תוכנית "לילה שקט" הוכיחה יעילות בשטח

  ירידה של 30% בפניות מוקד בנושא נערים מרעישים בחופשת הקיץ

תוכנית "לילה שקט" שפעלה בלילות החופש הגדול, הסתיימה בהצלחה: מנתוני המוקד העירוני עולה כי חלה ירידה של 30% בפניות מוקד בנושא נערים מרעישים, בהשוואה לשנת 2009, טרם החלה התוכנית לפעול במתכונתה הנוכחית.

בראשון לציון קיימים 530 גנים ציבוריים ו-93 מוסדות חינוך, הממוקמים בסמיכות לבתי מגורים. במהלך חודשי הקיץ מהווים מוקדים אלו מקום מפגש להתכנסות בני הנוער בשעות הלילה. בני הנוער גורמים למפגעי רעש רבים בניגוד לחוק ופוגעים באיכות חייהם של התושבים המתגוררים בעיר. מפגעים אלו, מייצרים כ-20,000 פניות תושבים למוקד העירוני בשנה. על מנת לצמצם את מטרדי הרעש והוונדליזם שנגרמים על ידי בני הנוער, בחופשת הקיץ, הפעילה החברה לביטחון את תוכנית "לילה שקט".

במסגרת התוכנית, בוצעו סיורים, תצפיות  ופעילות מוגברת בימי החופשה. בשלב הראשון, מיפה אגף סיור ושיטור בחברה לביטחון, בראשותו של אשר חן, את העיר לפי אזורים "מועדים לפורענות" על פי מאפיינים ורמת המטרד. לאחר המיפוי, חולקה העיר ל-26 תאי שטח נבחרים, כאשר בכל תא שטח הוצב פקח או מאבטח שמנע התגודדות ופעילות הגורמת למטרדי רעש ו-וונדליזם. הפקחים והמאבטחים פעלו בכל ערב במהלך חופשת הקיץ בין השעות 23:00 עד 03:00, ובמקרים חריגים עד מאוחר יותר. הפעילות נעשתה בשיתוף עם שיל"ת, המוקד העירוני ומשטרת ראשון לציון.

 במקביל לפעילות זו, התקיימו בעיר תכניות רבות ומגוונות שתכליתן הסדרת מקומות בילוי אלטרנטיביים לבני הנוער וקיום פעילויות במרכזים הקהילתיים, במטרה למנוע את התכנסותם של בני הנוער בגנים הציבוריים ובמוסדות החינוך, הסמוכים למגורים.

 בעירייה מרוצים מאוד מנתוני המוקד העירוני שמסכמים את חופשת הקיץ, ורואים בכך עדות להצלחת ההיערכות המיוחדת, הן בזכות הפעילויות הרבות ביוזמת העירייה לבני הנוער והן בזכות הגברת האכיפה והשמירה על הסדר.  

במהלך חופשת הקיץ 2011 התקבלו 2368 פניות תושבים בנושאים הקשורים למטרדי רעש ברחוב, בגנים ציבוריים, ובמוסדות חינוך וציבור, לעומת 3356 פניות ב-2009. הפרויקט, שמטרתו שמירה על חוק הרעש, מניעת וונדליזם ומניעת אלימות, הניב תוצאות והצליח למנוע פגיעה באיכות החיים של תושבי העיר כתוצאה ממפגעי רעש.

מחזיק תיק הביטחון במועצת העיר ומ"מ יו"ר דירקטוריון החברה לביטחון, עו"ד סורין גנות:"תוכנית לילה שקט הוכיחה את יעילותה פעם נוספת. אני מקווה שהתושבים חשו בשיפור, בהשוואה לשנים קודמות ונהנו מלילות שקטים. נמשיך לפעול במאמצים מוגברים על מנת להעניק לתושבים שקט ואיכות חיים בכל ימות השנה".

 מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני: "החברה לביטחון פועלת כל השנה ותמשיך לפעול על מנת למנוע מפגעי רעש ו-וונדליזם אשר פוגעים בנוחות התושבים המתגוררים בסמוך לגנים ציבוריים ולמוסדות חינוך. אנו שבעי רצון מתוצאות התוכנית וניזום פעילות דומה גם בחופשות החגים, למען תושבי העיר. ברצוני להודות לגורמים שפעלו בשיתוף עמנו ותרמו להצלחת התוכנית, הצלחה זו נזקפת גם לזכותכם".

 בימים אלו נערכים סיכומים של הפרויקט, במטרה ללמוד מהנתונים ומההצלחות ולהמשיך וליישם את פעילויות הלילה גם בחגים הבאים עלינו לטובה. זאת, מתוך כוונה לבנות פעילות פנאי מסודרת בעיר ולספק תעסוקה לבני הנוער, גם בלילות החופש, בהם ישנה נטייה טבעית להסתובב יותר בחוץ ולחפש מקורות בילוי.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

5 בספטמבר 2011