סיור ועדת העלייה והקליטה של הכנסת בשכונת רמת אליהו

  בעקבות דקירת אישה על ידי בן זוגה, ועדת העלייה והקליטה של הכנסת הגיעה לסיור בשכונת רמת אליהו

ועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דני דנון הגיעה ביום חמישי לסיור בשכונת רמת אליהו בראשון לציון. אל ח"כ דנון התלוו חברי הוועדה ח"כ רוברט טיבייב וח"כ אברהם מיכאלי. בתום הסיור קיימה הוועדה דיון במתנ"ס השכונה בהשתתפות ממלאי מקום ראש העירייה מוטי עג'מי וואדים קירפיצ'וב, סגן ראש העירייה, דוד ביטן, סמנכ"לית העירייה חיה ברנפלד, ראש המינהל לשילוב חברתי, נעמי אחימור, נציגי רשויות הרווחה בעיר וגורמים עירוניים נוספים.

הסיור נקבע בעקבות אירוע הדקירה של תושבת השכונה, מלקם טסרה ז"ל על ידי בן זוגה בתחילת השבוע שעבר. טסרה הועברה לבית החולים אסף הרופא במצב אנוש והיא נפטרה ביום שישי האחרון מפצעיה.

הוועדה בחרה לקיים את הסיור במקום האסון על מנת לעמוד מקרוב על הסיבות לריבוי מקרי האלימות במשפחה בקרב קהילת יוצאי אתיופיה. עוד ביקשה הוועדה לבחון את שיתופי הפעולה בין הרשויות השונות  בכל הקשור להתמודדות עם מקרי האלימות בקרב יוצאי אתיופיה.

 בדיון שנערך בתום הסיור הציג רפ"ק צביקה רוזנברג, סגן מפקד תחנת המשטרה בראשון לציון את שיעור מקרי האלימות בשנה האחרונה וציין כי במהלך 2010 התקבלו 25 אירועי אלימות במשפחה בקרב קהילת יוצאי אתיופיה. עוד הוסיף רוזנברג כי שיעור זה לא השתנה מאז שנת 2006 וכי לא ניתן לקבוע כי שיעור האירועים בקרב הקהילה האתיופית גבוה יותר לעומת קהילות אחרות.

מנהלת לשכת הרווחה מערב בעיר, מירה שחם, חשפה בסיור הועדה כי תשע עשרה נשים עולות יוצאות אתיופיה חוששות לשלומן ולחייהן מפגיעה מצד בני זוגן, אולם מסרבות להגיש תלונה למטרה על אלימות נגדן, נמנעות מלבקש צו הרחקה או מלמצוא מחסה במקלט לנשים מוכות. אנחנו ממש אובדי עצות, חוסר אונים של ממש אמרה, אף על פי שחמש עובדות סוציאליות הן יוצאות העדה ומטפלות מתוך הכרות עם הקודים התרבותיים היחודיים, יש קושי של ממש לשכנע את הנשים לנקוט צעדים להגן על עצמן.

יושב ראש הועדה, חבר הכנסת דני דנון, אומר כי במקום שבו הרווחה מתקשה לחלץ את הנשים מהסכנה, על המשטרה לפעול ביתר שאת.

מ"מ ראש העיר, מוטי עג'מי אמר: "אני מודה לחברי הכנסת אשר הגיעו להתרשם מקרוב מחיי הקהילה האתיופית בעיר ומהקשיים הכרוכים בקליטתם. ראש העיר רואה חשיבות רבה בקליטת הקהילה האתיופית ובשיקום שכונת רמת אליהו. במסגרת תוכנית פיתוח העיר לשנים 2009-2012 הוקצבו כשישים מיליון ₪ אשר יושקעו בפיתוח תשתיות הפיסיות של רמת אליהו וזאת בנוסף למשאבים הרבים המושקעים בשיפורם ובשדרוגם של שירותי החינוך והרווחה בשכונה. עיריית ראשון לציון מובילה מאבק עיקש נגד תופעת האלימות בשלושה רבדים בחינוך, בפעילות מונעת בתוך הקהילה וכן באמצעות אכיפה מוגברת. לאחרונה הצטרפה העירייה לפרויקט עיר ללא אלימות ומשקיעה בפרוייקט זה כ- 5.2 מיליון שקלים כחלק מהמאבק בתופעת האלימות. אנו מפעילים מערכת כוללת אשר נותנת מענה לבעיות הקליטה של המשפחה האתיופית בארץ ובמסגרת זו אנו עורכים סדנאות, קורסים, חוגים לילדים ולמשפחות אשר מסייעים ומלווים את בני הקהילה בתהליך ההתאקלמות מבחינה מנטאלית וכלכלית".

 בדיון דיברו גם נציגים תושבי העיר והשכונה, אחד מהם איינאו פרדאו אמר: "במהלך השנתיים האחרונות חל שינוי דרמטי ביחס העירייה לשכונה. ניתן לראות בשאיפה של העירייה לקדם דברים ולהביא לשינוי. לעניין הטיפול בקהילה אין לנו להלין אלא על עצמנו פנימה בתוך הקהילה. בקהילה יש אנשים משכילים בכל תחומי החיים. על בני הקהילה להתעורר, לפעול ולהיות שותפים מלאים בעשייה הציבורית ביחד עם אנשי העירייה  ומתוך כך יבוא השינוי המיוחל"

כתב: ינון אדלר