ראשון לציון מהערים המובילות בישראל ביישום תמ"א 38

 דו"ח משרד הפנים המתפרסם השבוע מציב את העיר במקום השלישי בישראל ברשימת הערים שאישרו תוכניות תמ"א 38 בשנת 2012.

ראש העירייה, דב צור:"הנתונים מצביעים על יעילות המערכת ונכונות לקדם תוכניות לחיזוק ושדרוג מבנים בעיר"

מינהל התכנון במשרד הפנים פרסם השבוע את דו"ח תוכנית מתאר ארצית למיגון מבנים מפני רעידות אדמה המוכרת בשם תמ"א 38.  מטרת התוכנית לקבוע הסדרים תכנוניים לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידת אדמה. הדו"ח בחן את הבקשות להיתר שאושרו עד כה ב-78 רשויות מקומיות בישראל, מתוכן 48 רשויות שבתחומן לא הוגשו כלל בקשות לבנייה במסגרת תמ"א 38. לעומת זאת, ראשון לציון ניצבת במקום השלישי בארץ ברשימת הערים שאישרו תוכניות תמ"א 38 בשנת 2012 ובמקום השישי במספר הבקשות שאושרו באותה שנה.

משרד הפנים מסביר את הנתונים בדו"ח הודות לגופים שהקימו רשויות שנועדו לקדם ולייעל את הטיפול בבקשות. כידוע בראשון לציון אמונה החברה הכלכלית על טיפול בנושא כשבמקביל לפעילותה, קידם מינהל ההנדסה תכנית מתאר מקומית מיוחדת לראשון לציון המאפשרת לוועדה המקומית גמישות באישור חיזוק מבנים. עוד עולה מהנתונים כי משנת 2005, שנת אישור התוכנית, הוגשו 92 בקשות בראשון לציון, רביעית בארץ במספר הבקשות שהוגשו לועדות המקומיות.

עיריית ראשון לציון הגדילה לעשות וכחלק מהבקשות לתמ"א 38 נדרש מהקבלן המבצע תוכנית התארגנות בשטח הכוללת את מיקומם של מכולות פסולת הבנייה, את שעות העבודה המתוכננות ועוד, וזאת במטרה למנוע מטרדי רעש, אבק ולכלוך הנוצרים במהלך העבודות. כמו כן, הוגבר הפיקוח על הבנייה הכולל ביקורות הפתע באתרי הבנייה על מנת לבדוק כי הקבלנים אכן מקפידים על עבודה כחוק ולפי כל הכללים. במידה ולא, נוקטת  העירייה צעדי אכיפה על פי חוק העזר העירוני ובמקביל על פי חוק תכנון ובנייה.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר:"הנתונים מצביעים על יעילות המערכת ונכונות לקדם תוכניות לחיזוק ושדרוג מבנים בעיר. לצד שיפור הבטיחות והנגישות, התוכניות תורמות למראה חדש ורענן וכמובן לעליית ערך הנכס. ליווי צמוד של החברה הכלכלית הופך את התהליך לקל ופשוט יותר עבור התושבים". 

יש לציין עוד, כי במקביל לעבודות חיזוק המבנים במסגרת תמ"א 38, מובילה העירייה בשנתיים האחרונות תוכנית לשיפוץ חזיתות הבתים המאפשרת מתן הלוואה לכל בעל נכס שיבקש לבצע שיפוץ חזית, בסכומים של עד 30,000 ₪ ליחידת דיור, בהחזר חודשי של עד 250 ₪. עד היום שופצו כארבעים בניינים וכשישים בניינים נוספים נמצאים היום בשלב קבלת הצעות מחיר ומועמדים לשיפוץ. 

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

4 בפברואר 2013