"במותם ציוו": ערב שירי לוחמים באמפי פארק על נופלים שהצילו במותם ועל נופלים שציוו בחייהם

ערב יום הזכרון בפארק

למעלה מחמש עשרה אלף איש הגיעו לשיר ולזכור בערב מרגש לזכר הנופלים.

העיר ראשון לציון ציינה את יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בשורה של טקסים ואירועי זיכרון והרכינה ראש לזכרם של חללי צה"ל ו- 828 בני העיר שנפלו במערכות ישראל. בתום הטקסים נערך מופע "במותם ציוו", ערב שירים שהתקיים באמפי פארק בראשון לציון, והביא את סיפוריהם של  נופלים שהצילו במותם ונופלים שציוו בחייהם. המופע "במותם ציוו" הביא סיפורי גבורה של חיילים שנהרגו בעודם מצילים חיים אחרים ועסק בשאלה האם מעשה הגבורה הוא מקור לנחמה למשפחות. כמו כן, הובאו סיפוריהם של חיילים שעוד בחייהם חזו את מותם, ודאגו להשאיר להוריהם מסר, סימן, בדמות שיר או מכתב שאומרים – המשיכו. אנו את שלנו עשינו.

אל הערב, בהנחייתו של קובי מידן, הגיעו מיטב אמני ישראל , לשיר, להתייחד ולזכור, עת עלו על הבמה בשירים מרגשים וכואבים, בליווי התזמורת הסימפונית ראשון לציון. ביניהם: הראל סקעת (בלדה לחובש), שלומי שבת (תנו לגדול בשקט, כמו בלדה), שמעון בוסקילה ושירי מימון (הייתי בגן עדן, דמעות של מלאכים), אברהם טל (רקמה אנושית, לו יהי), חגית יאסו (מליון כוכבים), להקת אתניקס (מחר אני בבית, שער הרחמים), ריקי גל ומתי כספי(מישהו, מקום לדאגה) ועוד.

ראש העירייה, דב צור, סיפר את סיפורו של רס"ן רועי קליין, סמג"ד בגולני אשר במהלך מלחמת לבנון השנייה זינק על רימון שנזרק לעבר הכוח עליו פיקד והגן בגופו על חייליו, ונהרג  כאשר קריאת "שמע ישראל" בפיו.
צור: "אם יש רמז במקורותינו למחשבה מאחורי מעשהו ודרך נפילתו של קליין הם מתבטאים בפסוק הבא מיחזקאל: "ואעבור עלייך ואראך מתבוססת בדמייך ואומר לך בדמייך חיי ואומר לך בדמייך חיי". רס"ן קליין בקש במעשהו חיים לחבריו, חיים לעמו. השליחות המוטלת עלינו היא לקיים במלואו את צו החיים שהותירו לנו הנופלים, להמשיך את פועלנו ולחנך לאהבת העם והמולדת ולאחדות בעם ישראל".

מנכ"ל החברה העירונית המפיקה את האירוע, אלי פולק: "אני גאה על ההזדמנות אשר ניתנה לחברה העירונית להפיק ערב כה חשוב ובעל משמעות לחיבוק המשפחות השכולות "קבל עם ועדה", ובנוכחות עשרות אלפי תושבי העיר, אשר יכולים היו להתייחד עם זכר הנופלים באירוע מרגש בהשתתפות אמנים מן השורה הראשונה, יחד עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון".

כתבה: טליה סומך, דוברת עיריית ראשון לציון, 30.4.2012