הענקת אותות נחשונית

בטקס חגיגי הוענקו אותות נחשונית  לפרופ' גבריאלה שליו ופרופ' תמי רונן רוזנבאום

ביום ראשון (10.3.13) התקיים טקס חגיגי לכבוד יום האישה הבינלאומי בו הוענקו אותות נחשונית

לנשים פורצות דרך. כמיטב המסורת, אות נחשונית אחד הוענק לתושבת העיר, והפעם נבחרה פרופ' תמי רונן רוזנבאום, דקאן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל-אביב וראש מרכז לזכרה של רנטה אדלר לחקר רווחת הילד ושלומו. אות נוסף הוענק לאישה פורצת דרך מכל הארץ, השנה נבחרה פרופ' גבריאלה שליו, שגרירת ישראל באו"ם לשעבר והיום מכהנת כנשיאת המועצה האקדמית העליונה בקריה האקדמית אונו: "גדלתי בדור שבו לא היו דמויות נשיות לחיקוי" אמרה שליו בטקס והמשיכה: "במשך שנים פעלתי והתקדמתי כאדם ולא התייחסתי אל עצמי כאל אישה. חשבתי שצריך להיות שוויון זכויות לכל בני האדם ואפשר לומר שלמעשה הייתי פמיניסטית בארון. לצערי, גם היום אנחנו לא משופעות במודלים נשיים רבים בזירה הציבורית. אני מרגישה שאנחנו דווקא נסוגות ויש עוד דרך ארוכה ללכת, כדי להגיע לשוויון המיוחל. היום אני אומרת: תראו לאן הגברים הובילו את העולם במאה האחרונה. האם  לא הגיע הזמן לשנות את המצב ולהציע אלטרנטיבה?".
הטקס התקיים במעמד וורד סוויד, יועצת ראש הממשלה למעמד האישה ובהשתתפותן של ח"כ מרב מיכאלי, העיתונאית סטלה קורין ליבר וכמובן שתי זוכות "אות נחשונית" פרופ' גבריאלה שליו ופרופ' תמי רונן רוזנבאום. ראש העירייה דב צור, אמר בטקס: "ההתקדמות העצומה שחלה בחברה הישראלית בעשורים האחרונים היא תוצאת נחישותן של נשים - שלמרות האתגרים, החששות והמחירים - פתחו את הדלת, נכנסו פנימה ופרצו את הדרך לאחרות. אלו הנשים שיצרו את המציאות. אלו הנשים שאנו מצדיעים להן היום."
האות ניתן לזכרה של חנה לוין, ראש עיריית ראשון לציון בשנים 1956-1960 והייתה לאישה הראשונה בארץ שכיהנה בתפקיד ראש העיר.
פרופ' גבריאלה שליו- החלה את דרכה בעולם המשפטים וכבר בגיל 32 הייתה פרופסור ומרצה באוניברסיטה העברית. במלחמת יום הכיפורים איבדה את בעלה והחליטה לעבור לארה"ב עם שני ילדיה הקטנים להשלמת פוסט דוקטורנט בהארוורד. בגיל 67 קיבלה את המינוי לשגרירת ישראל באו"ם בזכות הציונות.
פרופ' תמי רונן רוזנבאום- דקאן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל-אביב וראש מרכז לזכרה של רנטה אדלר לחקר רווחת הילד ושלומו. רוזנבאום קיבלה את "אות נחשונית" על היותה פורצת דרך בפיתוח מודל חדש להקניית מיומנויות שליטה עצמית לילדים, שאומץ על ידי משרד החינוך ועל פיתוח "סולמות", תכנית שילוב ורווחה לילדים בסיכון. פרופ' רוזנבאום היא ילידת ראשון לציון ודור שני בעיר למורים ומחנכים בבית הספר העברי הראשון "חביב".

מצורף חומר רקע ופרטים נוספים על שתי הזוכות

 פרופ' תמי רונן רוזנבאום
פרופ' לעבודה סוציאלית, תמי רונן-רוזנבאום,  דקאן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב וראש מרכז לזכרה של רנטה אדלר לחקר רווחת הילד ושלומו קיבלה את אות נחשונית על היותה פורצת דרך בפיתוח מודל חדש להקניית מיומנויות שליטה עצמית לילדים, שאומץ על ידי משרד החינוך ועל פיתוח "סולמות", תכנית שילוב ורווחה לילדים בסיכון.

