מהווה את הבניין היחידי ברחוב רוטשילד ששופץ באופן כולל בעזרת הלוואות העירייה. במסגרת השיפוץ שודרגה חזית הבניין, חודש לובי הבניין, שופצו קירותיו של הבניין, שופץ חדר המדרגות והותקנה מערכת אינטרקום חדשה בבניין.

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

2 בינואר 2012