טקס יום השואה הבינלאומי

  דב צור, בטקס יום השואה הבינלאומי:  " זהו ערב שמטרתו לצרוב בזיכרון את אחת התקופות החשוכות בהיסטוריה האנושית, ולהבטיח ששואת העם היהודי לא תחזור שוב לעולם."

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה צויין בטקס חגיגי בשבוע שעבר (ג) בהיכל התרבות בראשון לציון בנוכחות ראש העירייה, דב צור, מנכ"ל העירייה פרנקו גונן, חבר המועצה דורון אוזן ובכירי העירייה. אגף הנוער והצעירים של עיריית ראשון לציון הפיק את האירוע בשיתוף עם שתי קבוצות נוער "עמיתי דילר" ו"דיפלומטים צעירים" המהוות חלק מתחום קשרי החוץ של האגף, מתוך מטרה להעביר את המסר כי לקחי השואה רלוונטיים לכל קהילות העולם באשר הם.

 יום הזיכרון הבינלאומי לשואה נקבע על ידי העצרת הכללית של האו"ם ב – 1 לנובמבר 2005. בהחלטה זו קבעה העצרת הכללית את ה- 27 בינואר כ"יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה". תאריך זה נבחר משום שביום זה שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ בידי הצבא האדום. כחלק מההחלטה קוראת העצרת הכללית למדינות לפתח תכניות לימוד בתחום זיכרון השואה, דוחה כל ניסיון להכחשת השואה, מעודדת מדינות לשמר את אתרי מחנות הריכוז וההשמדה, ומגנה תופעות של שנאת זרים ואלימות על רקע מוצא אתני או אמונה דתית.

בטקס שנערך נכחו כ- 250 משתתפים בהם אנשי מערכת החינוך, חברי תוכנית "דיפלומטים צעירים" ובני נוער בכל בתי הספר בעיר שלקחו חלק במסע לפולין וביקרו באתרי ההשמדה ובמחנות הריכוז. הערב החל בפתיחת תערוכה מיוחדת שהועלתה על ידי חברי קבוצות הנוער בנושא גזענות באמצעות צילומים, קריקטורות ותמונות שלוקטו על ידי בני הנוער, ולאחר דברי הברכות הוקרן הסרט "אטבי נייר" המציג דווקא תלמידים אמריקאיים בהתמודדות עם נושא השואה. בני הנוער בחרו להציג דווקא סרט זה על מנת ללמד על הרלוונטיות שיש בלקחי השואה לכל אומה ואומה, לכל קהילה וקהילה. 

ראש העירייה, דב צור, אמר: " בערב זה, זו השנה השישית, העולם כולו מתייחד עם זכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בידי הצורר הנאצי. זהו ערב שמטרתו לצרוב בזיכרון את אחת התקופות החשוכות בהיסטוריה האנושית, ולהבטיח ששואת העם היהודי לא תחזור שוב לעולם. חובת הזיכרון נכונה היום כמו אז. זוהי חובה אוניברסאלית, לא רק  של העם היהודי - היא חובה לבני האדם באשר הם. יום הזיכרון הבינלאומי לשואה הוא הזדמנות להנחיל את זיכרון השואה לעולם כולו ולדורות הבאים. זהו יום התייחדות והתבוננות, שעת חינוך ותקווה. אני מברך את קבוצות הנוער על היוזמה בארגון הערב ואני בטוח כי הוא יעזור בהעברת המסר החשוב".

 חבר המועצה ומחזיק תיק נוער וצעירים, דורון אוזן, אמר:  "זוהי שעת חינוך, שעת חסד לדור הצעיר בכל מקום שיזכור, שלא ישכח, שידע מה קרה ושלעולם, לעולם לא יעלה על דעתו שיש אפשרות אחרת לבד משלום, פיוס ואהבה. אני מברך את קבוצות הנוער על הטקס המכובד והמרשים שהם ארגנו ואני בטוח כי נמשיך במסורת זו בשנים הבאות".

 כתב: עו"ד ינון אדלר, ס.דוברת עיריית ראשון לציון