תחנת המעבר היפה והאיכותית ביותר

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה: תחנת המעבר בראשון לציון - היפה והאיכותית ביותר בארץ

בתום עבודות שדרוג ושיפוץ תחנת המעבר בהיקף של 7.5 מיליון שקלים ביקרו בכירים ממשרד האוצר ומשרד להגנת הסביבה בתחנה הקולטת כ-156 אלף טון אשפה בשנה

 בשבוע שעבר ביקרו בכירים ממשרד האוצר ומהמשרד להגנת הסביבה בתחנת המעבר בעיר והתרשמו מפעילות התחנה שעברה לאחרונה עבודות שדרוג ושיפוץ בהיקף של שבעה וחצי מיליון שקלים. התחנה שהוקמה בשנת 2003 ממוקמת בשדרות מרילנד, משתרעת על שטח של 16 דונם וקולטת מדי יום כ-500 טונות אשפה שהן כ-156 אלף טונות בשנה.

ראש העירייה, דב צור, תיאר בפני המבקרים את ההשקעה בפיתוח התחנה וחשיבותה לפעילות הסביבתית לה מחוייבת העירייה. מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, אלונה שפר קארו, התרשמה ואמרה כי זוהי התחנה היפה והאיכותית ביותר בישראל. גם מנהל מחוז מרכז, גידי מזור חלק שבחים על שדרוג התחנה ואמר: "השאיפה היא להגיע לתחנות מתקדמות כמו זו בכל הארץ".

ראש מינהל איכות הסביבה, איתמר לוי, הסביר לאורחים כי במסגרת העבודות במקום נרכשה מערכת תת לחץ משוכללת שהינה מערכת סגורה אליה נכנסת הפסולת ותפקידה לטהר ממנה את האוויר, כמו כן הותקנה מערכת תשטיפים שתפקידה לסנן את ביוב התחנה. הוצבו משטחי עבודה מבטון למניעת חלחול של נוזלים שונים שמקורם בפסולת, הוחלפו תשתיות ניקוז וביוב ומצלמות מקיפות, שופצו כבישים, שודרגה המערכת הממוחשבת ותוחזקה הגדר ההיקפית של התחנה.

מנהל אגף התברואה, אהרוני חג'בי, עדכן על התקדמות יישום חוק האריזות בעיר,  במסגרתו יוצבו פחי אשפה כתומים המיועדים לאריזות לצד פחי האשפה הירוקים המיועדים לפסולת האורגנית בבניינים משותפים. כאשר גם הפסולת בפחים הירוקים עוברת תהליך של מיון בתחנת המעבר לצורך מחזור.

על פי התוכנית, הפחים הכתומים יוצבו בשני שליש מהעיר (כ-41 אלף בתי אב), כאשר יתר התושבים (כ-20 אלף בתי אב), יחלו בתהליך של הפרדת פסולת ביתית במקור, קרי שני פחים שיוצבו בבתי התושבים, האחד עבור פסולת אורגנית והשני עבור פסולת יבשה.

הצבת הפחים הכתומים תחל בעוד כחצי שנה ותימשך חצי שנה נוספת, כאשר במהלך התקופה תשיק העירייה בשיתוף התאגיד קמפיין הסברה ברחבי העיר.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "אנו מחויבים לשמירה על הסביבה ולשיפור איכות חיי תושבינו. אנו נמצאים כעת לפני תוכנית אב שצפויה להוביל לצמיחה משמעותית בהיקפי המיחזור בעיר.  ההשקעה הגדולה בתחנת המעבר הוסיפה לייעול המערכת והדבר מורגש כבר עתה בשטח".

קרדיט צילום: עידן גרוס 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

5 בפברואר 2013