מערכת החינוך בראשון לציון - חושבים שלושה צעדים קדימה

  לימודי שחמט-לאור ההצלחה בגני הילדים כעת החלה התוכנית גם בבתי הספר היסודיים

בשבוע שעבר ערכו ראש מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון, ד"ר שוש נחום ומנהלת אגף החינוך היסודי, מירי  אור גוטפריד, ביקור בבית הספר "מישור הנוף" המהווה  אחד מתוך 18 בתי הספר ומתוך 40 גני ילדים בעיר המשתתפים בפרויקט השחמט הגדול בארץ.

התוכנית "מסע לעולם השחמט" מופעלת בגני הילדים וזוכה לשבחים רבים בקרב תלמידי גני החובה, הוריהם, הגננות וצוותי החינוך ועל כן, בהמשך טבעי,  החל מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון להפעיל את התוכנית גם בבתי הספר היסודיים בעיר.

במסגרת התכנית המופעלת על ידי מועדון השחמט ראשון לציון בחסות עיריית ראשון לציון, לומדים התלמידים בחדר מחשבים עם תוכנות מרתקות, מתרגלים בחוברות עבודה אישיות ומשחקים משחקים אמיתיים.

ד"ר  שוש נחום ומירי אור גוטפריד  שוחחו עם  התלמידים, אשר הצהירו כי שיעור השחמט הוא השיעור האהוב עליהם.

 מנהלת בית הספר "מישור הנוף", רחל אור ומנהלת התוכנית "מסע לעולם השחמט", לובה אלתרמן, ציינו לטובה את בקיאותם המרשימה של ילדי "מישור הנוף" וזאת כבר לאחר הזמן הקצר שבו התוכנית פועלת.

מחקרים מראים יתרונות מובהקים של לימוד משחק השחמט בגיל צעיר, המשחק מקרין על כושר הלימוד במערכות החינוך הפורמאליות, מקנה הרגלי חשיבה נכונים, יכולת חשיבה עצמאית יצירתית ומתמטית. המשחק תורם לריכוז ולהקשבה, מחזק את הזיכרון וכל זה לצד רכישת מיומנויות חברתיות כמו שליטה ואיפוק, פיתוח יחס של סבלנות ושל כבוד לזולת.

ראש מינהל החינוך, ד"ר שוש נחום:"תוכנית השחמט בראשון לציון מתקיימת בהמשך למדיניותו של ראש העירייה להשקעה בחינוך ותורמת באופן בולט לפיתוח הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות, לקיחת אחראיות וכישוריים חברתיים לצד פיתוח היכולות השכליות של הילדים".

מנהלת אגף חינוך יסודי, מירי אור גוטפריד:"אנו רואים חשיבות רבה בהפעלת לימודי השחמט בבתי הספר היסודיים. במשחק ובהנאה הילדים מפעילים חשיבה מסדר גבוה שהיא חשיבה אסטרטגית, העלאת המוטיבציה  ללימודים, שיתוף פעולה בין חברים, פיתוח יכולת שליטה רגשית בעת ניצחון או הפסד ובכך להביא לידי ביטוי את ערך כיבוד הזולת ועוד. הערך המוסף של לימודי השחמט כל כך גדול, שאנו רואים מחויבות בלהמשיך ולהשקיע בתלמידינו הצעירים בתחום זה".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

12 במרץ 2012