סיכום יום המעשים הטובים בראשון לציון

ניקו, צבעו, טיפחו, שיפצו, סיידו, שתלו, בישלו, תרמו, לימדו אלפי תלמידים, סטודנטים ופעילים חברתיים התפרסו ברחבי העיר והציגו את ארץ ישראל היפה.
ראש העירייה, דב צור, שפגש את המתנדבים: "אני שמח לראות שהצעירים שלנו התנסו בחוויה המדהימה של נתינה"

 יום המעשים טובים אומנם נוסד לראשונה לפני שש שנים על ידי עמותת "רוח טובה", אבל נראה שבכל שנה, יותר ויותר תלמידים, סטודנטים וחיילים מתגייסים בהמוניהם לתרום ולתת מכל הלב.

השנה השתתפו אלפי תלמידים, סטודנטים ופעילים חברתיים בפעילויות התנדבותיות במסגרת "יום המעשים הטובים" ברחבי העיר. מינהל איכות הסביבה העמיד לרשות התושבים עמדות לאיסוף ספרים משומשים ברחבת העירייה, כמו כן נאספו מכשירי טלפונים ניידים ישנים לטובת עמותת עזר מציון שנעזרת בהם למימון תרומות מח עצם.

בעיר ראשון לציון, אשר חרתה השנה על דגלה את נושא ההתנדבות, רואים ביום הזה הזדמנות מיוחדת לרתום תלמידי בתי ספר, בני נוער, סטודנטים ותושבים רבים בעיר להתנדב ולתרום לחברה.

מינהל החינוך בשיתוף אגף הנוער והצעירים רתם את בתי הספר בעיר והתקיימו למעלה מ-50 פעילויות מיוחדות, החל מהפעלת קשישים ויום כיף לילדי אקים, דרך שיפוץ בית מגורים ישן של אישה קשת יום החיה בגפה, ציורי קיר בבית הספר, טיפוח חצר בית הספר, שתילת שתילים והפיכת חצר בית הספר לנעימה יותר, שיתוף הורים וילדים לשדרוג הגינה בבית הספר, ביקור ילדים בבתי החולים וולפסון ואסף הרופא, יום ספורט לילדים בעלי  צרכים מיוחדים, איסוף ספרים משומשים, ואפילו בנייה וחידוש מתקני העשרה לבעלי חיים בחי כיף.

עובדי הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול התגייסו יחד עם תלמידי בתי הספר אורט טכנולוגיה ידין ואורט לוגיסטיקה ואומניות הבישול וסטודנטים מתוכנית "מסע אחר" של הסוכנות היהודית לפעילות למען הקהילה, פשטו על רחוב דוד אלרואי לכול אורכו, צבעו גדרות של כל הבניינים וניקו חצרות בתים ושתלו צמחים.

קבוצה נוספת טיפחה צבעה את מעון צעד קדימה ומועדון הנוער אשר שוכנים ברחוב מעונות ברכה. את היום סיימו בכינוס חגיגי בבית זרובבל במעמד סגן ראש העיר, ודים קירפיצ'וב.

במחלקת ההתנדבות במינהל לשירותים חברתיים גייסו מתנדבים, סטודנטים ובני נוער לשיפוץ דירות של משפחות קשות יום, מרובות ילדים, אשר מטופלות ברווחה וידן אינה משגת לערוך את השיפוץ בעצמן. בנוסף, מבצעים פעילויות לטיפוח מתחמי נוער, וכן, גייסו עמותות הפועלות בעיר, לדוגמה, נשות הדסה יגיעו לשתי מועדוניות של הרווחה להעברת שיעור של משחקי חשיבה, סטודנטים של המכללה למנהל סיידו מעון רב תכליתי של נעמת, בני נוער של אגף נוער וצעירים שיפצו שלושה מועדוני נוער- בפינסקר, בשיכון מזרח ונחלת יהודה. הנוער העובד קיימו פעילות חברתית במועדון קשישים. בית הספר "נגבה" אסף מוצרי מזון לתרומה, חטיבת הביניים קריית גנים ומשתתפי תכנית נוע"ם (נוער מתנדב) מכרו עוגות ופשטידות שהכינו ואת הכסף אספו לתרומה, מועצת התלמידים של מקיף ט' אספו פריטים שונים לשוק קח-תן ותרמו אותם לצדקה והרשימה עוד ארוכה.

ראש העירייה, דב צור, אמר: הסתובבתי בכמה מקומות ואני שמח לראות שהצעירים שלנו התנסו בחוויה המדהימה של נתינה. ראיתי חיילות וחיילים  מגדוד קשר, שהגיעו לדירות של משפחות מעוטות יכולת בעיר ובילו את היום בסיוד וצביעה של הדירות. ראיתי אנשים טובים באמצע הדרך ששמעו על המשפחות האלו, תרמו גם הם ביד רחבה. נדהמתי במיוחד מאישה אחת שבביתה ביקרתי, החיילים סיידו איתה ועם משפחתה את ביתה, והיא לא הסתפקה בזה, היא "העבירה את זה הלאה" ויזמה שוק קח-תן בשכונת רמת אליהו. אנחנו כעירייה מעסיקים 350 עובדים ועובדים סוציאליים כדי לתת מענה לעשרות אלפי האנשים בעיר הנזקקים לתמיכתנו, אבל לצערי, לא די בכך. לא כי אין משאבים, אלא כי יש תחומים שהמערכת, על פי חוק, לא יכולה להיכנס אליהם. כאן נכנסים אנשים טובים ועמותות, שפותחים את הלב, ובמעט שכל אחד יכול לעשות ולתרום – משנים לאנשים את החיים. אני רוצה להודות מעומק הלב לכל מי שהשתתף אתמול ביום מעשים טובים ולכל מי שנותן כל ימות השנה. ריגשתם אותי מאוד. "  

מחזיק תיק הצעירים, דורון אוזן, הוסיף: "המטרה של אירועים אלו שמרכז הנוער מקיים בשיתוף עם שכונת קריית גנים וועד השכונה, באים כדי לחזק את הקשר הישיר איתם ולעשות דברים טובים יחד ואני מברך את כל המשתתפים".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

12 במרץ 2013