דור שני לגאוות העיר
פרופ' רונן נולדה בשנת 1954 בראשון לציון בת לרות וגמי, מורים ומחנכים ב"חביב", בית הספר העברי הראשון בארץ (ובעולם כמובן) שבו כל מקצועות ההוראה נלמדו בעברית! פרופ' רונן היא הזוכה השנייה במשפחתה בפרס הקשור לעיר הולדתה, אחרי שאביה, המנהל האגדי,  זכה ב 2008 באות "יקיר העיר ראשון לציון" על ניהול הגימנסיה בעיר ושמה של אמה הלך לפניה כמורה נערצת ואהובה. פרופ' רונן והוריה מתגוררים בעיר ראשון לציון עד היום.

דור שני לעבודה מבורכת עם ילדים ונוער
פרופ' רונן החלה דרכה כעובדת סוציאלית, פנתה בהמשך לקריירה אקדמאית באוניברסיטת תל אביב (עד למינויה כדיקאנית) וכמי שנושא הילדים תמיד בער בעצמותיה, בחרה להתמקד בחקר התנהגותם ובהקניית מיומנויות לשיפור רווחתם האישית. את מחקריה  פורצי הדרך שהתפרסמו בעולם ביצעה בשיתוף עם שותפה למחקר ולחיים פרופ' מיכאל רוזנבאום.
הוכח מחקרית: האושר שלנו הוא בידיים שלנו

המחקרים של פרופ' רונן, המתמקדים בילדים במצבי סטרס, מוכיחים כי כאשר ילדים מצליחים לגייס משאבים אישיים של שליטה עצמית ומשאבים סביבתיים של תמיכה חברתית, הם שומרים על רמת תפקוד טובה ורווחה נפשית גבוהה.  "לא מדובר בקלישאה של: תחשוב טוב יהיה טוב" אומרת פרופ' רונן. מדובר בתפיסת עולם שמתמקדת בחוזקות וביכולות שמאפשרות לנו לשנות את תגובותינו, ולשלוט בהן על מנת לחזק את אושרנו".

מהמחקרים לשטח – איך הופכים ילדים לשולטים בחייהם
פרופ' רונן שאפה להפוך את עבודת המחקר ליישומית ולהקנות לילדים מיומנויות שיסייעו להם לתפקד טוב יותר במצבים לא פשוטים. מתוך שאיפה זו ובעיקר לאור האלימות הרווחת בקרב ילדים ובני נוער בישראל, פיתחה רונן, בשילוב אונ' ת"א, אשלים וקרן פראט מאוסטרליה,  תוכנית בשם "עוצמה" המחזקת מיומנויות שליטה עצמית לילדים דרך דחיית סיפוקים, התמודדות עם פיתוי, עמידה במצבי לחץ וכאב ויכולת לשנות מחשבות ודפוסים. בזכות הצלחת המודל אימץ משרד החינוך את התוכנית והיא מופעלת בכל רחבי הארץ. "שליטה עצמית היא מיומנות נרכשת" אומרת רונן "והתוכנית מתרגלת עם הילדים מיומנויות שליטה עצמית ואת האפשרות להיות המלכים בחייהם".  

עולים מעלה מעלה בסולמות
בשלוש השנים האחרונות שותפה רונן לפיתוח והפעלת תוכנית "סולמות", בשיתוף התזמורת הפילהרמונית הישראלית, בית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה והמרכז לחקר רווחת הילד ושלומו. במסגרת "סולמות" לומדים ילדים הנמצאים בסיכון לנגן בתזמורת ומחקריה של פרופ' רונן מוכיחים כי ילדים אלו מצליחים  לשפר את רווחתם האישית ואת יכולתם לבטא רגשות חיוביים.

