הורים, מורים ותלמידים בשיחה על שתייה בלתי אחראית

 נערים ונערות בגימנסיה גן נחום רגילים לשתף זה את זה בחייהם האישיים,

אבל במסגרת ערב הורים ותלמידים הם חשפו גם בפני מורים והורים על תרבות הבילוי שלהם

בימים שבשגרה לא תמצאו בני נוער חושפים בפני הוריהם ובטח לא בפני מוריהם היכן הם מבלים ומה בדיוק הם עושים בינם לבין עצמם. בערב הורים-תלמידים שהופק בשיתוף הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול והנהלת הגימנסיה גן נחום, ניסו לפצח את המחסום הדורי באמצעות מפגש והרצאה שהנחה נחום מיכאלי, מנהל היחידה לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים בעמותת "אפשר".

למעלה מ-250 מורים, תלמידים והוריהם התכנסו למפגש חברתי במהלכו השתתפו בהרצאה שעסקה בתרבות השתייה של בני הנוער, ההיבטים הבריאותיים הנפשיים, החברתיים, והתוצאות הרות האסון בעקבות שתייה בלתי אחראית, כמו תאונות דרכים ואלימות.

במקביל הועברו סדנאות ומשחקי תפקידים לתלמידי שכבת י' והוריהם, התלמידים שיתפו בסיפורים אישיים ובאווירה הפתוחה והקלילה התפתח דיון מעמיק על החששות של שני הצדדים. בעמותה הסבירו כי המפגשים התנהלו ממקום חיובי ומזמין, שאפשר להורים ולתלמידים לפתח דיאלוג בנושא חשוב ומשמעותי עבורם. כשהמטרה של כולם להנחיל לילדים הרגלי שתייה אחראית ומושכלת, שתשמור על חייהם ועל בריאותם ותאפשר גם בבית שיח על נושא שקשה היה לשני הצדדים לפתח ולדון בו.

המחנכות, שישבו יחד עם התלמידים במעגל, העידו, שלמדו גם הן הרבה דברים חדשים   חשובים ומשמעותיים. דוד בן שושן, מנהל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, אמר:  "נעשה כאן תהליך יפה אשר חרת על דיגלו את המאבק בסמים ואלכוהול, תוך למידה ודיון של המושגים בין מה שאנו קוראים 'המשולש המנצח'- הורים, מורים ותלמידים".

יש לציין כי בחודש שעבר התקיים יום שיא למניעת שימוש בסמים ואלכוהול בקרית החינוך על שם אלברט איינשטיין. כ-1500 תלמידי  בית הספר השתתפו בפעילויות מניעה וסדנאות בנושא בהובלת מנהלת התיכון, כרמן צוקרמן, מנהלת חטיבת הביניים, אתי בן חיים וצוות המורים. התלמידים הכינו כרזות, מדבקות ועיצבו סלוגנים. מועצת התלמידים הפעילה משחקים ופעילויות, חילקה חומרי הסברה וכן החתימו עצומה נגד שימוש בסמים ואלכוהול. בכיתות התקיימו סימולאטורים הממחישים לבני הנוער את הסכנות בשתיית אלכוהול ונהיגה באמצעות "מכונית מתהפכת" המדמה תאונה והתהפכות.


כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

11 בפברואר 2013