למעלה מעשרת אלפים איש הגיעו לשיר ולזכור בערב מרגש לזכר הנופלים

  ערב יום הזיכרון תשע"א בראשון לציון

"אבא שלי היה": ערב שירי לוחמים באמפי פארק בסימן ילדי נופלים שסיפרו על היתמות מאב

העיר ראשון לציון ציינה את יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בשורה של טקסים ואירועי זיכרון והרכינה ראש לזכרם של חללי צה"ל ו- 893 בני העיר שנפלו במערכות ישראל. בתום הטקסים נערך מופע "אבא שלי היה", ערב שירים שהתקיים באמפי פארק בראשון לציון, והביא את סיפוריהם של יתומי צה"ל ופעולות האיבה.

המופע "אבא שלי היה" נגע בסוגיית זיכרון האב שאיננו, כיצד מלווה זיכרון זה את היתומים בחייהם הבוגרים. היתומים סיפרו על הגעגועים לאב שהכירו, על הכאב שלא מוצא מזור אצל מי שלא הכירו את אביהם, על ההחמצה ועל התעתוע סביב ההכרה כי אבא לא ישוב לעולם. בכל סיפור שסופר בערב הוצגה יתמות בעלת אופי שונה.

אל הערב, בהנחייתו של קובי מידן, הגיעו מיטב אמני ישראל , לשיר, להתייחד ולזכור, עת עלו על הבמה בשירים מרגשים וכואבים, בליווי התזמורת הסימפונית ראשון לציון. ביניהם: גידי גוב, אשר שר את שירו "יורם" המזוהה כל כך עם יום הזיכרון, שרית חדד, משה פרץ, בביצוע מצמרר ל"שיר המעלות", דנה ברגר, דודו טסה, ריקי גל, נורית גלרון, שי גבסו, שירי מימון וההרכב המקורי של "ילדי חורף 73".

ראש העיר, דב צור, אמר: "עם שקיעת השמש בג' באייר, עת הדגל מורד לחצי התורן, מתכנס עם ישראל בעצבו, מתעטף בקדושת השכול. בשעת ההתייחדות נשכחות כל המחלוקות. מצבות האבן בבתי העלמין הצבאיים כולן דומות ודוממות".

מעל במה זו, ביקש צור, למסור מספר מילים למשפחות השכולות:

"שילמתם את המחיר היקר מכול, ואין מילה כתובה או אמורה שתקל על אובדנכם, אך דעו לכם, שבערב הזה, ובכל ימות השנה, יודעים אנו כי אנו חבים את חירותנו ואת חיינו כאן לבניכם ובנותיכם, שנתנו את חייהם למען המדינה ולמעננו כולנו. דעו לכם כי יקיריכם חרותים על לוח ליבנו ואתם נמצאים במחשבותינו ובתפילותינו כול ימות השנה. 

אנו נמצאים כאן היום להצדיע לכם על שהקרבתם את היקר מכול, להיות אתכם, לתמוך ולחבק, להיות עמכם כאיש אחד. בפתח שנה חדשה לעצמאותנו צופן הלב תפילה קדומה ותקווה רעננה לימי שלום ושלווה. תושבי העיר שותפים כמותכם למשאלה כי תהיה זו שנת שלום וביטחון, שנה שבה יהיה קץ למלחמות ושוב לא נדע שכול ויגון, שנה שבה יתגשם הפסוק "ושבו בנים לגבולם" ויתקיים הכתוב: "ונתת שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה". יהי זכרם של הנופלים ברוך".

 מנכ"ל החברה העירונית המפיקה את האירוע, אלי פולק: "אני גאה על ההזדמנות אשר ניתנה לחברה העירונית להפיק ערב כה חשוב ובעל משמעות לחיבוק המשפחות השכולות "קבל עם ועדה", ובנוכחות עשרות אלפי תושבי העיר, אשר יכולים היו להתייחד עם זכר הנופלים באירוע מרגש בהשתתפות אמנים מן השורה הראשונה, יחד עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

11 במאי 2011