טקס יום הזיכרון באמפיפארק

  כעשרים אלף איש השתתפו בטקס יום הזיכרון באמפיפארק

 זו השנה הרביעית שעיריית ראשון לציון מקיימת טקס מרכזי בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, בהשתתפות התזמורת הסימפונית ראשון לציון ואמנים מהשורה הראשונה. הערב הועבר בשידור ישיר בערוץ 2

כעשרים אלף איש השתתפו השנה בטקס מרכזי בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה שהתקיים באמפיפארק ראשון לציון. הטקס שהועבר בשידור ישיר בערוץ 2, נמשך כשעה וחצי במהלכו עלו זה אחר זה האמנים: אייל גולן, ריטה, מירי מסיקה, מוש בן ארי, כנסיית השכל, קובי אפללו, קרולינה ועידן עמדי, ששרו לצד קטעי וידאו המספרים על הנופלים שנהרגו לפני תום שרותם הצבאי. את הערב הנחה איש התקשורת- קובי מידן.

הערב נפתח עם קריאת יזכור מפי השחקן אריה צ'רנר תושב העיר. זו השנה הרביעית שראשון לציון מקיימת את הטקס המרכזי בהשתתפות התזמורת הסימפונית ראשון לציון וכאמור אמנים מהשורה הראשונה.

ראש העירייה, דב צור, אמר בטקס כי "יש לנו ארץ זבת חלב ודבש והישגנו פרוסים לפנינו ומסביבנו. אך בכל עת נזכור את המחיר הנורא ששילמנו בדם על עצמאותנו וקיומנו". צור הוסיף ושאל: "ארץ אוכלת יושביה, האומנם כך נגזר עלינו? נדמה לנו לעתים שמחיר הדמים הוא גזירת גורל. משה כבר הנחיל לנו מזמן את הארץ הטובה הזו. כבר נלחמנו עליה והקזנו דם של מיטב בנינו כדי לשוב אליה ולהיבנות בה. ריבונו של עולם, הרי כבר יש לנו די טרדות בארץ הזו בלי שתוסח דעתנו ע"י מוות ושכול. ואני שואל: האם לא הגיע הזמן שהארץ תחדל מלאכול יושביה הצעירים? מלדרוש את בניה? האם לא עת היא בה יחדלו אבות ואימהות להוביל את ילדיהם אלי קבר? הימים הללו מבהירים שגורל אחד משותף לכולנו, שרק באחדותנו נבטיח את שלומנו, ושעד שתתגשם משאלת השלום, עלינו לעמוד כל אחד בתורו על משמר הארץ הזאת".

במהלך הערב, הוקרנו סיפוריהם של עפר שוורץ ז"ל, טייס חייל האוויר מראשון לציון שהתכונן לחתונה עם בחירת ליבו, ונהרג בהתרסקות מטוס: "הכל היה כבר מוכן", מספר אביו בני בדמעות, "כל מה שנשאר היה לקנות בגדים ולשלוח הזמנות".

איתמר סודאי ז"ל, לפני שנהרג, עוד הספיק לומר לאימו: "אמא, עוד שבועיים אני משתחרר ואז אני כולי שלך, כמה שרק תרצי". אלא שאיתמר לא השתחרר, שבועיים בלבד לפני צאתו לחופשת שחרור הוא השתתף במבצע לחילוץ כוחות בקבר יוסף, ונהרג.

גם הקצין שלומי כהן ז"ל אמור היה להשתחרר לאחר שנים ארוכות בקבע, אלא שהסכים להאריך את שירותו בחודש אחד נוסף – במהלכו נהרג בזמן פעילות מבצעית בקלקיליה.

מאיר רוזנשטרך ז"ל, חובש מוטס, חילץ והציל פצועים לאורך כל מלחמת יום כיפור, והמשיך במילואים גם לאחר שהלחימה המשיכה בחזית הסורית בלבד. ימים ספורים לפני החתימה על הפסקת האש, בדרכו לחלץ פצועים- נהרג.

דודי כהן ז"ל, גויס למלחמה במילואים, יחד עם אשתו הטריה חני, שהייתה קצינה ביחידתו. עד היום, 40 שנה אחרי המלחמה, לא יכולה חני לדעת בוודאות שהספיק דודי לקרוא את הגלויה שמבשרת על הריונה, רגע לפני שיצא למשימה ממנה לא שב.  כשמונה חודשים לאחר נפילתו נולדה בתו, תמר.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה

22 באפריל 2013