בשבוע שעבר אישרה מועצת העיר הלוואות ע"ס 30,000 ש"ח לכל דירה לשיפוץ חזיתות הבתים

 עד כה העניקה עיריית ראשון לציון סכום של 25,000 ₪ לצורך מטרה זו; בשבוע שעבר אושר במועצת העיר תיקון ההסכם עם בנק הפועלים לצורך מתן הלוואות על סך 30,000 ₪  לשיפוץ חזיתות-ההחזר: 200 ₪ בחודש ללא ריבית וללא הצמדה

 כחלק ממהלכים רחבי היקף לשיפור פני העיר, יזם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, לפני למעלה משנה מהלך לפיו לרשות תושבי העיר תעמוד הלוואה להחזר בתנאים נוחים למטרת שיפוץ חזיתות הבתים.

 עיריית ראשון לציון יצרה, בשיתוף עם בנק הפועלים, מערכת תומכת של העמדת הלוואות לטובת התושבים בראשון-לציון, בהיקף של 200 מיליון שקלים ובתנאים חסרי תקדים, שתאפשר מתן הלוואה לכל בעל נכס שיבקש לבצע שיפוץ חזית. עד כה על פי ההסכם נתנו הלוואות  בסכומים של עד 25,000 ₪ ליחידת דיור, ללא ריבית וללא הצמדה. מעכשיו, תעמוד לרשות התושבים הלוואה של 30,000 ₪, ללא שינוי בתנאי.

מטרת התוכנית היא לאפשר לתושבים לפרוס את ההחזר אף לתקופות ארוכות יותר של עד 10 שנים, פעולה אשר תוזיל את ההחזר החודשי לכ-200 ₪ בלבד, סכום שיוכל להתאים גם לקבוצות האוכלוסייה החלשות יותר. את עלות הריבית וההצמדה על ההלוואה נושאת עיריית ראשון לציון.

שנה מאז יצאה התוכנית לפועל והביקוש גבוה. 222 בניינים ברחבי העיר פנו בבקשה לשיפוץ חזיתות כאשר חלקם ביקשו גם לחזק את הבניין נגד רעידות אדמה. 64 בניינים נמצאים היום בשלב קבלת הצעות מחיר ומועמדים לשיפוץ ו-12 בניינים קיבלו את כל האישורים ונמצאים בעיצומו של תהליך קבלת ההלוואות לקראת חוזה השיפוץ. כמו כן, 15 בניינים נמצאים כבר בתהליך שיפוץ מתקדם. 9 בניינים כבר שופצו בהצלחה.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "אחת מהמטרות החשובות ביותר שעומדת לנגד עיני היא שיפור פני העיר בכלל ושיפור פני העיר הותיקה בפרט, ורואים את זה במדיניות שאנו מתווים. במסגרת זו, חשוב היה לי לסייע ולהעמיד לרשות תושבי העיר הלוואה בתנאים נוחים לשיפוץ חזיתות הבתים. אני שמח לראות שהתהליך צובר תאוצה וזוכה לביקוש. תהליך השיפוץ אורך בסך הכל בין 3-6 חודשים בסופו יוכלו הדיירים ליהנות מסביבת מגורים נעימה ונאה יותר שתשפר את איכות חייהם ותעלה את ערך הדירות-מהלך שישתלם לבעלי הדירות וישפר את חזות העיר כולה".

 מנהל האגודה לתרבות הדיור בראשון לציון, צביקה ברקוביץ, הבהיר את חשיבות תוכניות שיפוץ חזיתות המבנים שכן, באזורים הותיקים בעיר, פגעי הזמן ניכרים בחזיתות המבנים אשר הפכו ברבות השנים מבניינים מטופחים ונעימים למראה למבנים שחזיתותיהם המוזנחות מהוות מפגע סביבתי וגורמות הן לירידת הערך עצמו והן לירידת הנכסים הסובבים אותו.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

21 בנובמבר 2011