תלמידים מחוננים מהעיר במפגש ייחודי עם ראש העירייה

התלמידים הציגו בפני דב צור פתרונות אפשריים לאתגרי העיר אותם גיבשו בעקבות השתתפותם בקורס ייחודי של מרכז רון ורדי למחוננים

בחמישי האחרון, במפגש ייחודי של ראש העיירה דב צור עם תלמידים מחוננים בני העיר, הגיע לסיומו קורס ייחודי אותו מפעיל, לראשונה בישראל, מרכז רון ורדי למחוננים.

הקורס יועד לתלמידים מחוננים משכבות ז' ו- ח', הלומדים במסלול המחוננים של חטיבת הביניים דורות ולומדים יום בשבוע במרכז רון ורדי. בתחילת הקורס גובשה קבוצה של 10 תלמידים אשר הונחו על ידי מנחה קבוצות, ניב אברהמי, שמומחיותו הינה ליווי עסקים בהקמה המתמודדים מול קשיים שונים.

קבוצת התלמידים התבקשה להיפגש עם ראש העירייה שהציג בפניהם מספר בעיות ואתגרים העומדים בפני העיר ראשון לציון. לאחר שהתלמידים קיבלו את המידע, הם בחרו בעיה אחת שבה ביקשו לטפל.

התלמידים בחרו להתמודד עם הקושי להעלות את אחוזי ההתנדבות בקרב בני הנוער בעיר. התלמידים התמקדו במהלך השנה הן במחקר תופעת ההתנדבות ומניעיה, הן במנגנונים המסייעים לפעולות התנדבות ברמה הארצית והעירונית והן בקשיים העירוניים המעכבים את עליית אחוזי התנדבות בעיר.

הם יצאו למסע שבמהלכו סייע בידם מנהל החינוך להיפגש עם כל הגורמים במרחב העירוני הקשורים לבעיה. לאחר תהליך של מחקר וניתוח הממצאים, הגישו התלמידים בחמישי האחרון לראש העירייה את מסקנותיהם לפתרון הבעיה, במפגש יוצא דופן שנערך בלשכתו.

במסגרת ההמלצות התייחסו התלמידים הן לצורך להעלות את רמת המודעות בקרב בני נוער על ידי רכזי התנדבות אקטיביים, קמפיין פרסומי ולוחות מודעות בבתי הספר, שיפור הנגישות להתנדבות על ידי הקמת אתר פורטל להתנדבות, קישורים לאתרים חברתיים והקמת מחלקה מיוחדת בעירייה שתעסוק באיתור ומיון מתנדבים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"ראשון לציון מחנכת למצוינות. חלק בלתי נפרד מההשקעה הרבה שלנו בחינוך-מוקדש לחינוך למצוינות, למדע ולטכנולוגיה. גם בנושא זה אנו פועלים במרץ על מנת להיות חלוצים, מקוריים ומובילים. המפגש עם תלמידי כתות ט' המחוננים בפרויקט המתקיים רק בראשון לציון הפתיע אותי לטובה.  נמשיך כל העת לטפח את המצוינות בחינוך העירוני ונשמח לקדם יוזמות נוספות שמטרתם הגברת  מעורבות תלמידי העיר בסדר היום העירוני".

מנהלת המחלקה למחוננים ומצטיינים בעירייה, ברכה צויליך, מסבירה על הקורס:"בסיומו של התהליך, בהחלט ניתן להגדיר את הקורס כהצלחה. הקורס, אשר מתקיים לראשונה, רק בעיר ראשון לציון, מבוסס על מודל המכונה Problem Based Learning in Real Life   .שיטת לימוד זו, מטפחת ידע ומיומנויות למידה מתוך פתרון בעיות בסביבתן הטבעית, או התמודדות עם בעיות המתרחשות בחיים עצמם ולא בשדה הלמידה הסטרילי".

מנהל מרכז רון ורדי למחוננים ומצטיינים, איתי ורמן, מספר כי הנחת היסוד היא שלמידה מתוך פתרון בעיות יוצרת מוטיבציה גבוהה, הופכת למידה פאסיבית ללמידה אקטיבית, מעמתת את הלומד עם אתגרים של אי ודאות, עמימות ועבודת צוות. למידה מתוך בעיה בחיים עצמם, מפגישה את התלמיד עם בעיות אמיתיות בשדה התרחשותן הטבעי ובכך מכניסה משתנים נוספים לתהליך פתרון הבעיה : מרכיבים אי רציונאליים שאינם נלקחים בחשבון במהלך תרגיל תיאורטי הנערך בכיתה. למידה כעין זו מחייבת שיתוף פעולה, התמודדות עם הבלתי צפוי ויציאה מהמרחב המגונן של בית הספר.

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

6 באוגוסט 2012