"לכל אדם יש כוחות ונקודות חוזק"
פרופ' תמי רונן רוזנבאום:  "הפסיכולוגיה המסורתית עוסקת בעיקר בבעיות ובחולשות. אצלי קיימת אמונה עזה שלכל אדם יש כוחות ונקודות חוזק שאם נתמקד בהן, נתפתח ונחיה חיים טובים יותר.האתגר הוא ליישם בשטח. החשיבה השלילית היא טבעית ואוטומטית, ואילו את החשיבה החיובית צריך לתכנן ולעבוד קשה כדי להוציא לפועל".

פרופסור גבריאלה שליו
פרופ׳ למשפטים, גבריאלה שליו, נשיאת המועצה האקדמית העליונה בקריה האקדמית אונונבחרה לקבל את אות הנחשונית הארצית על היותה פורצת דרך כאישה הראשונה שכיהנה בתפקיד שגרירת ישראל באו"מ 2008-2010.
הישגים יוצאי דופן
את הישגיה האקדמאיים של פרופ' גבריאלה שליו, שהחלה דרכה בעולם המשפטים, קשה למנות..מספיק שנציין כי בגיל 32 כבר הייתה פרופ' שליו דוקטור ומרצה קבועה בחוג למשפטים באונ' העברית, עשתה פוסט דוקטוראט ולימדה בהווארד. חוץ מזה לאורך השנים היא שימשה גם כמרצה אורחת באוניברסיטאות בארצות הברית, אירופה וקנדה, כתבה עשרות ספרים ומאמרים, זכתה בפרסי הוקרה על הישגיה  והייתה חברה בוועדות עסקיות ודירקטוריונים.
הסיפור האישי – לקחת את החיים לידיים
במלחמת יום הכיפורים, כאשר ילדיה היו בני 3 ו 7, נפל בעלה הראשון של שליו והיא בתגובה נסעה עם ילדיה לארה"ב ללימודי פוסט דוקטוראט בהווארד ובמטרה לחוות "שנתיים של ניתוק מכל העצב היתמות והשכול" -  שנתיים שהיא מגדירה כ"תקופה מעצבת". סיפור חייה האישי מלמד יותר מכל  על אישיותה החזקה והנחושה, על חוסר כניעתה למוסכמות החברה ועל יכולתה להפוך קושי למקור לפריצת דרך. 
ואז הגיע האו"ם
את המנוי כשגרירה קיבלה שליו בהיותה בת 67 כאשר ציפי ליבני התעקשה על מינויה של אישה לשגרירה ושליו נעתרה -  בזכות הציונות, האופטימיות ששררה סביב שיחות השלום והרצון שלה לחוות עולם חדש.
לפעול בדרך שלך בעולם אחר
האו"ם – עולם של גברים, עולם של צעירים, עולם של פוליטיקאים, עולם שמאמין שישראל היא מדינה מיליטנטית וכוחנית  ופרופ' שליו אישה, מבוגרת ואקדמאית פעלה בו באופן מעורר גאווה.רבות דובר על האנושיות שהביאה למסדרונות האו"ם, על יחסי החברות שפיתחה עם השגרירים, על הארוחות שבישל בעלה עוזי לאורחים רמי דרג, על האותנטיות והויתור שלה על הגינונים, על הנאומים שכתבה לבדה בהם היו שזורים ציטוטים של שקספיר ומקבת,על היכולת שלה לא להתלהם ולא להתקיף גם כשמדיניותה של ישראל זכתה לביקורת נוקבת.

בתום כהונתה אמרה לה אחד השגרירים: "פעם ראשונה שהיה שגריר שהתעקש שיקראו לו בשם הפרטי ושהקפיד להגיד שלום במעלית”.

"גיליתי את הכוח הנשי"
השהות באו"מ העצימה את התפיסה הפמיניסטית שלי. באו”ם נתקלתי באנשים שלא אומרים מה שהם חושבים, ושלא חושבים מה שהם אומרים ואני פשוט לא יכולתי. אני באמת חושבת שזה קשור להיותי אישה. הבנתי מה זה כוח נשי, מה זו חברות נשית ומה המשמעות של להיות אישה בעולם גברי".

צילום: עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה